Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vyšla první alfa verze bezpečné distribuce Androida založené na CyanogenModu: Copperhead OS. Copperhead OS staví bezpečnost na první místo, je nezávislý na Google službách, má hardened kernel i userspace (PaX, ASLR, hardened Bionic libc, atd.), bude poskytovat pravidelné a rychlé bezpečnostní OTA updaty, podporuje secure boot s dm-verity, odděluje šifrovací heslo od hesla zámku obrazovky. Z telefonů je zatím podporován Google Nexus 5 a Samsung Galaxy S4.
Tiskni
Sdílej:
I, for one, welcome our new Android overlords.
ÚJČ se snaží popisovat jazyk tak, jak se používáPřesně tak, pouze se snaží, a taky se snaží alespoň částečně určovat, jak se používat má.
Řekl bych, že preskriptivní lingvistika tu má své místo stejně jako ta deskriptivní. Proč to podle tebe nemá s (jazyko)vědou nic společného?
Nedá se falzifikovat. A mimoto je to píčovina někomu přikazovat jak má či nemá psát (mluvit)...
Ach tak… Skutečně nedá?
Ne, skutečně. „Předepisovat“ nebo „kodifikovat“ je dle běžných definicí vědy čiností zhola nevědeckou.
Platí to pro všechny podobory lingvistiky?
Ovšemže.
Platí to pro všechny humanitní vědy?
Pochopitelně. Platí to dokonce (navzdory rozšířeným předsudkům) i o takové teologii.
Zatím se zdá, že převažující názor je, že o vědy jde.
Dokud se drží svého kopyta (popisovat, interpretovat a diskutovat), tak to vědy jsou. Jakmile začnou „předepisovat“, stávají se z nich automaticky pseudovědy.
Chápu, že lidé z přírodních/technických oborů, navíc pokud mají nějaku formu ASD, to třeba vidí jinak…
Tvoje předpoklady jsou mylné.
Přikazovat někomu, jak má, či nemá mluvit, třeba píčovina je. Naštěstí to u nás nikdo (natožpak ÚJČ AV) nikomu nepřikazuje (na rozdíl od jiných států nemáme jazykový zákon).
Ve svém důsledku je to jedno. „Ústav“ si hraje na to, že spolknul všechnu moudrost a snaží se všem „předepisovat, co je správně“. Jediné, k čemu jsou „pravidla“ jakž takž dobrá, je jako pedagogická pomůcka. Ale je bláhové se domnívat, že by se bez nich (a bez škol) lidi nedokázali domluvit.
Je kodifikovaný nějaký spisovný jazyk, ten se učí na školách jako společný dorozumívací prostředek, mají jej používat úřady v oficiální komunikaci, aby si všichni rozuměli,
Což je pěkná blbost, protože oni by si lidi rozumněli i bez jakýchkoliv „pravidel“ a jakýchkoliv „ústavů“. Jen by jazyková realita byla o trošku pestřejší. Ale oni už v jazyce / ve společnosti / v mozku existují přirozené mechanismy, díky nimž se lidi vždy naučí dorozumnět, když je to potřeba. Bez žádných hloupých oficiálních „pravidel“.
ale nepřijde mi, že by někdo perzekvoval nějakého hypotetického dědu, kteří přijde na úřad v cizím městě a spustí svým nářečím z druhého konce republiky. Rád si ale o nějakých případech přečtu.Tuším, že v tomhle se příliš nelišíme od Německa, kde také kdekdo bez problémů soukromě mluví svým rodným nářečím, ale zároveň se učí a používá Hochdeutsch (resp. Standarddeutsch).
Právě to zrovna není pravda. V Německu jsou oblasti, kde se v minulé a předminulé generaci některé dialekty téměř vytratily, protože existoval tak velký sociální nátlak na jejich mluvčí (byli považování za méněcenné). Teprve v posledních tak ca. 20-25 letech existuje snaha tyto dialekty rehabilitovat - např. pořádáním divadla či bohoslužeb nebo vydáváním knih (ano, a přitom pro tyto dialekty neexistují žádná státem vynucená „pravidla pravopisu“ a přitom není problém vydávat knihy a pro lidi není problém tyto knihy číst a rozumnět jim!)
Já bych to viděl jinak - pokud budu chtít bezpečný smartphone, prostě si pořídím takový, který je podporovaný Copperhead OS.
Pokud budu chtít bezpečný smartfoun, taxi hlavně pořídím takový, o kterém vím, co je uvnitř a můžu si na něj nainstalovat, co chci. Takže kdyby GTv05 nebylo tak příšerně drahý a zastaralý, taxi pořídím to...
Zdaleka ne u všech smartphonů má baseband firmware DMA přístup do paměti hlavního OS. Pravda netuším jak je to zrovna v případě Nexus 5 a Galaxy S4 (zkusím někde zjistit).Muzes nejake jmenovat? Co ja vim, tak se o to pokusil Freerunner GTA02,GTA04 a pry Neo900(schema jsem nestudoval). Jedno ma zabugovane OS, druhe je na me uz prilis drahe. Bylo by hezke, kdyby muj Nexus5 mel oddeleny baseband od AP, ale kde se k takove informaci dostat?