Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Nedostatek IPv4 adres by mohl vést ke vzniku černého trhu, který by výrazně zdražil internetovou existenci. Zbývajících 20 /8 by mohlo být vyčerpáno už do konce 2010. Odkazuje Slashdot. Vizte také Internet se mění: Jak čelit vyčerpání IPv4 adres.
Tiskni
Sdílej:
Je jich opravdu pár a je mnoho vlastníků, kteří s nimi neuvěřitelně plýtvají...Mně to nepřijde jako plýtvání, i kdyby se využívaly maximálně efektivně, mohly by být k Internetu připojeny jenom čtyři miliardy počítačů. A k této hranici se už blížíme. Stačí, aby měla každá rodina v „rozvinutém“ světě počítač a každý smartphone a už jsme skoro tam.
Právě díky dobré práci správců IP čísel při navracení již použitých bloků, díky novým technologiím jako NAT, díky lepším pravidlům na přidělování se skutečně poměrně dlouho dařilo datum konce IPv4 posouvat do budoucnosti.
ISP nesmi za prideleni IP adresy zakaznikovi uctovat zadny specialni poplatek.A teď zpátky do reality...
To je realita, obchazi se to poplatkem za nemennost adresy.Realita je, že spousta ISP nabízí veřejnou IP adresu jenom za poplatek, jinak máš jenom nesměrovatelnou a NAT. Můj ISP to tak např. dělá. (Nicméně než jim strčit kilo za adresu, to radši dám tři kila vpsfree a mám adresu i se serverem)
Ale při mém cestování se prostě jednou za čas potřebuju aspoň virtuálně dobouchat domů, abych našel nějaký soubor...Na server dám OpenVPN a mám tohle vyřešený