abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE

    LiveCD je postaveno na originální verzi PCLinuxOS 2010.07 KDE. Jádro 2.6.33.5-bfs. KDE SC 4.4.5. Široká podpora hardwaru, podpora populárních formátů multimédií. Pro snazší orientaci přibyla v menu položka "PCLinuxOS". Pro úplné nováčky jsme připravili instalátor "Rychlá instalace programů", který usnadní instalaci několika běžných programů. Data z kancelářského balíku KDE PIM je možné zálohovat skriptem "Zálohovat KDE PIM". Ten byl také přeložen do slovenštiny. Na ploše uživatele root naleznete "Vytvořit zálohu systému", který slouží k tvorbě obrazů systému, tedy vlastních LiveCD, včetně lokálních nastavení. Opět v obou lokalizacích. pclinuxos.cz.

    14.7.2010 11:40 | terzeus | Nová verze


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jardík avatar 14.7.2010 12:36 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    32bit šmejďárna.
    Věřím v jednoho Boha.
    Ruža Becelin avatar 14.7.2010 12:48 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Jakou ciste 64-bitovou platformu pouzivas, ze porad takhle otravne brojis proti 32-bitum?
    14.7.2010 13:05 jos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Jardík avatar 14.7.2010 13:34 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    ArchLinux, s vlastním kernelem bez podpory 32bit binárek. Taky se chystám na Windows Server 2008 R2, který umožňuje neinstalovat zkurvený WOW64.
    Věřím v jednoho Boha.
    Ruža Becelin avatar 14.7.2010 13:51 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Myslel jsem HW platformu, ne O/S. Doufam, ze nepouzivas ten 32/64 hybrid x86-64, ale podle toho W2K8 asi jo.

    Nevim, moc te nechapu, takhle se omezovat, vsechny moje distribuce jsou 64-bit, ale to mi nebrani pouzivat 32-bit aplikace, kdyz je to pro me vyhodnejsi...

    PS: Asi bych ti to nemel rikat, ale i kdyz mas veskery software zkompilovany pro 64-bit, tak stejne svuj HW nevyuzijes na 100%. Svet je plny programatoru saboteru, kteri mari snahy pionyru o cisty 64-bit system ;-)
    Jardík avatar 14.7.2010 15:24 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    ...W2K8...
    1) W2K8 != W2K8 R2
    2) Podporuje i itanium procíky. To ale stejně nemám, mám obyč Intel Core i7 a na druhém kompu postarší Athlon 64 X2. První stroj má 16GB RAM, druhý 6GB, ani na jednom PCLinuxOS "nefunguje" správně.
    Věřím v jednoho Boha.
    14.7.2010 19:44 jaj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    1) W2K8 != W2K8 R2
    Tedy Redmondí soft závislý na 32bit CPU s 64bit patchem.
    2) Podporuje i itanium procíky. To ale stejně nemám, mám obyč Intel Core i7 a na druhém kompu postarší Athlon 64 X2. První stroj má 16GB RAM, druhý 6GB, ani na jednom PCLinuxOS "nefunguje" správně.
    Takže máš opatchovaný 32bit CPU ale děláš tady chtrýho, pokrytče :-D
    14.7.2010 21:40 jik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Kdepak, to je opatchovaný 16bit CPU ;-)
    14.7.2010 21:51 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    opatchovaný CPU? Wtf?
    Jardík avatar 14.7.2010 23:24 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    V CPU je snad něco jako mikrokód (?), takže "opatchovat" by šel ...
    Věřím v jednoho Boha.
    15.7.2010 14:34 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Jo, je tam mikrokód, jen bych tomu neříkal patchování, ... ale ok, jsou to jen slovíčka, máš recht...
    14.7.2010 13:57 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Hlavne, ze mas smejdsky HW od procesoru pocinaje po sbernice konce.
    Jardík avatar 14.7.2010 15:16 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Ale alespoň ho využívám pořádně a nekriplím ho ještě víc.
    Věřím v jednoho Boha.
    14.7.2010 16:58 bender
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Hele hele hele, nech soudruha Jardíka být, buržousti jako ty nám osvíceným nesahají ani po kotníky! Jardo spolu to zvládneme, ty bojuješ za 64 bitů a já za IPv6.
    14.7.2010 13:09 mil
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    a kdy nam jardik stvori neco kvalitniho :-D
    Jardík avatar 14.7.2010 13:32 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Já jsem přece neschopný něco stvořit, já umím jen nadávat.
    Věřím v jednoho Boha.
    14.7.2010 14:20 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Nehho, maká na BurnApp, pokud vím...

    Tihle 64-bit-ortodoxní lidé znějí na první pohled dost fanaticky, ale nadruhou stranu jim můžeme být vděční, protože také díky nim se pohybujeme kupředu k 64-bitové platformě...
    Jardík avatar 14.7.2010 15:59 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    BurnApp bude pokračovat, až bude normální možnost získat CD-ROM pro exkluzivní přístup. Nehodlám vydat aplikaci, kde někdo spustí vypalování, do toho úmyslně spustí cdrecord, co mi pokurví vypalování a bude říkat, že moje aplikace je nahovno stejně jako cdrecord, kterému můžu udělat to samé mojí aplikací. Nebo myslíte, že mám vydávat další zmetek do sbírky, co něco předpokládá? Tu. Jinak koukal jsem na zdrojáky jádra a všechno používá něco jiného a nějaké místo, kde to udělat pro všechno jsem nenašel. Navíc, než by se něco takového dostalo do dister (pokud by se to vůbec dostalo do kernelu) by byla věčnost. Jenže nikdo mi pod to ani nenapíše pořádnej názor, jestli se na něco takovýho vysrat a nechat to na uživatelově rozumu, že má vypnout všechno, co přistupuje k mechanice, než spustí vypalovací program, ...
    Věřím v jednoho Boha.
    14.7.2010 16:33 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Jj, jasný, to chápu, no to je nahouby, ale snad budoucí vývoj něco takového umožní... On HAL je sice už deprecated, ale všechny jeho možnosti ještě (afaik!) nebyly přesunuty do udevu. Vždyť celé KDE ještě používá HAL :/ Snad to dobudoucna bude lepší...
    stativ avatar 14.7.2010 16:38 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká komunita uvolnila PCLinuxOS LiveCD 2010 KDE
    Vždyť celé KDE ještě používá HAL :/ Snad to dobudoucna bude lepší...
    4.5 by už nemělo.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.