Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Laboratoře CZ.NIC vydaly další testovací verzi (0.2.0) desktopové aplikace Datovka, která plně nahrazuje starší Datovku napsanou v jazyce Python. Verze 0.2.0 přináší plnou podporu ověřování podpisů zpráv a časových značek. Dále umožňuje stahování zpráv a příloh na pozadí aplikace, přičemž v seznamu zpráv je ikonou zobrazováno, zda již byly přílohy staženy či nikoliv. Uživatel také může k jednotlivým zprávám přiřazovat stav jejich vyřizování.
Aplikaci je možné stáhnout ze stránek projektu, kde jsou k dispozici také detailnější informace o novinkách a vylepšeních.
Tiskni
Sdílej:
To už tu bylo. Ceny vysoké a zisk plynul do něčí soukromé kapsy. Po přechodu pod NIC šly ceny dolů a to co vydělají, jde na věci, ze kterých mohou mít prospěch všichni. Ale chápu tě, není to správně kapitalistické, tak to musí být špatně.
Při současné ceně domény, je označení „cpou nejvíce penět“ poněku nadnesené. Kolik by ten subjekt musel vlastnit domén?
Správně kapitalistické je hnát se za ziskem. Což NIC nesmí.
Správně kapitalistické je hnát se za ziskem.Není. To je správné možná tak v mafiánském kapitalismu.
Takže pokud by se CZ.NIC změnil na obchodní společnost (a případně i zdražil, aby měl větší zisk)Sice se to urcite nestane, ale pokud by se to stalo, tak toto by bylo absolutne v poradku.
ale jinak se v podstatě choval stejně jako nyníVtip je v tom, ze obchodni spolecnost se takto chovat nebude (vynakladat relativne velke zdroje na marginality a hlouposti). A pokud to jeji management dopusti, uz vidim reakce akcionaru
python setup.py py2exe
a vygenerovat tak buď jednu velkou spustitelnou EXE binárku nebo adresář (a ten zabalit do ZIPu či z něj udělat instalátor pomocí Inno Setup - opět jednoduché).
Co se týče velikosti instalátoru, tak Inno Setup podporuje LZMA kompresi a velikost je pak se vším všudy (všechny knihovny a interpreter) taktéž naprosto v pohodě (obzvláště pokud se před tím ty binárky ještě proženou UPX).
A vše se dá zautomatizovat do jednoduchého skriptu.
Osobně mám s vývojem multiplatformních aplikací v Pythonu + PyQt jen ty nejlepší zkušenosti...
thunderbird -compose "to=$KOMU,subject=$SUBJ,attachment=$ATTC,body=$BODY"
tj. specifikovat (odesilatele/)adresáta/subjekt/přílohu a otevřít datovku s těmihle předvyplněnými údaji a nechat uživatele ručně zkontrolovat údaje a odeslat (příp. odeslat plně automaticky) ??Můžete použít Šigofumi, což je řádkový klient postavený nad stejnou knihovnou jako nová Datovka:
$ shigofumi -e $'login\ncompose -b KOMU -s "SUBJ" -d /tmp/BODY -d /tmp/ATTC' Toto je Šigofumi – klient k ISDS. Užijte si elektronické úřadování. Zahájen dávkový režim. Zpracovává se příkaz: login Základ URL k ISDS: https://ws1.czebox.cz/ Zjištěn bezobslužný režim. Ujistěte se, že autentizační údaje byly přednastaveny. Zadejte uživatelské jméno do ISDS: 5nxu9j Zadejte heslo do ISDS: <Heslo zadáno> Probíhá přihlašování… Souhrn přenosu: nahráno 179,00 B, staženo 482,00 B Přihlášeno. Souhrn přenosu: nahráno 207,00 B, staženo 515,00 B Zpracovává se příkaz: compose -b KOMU -s "SUBJ" -d /tmp/BODY -d /tmp/ATTC Ze souboru „/tmp/BODY“ se načítá 0 bajtů… Hotovo. Ze souboru „/tmp/ATTC“ se načítá 0 bajtů… Hotovo. Následující zpráva byla sestavena: Předmět: SUBJ Dokumenty: 1 BODY Velikost: 0 B Typ MIME: inode/x-empty Druh: Hlavní dokument 2 ATTC Velikost: 0 B Typ MIME: inode/x-empty Druh: Příloha Uvedeni byly následující příjemci: 1 Příjemce: ID: KOMU Odeslat sepsanou zprávu? [A/n]> Ano Zpráva se odesílá… Souhrn přenosu: nahráno 956,00 B, staženo 749,00 B Vyskytla se chyba: Některé podoperace selhaly: Některé datové zprávy nebyly úspěšně odeslány. KOMU: Selhal: Problém serveru ISDS: 2011: Chyba ve struktuře ID datové schránky. Příkaz selhal! Probíhá odhlašování… $ echo $? 1