Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Laboratoře CZ.NIC uvolnily další verzi rozšíření DNSSEC/TLSA Validátor. Verze 2.1.0 zahrnuje opravy chyb, které byly odhaleny u verze 2.1.0-rc1, a rozšiřuje možnosti nastavení validátoru. Podrobnější informace o změnách a novinkách v doplňku jsou k dispozici na stránkách projektu www.dnssec-validator.cz, kde je možné stáhnout instalační balíčky a zdrojové kódy ve verzi 2.1.0.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna DNSSEC s doménami souvisí a je celkem smysluplný. Trollovat bys měl spíš pod jinými zprávičkami.
.ds_text_user23060 { display: block !important; }
Apropos, dovolim si investovat par vterin casu pro ty mene gramotne, jako pavlix a spol ...Být zařazen dle gramotnosti do stejné skupiny jako Martin a za chvíli nejspíše i Ondřej, je pro mě čest.
V CSS block neznamená blokovat, ale zobrazit jako blokový element.
Co to je? Na český i anglický dotaz Google nalézá stránky zabývající se homosexualitou a pak nějaké zjevně nesouvisející věci.máš zajímavou bublinu