Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Laboratoře CZ.NIC vydaly ostrou verzi desktopové aplikace Datovka nesoucí označení 4. Tato verze plně nahrazuje starší Datovku 3.1 napsanou v jazyce Python. Podrobnější popis Datovky 4 a informace o rozdílech a vylepšeních naleznete na stránkách projektu nebo na blogu CZ.NIC.
Budeme velice rádi, když Datovku 4 nainstalujete, otestujete a pošlete nám informace o případných problémech či náměty na vylepšení.
Tiskni
Sdílej:
To jsem zvedav, kdy otevre cz.nic prvni kavarnuUž otevřel, psal jsem to u dřívějšího blogpostu
Kazdopadne je zajimave porovnat pocet zpravicek, ktere souviseji se spravou narodni domeny, a pocet zpravicek, ktere souviseji s jinymi vecmi. Ta nerovnost je smutna.Proč? Není snad plným právem firem, které si zřídily CZ.NIC jako své zájmové sdružení, aby nakládaly se svými penězi podle vlastního rozhodnutí?
Jako problem osobne vnimam to, za jakych podminek toto sdruzeni vznikalo a to, ze pro nektere firmy je clenstvi vicemene nutnost, aby nebyly stranou.Nutnost to není. Mohou si klidně požádat o vlastní TLD (v případě více zájemců se to řeší soukromou aukcí nebo aukcí ICANN), tu si pak spravovat a nastavit si na ní libovolné podmínky. Mnoho firem už to udělalo.
Hlavnim problemem tedy je pravni forma neziskoveho zspo a to, ze tomuto subjektu byla sverena sprava narodni domeny.Jaká právní forma by byla lepší? Podle mě je to v podstatě úplně jedno, jakou právní formu to má. Svěření správy národní domény je historická záležitost. Původní filosofie (při vzniku CZ.NIC) byla úplně jiná, než ta dnešní - ta je spjatá až s novým vedením, které bylo zvoleno v roce 2004.
Btw, nevite prosim, kdo by mel alespon teoretickou pravomoc tomuto sdruzeni spravu domeny odejmout?Tuto pravomoc má ICANN, ale k odejmutí nevidím sebemenší důvod. Doména .cz je spravována dobře, z technického i administrativního pohledu podstatně lépe než například generické domény .com, .org nebo .net (to říkám na základě zkušeností s nakládáním s doménami v různých TLD).
Skutocne je taky problem, ze spravca domeny z vybranych penazi a clenskych polatkov financuje rozvojove aktivity? Datovka je na prvy pohlad potrebna vec, ine su mozno diskutabilne ale stale uzitocne aspon pre niekoho.Někdo by chtěl cenu za domény raději snížit a přestat to financovat. Jenže snížení ceny domén výrazně nahraje spekulantům, zatímco legitimní zájemce poškodí. Kdo chce levnější doménu, může si vybrat v jiné TLD, například .eu je za cca polovinu. Další věcí je, že si řadu softwarů CZ.NIC vyvíjí primárně pro sebe (např. FRED nebo Knot DNS) a jejich poskytnutí pod svobodnou licencí je plus pro všechny (i pro CZ.NIC, protože mu uživatelé hlásí chyby).
Co sa tyka konkurujucich si subjektov, to je prave zmysel toho zdruzenia, nie? Aky by asi malo zmysel mat zdruzenie na spravu domeny, v ktorom nebudu moct byt firmy ktore si konkuruju?V počátečním období to bylo tak, že TLD .cz spravovaly různé firmy, které se k tomu dostaly ne zrovna transparentní cestou. Bylo logické, že se to konkurentům nelíbilo a proto vzniklo sdružení CZ.NIC. Ostatně ICANN funguje podobně jako CZ.NIC, byť je tam ten "malý háček", že významnější rozhodnutí může vetovat americká vláda (pozůstatek toho, že původně to měl stát v moci kompletně).
Ked chcete vidiet, ako to vyzera v inej pranej forme, uplne postaci, ked sa pozriete kusok na vychod, ako je spravovana domena .SK Niekomu sa podarilo sprivatizovat si narodnu domenu a rozvoj nikde.Ono to tady v prvních letech pod CZ.NIC taky nebylo nic moc. Teprve až současné vedení zvolené v roce 2004 nastavilo dnešní model, kdy sdružení zajišťuje jen provoz TLD (a to ve vlastní režii, ne outsourcingem), kdežto registrace a vše okolo nich dělají registrátoři, kteří si konkurují - CZ.NIC jim jen poskytuje API.