Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Sdružení CZ.NIC rozšiřuje kapacity svého výzkumného centra Laboratoře CZ.NIC o novou pobočku, kterou otevírá v Českých Budějovicích. Na jihu Čech se budou pracovníci laboratoří věnovat především výzkumu a vývoji bezpečných metod vzdálené konfigurace a správy síťových zařízení.
„V minulých letech jsme otevřeli pobočky našich laboratoří v Brně a Plzni, a to především na základě dlouhodobé a úspěšné spolupráce s technickými fakultami tamějších vysokých škol. Velice podobné je to i v tomto případě. Již delší dobu jsme v intenzivním kontaktu s pracovníky Jihočeské univerzity, k čemuž nyní přibyla možnost širší regionální spolupráce s univerzitou v německém Passau a Technische Hochschule Deggendorf. Vznik nové pobočky v Českých Budějovicích se proto doslova nabízel,“ říká k otevření českobudějovické pobočky Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.
Více v tiskové zprávě na www.nic.cz.
Tiskni
Sdílej:
Co budou delat?
Na jihu Čech se budou pracovníci laboratoří věnovat především výzkumu a vývoji bezpečných metod vzdálené konfigurace a správy síťových zařízení.
Pozeral som si práve výročnú správu CZ.NIC za minulý rok a vidím tam toho veľa, len to plytvanie som tam nenašiel.Zřejmě je myšleno vydávání peněz za věci, které se správou domény nesouvisí. Příkladem je zrovna tahle pobočka.
Cena domen je irelevantni. Mohla by byt klidne i vyssi, s tim nemam osobni problem.A na co by ty peníze šli pokud by bylo po tvém?
V kruzích hostmasterů, kteří se pracovně znají navzájem, ale vesměs je nezná nikdo zvenčí, jsem se nikdy nepohyboval, tím méně dnes. Médii proběhlo, že Ondřej Filip měl pár měsíců (neplacené) místo v ICANN, ve výboru pro bezpečnost a stabilitu - to myslím není špatná reference.Dále CZ.NIC vyvinul Fred, systém pro registr domén, který používá několik registrátorů národních TLD a další registrátoři. TLD .cz byla nějakou dobu na špičce domén s DNSSEC. Ondřej Surý z CZ.NICu je držitelem jednoho ze 7 recovery klíčů pro DNSSEC podpis kořenové zóny. Zástupci CZ.NICu se zúčastnili obou ceremonií prvního podpisu kořenové zóny. CZ.NIC opravdu není jen tak nějaký bezvýznamný správce TLD.
Jinak CZ.NIC je subjekt založený společně českými registrátory doménDovolím si uhnout od tématu a v tomto nepodstatném bodě Vaší debaty oponovat. CZ.NIC byl založen v roce 1998 výhradně poskytovateli internetového připojení. Na webu CZ.NICu je dosud k nalezení zakladatelská smlouva. Tzn. byl založen firmami, které tahají digitální okruhy, konfigurují routery, provozují páteře, připojují ke své síti koncové zákazníky, navzájem peerují apod. Do té doby se o TLD staral jeden konkrétní komerční subjekt - což byl zase výsledek či pozůstatek předchozího historického vývoje Internetu v ČR (od nuly někdy v první polovině 90.let na akademické půdě), ve kterém hrály roli osobní vazby na ICANN, RIPE apod. Založení CZ.NICu byl první krok k liberalizaci/otevření správy TLD .CZ většímu okruhu subjektů, které na provozu TLD měly a mají zájem. Technická+administrativní správa tehdy ještě zůstala v rukou dosavadního správce (komerčního subjektu). Že se později mezi členy CZ.NICu zařadili také registrátoři domén, to je výsledek dalšího/pozdějšího historického vývoje. Přesný okamžik, kdy k tomu došlo, si nevybavuji - možná je to dohledatelné v archivních veřejných zápisech z jednání valné hromady, které jsou k dispozici na webu sdružení. Nejsem si jist, zda to přesně koreluje s okamžijem "decentralizace" poskytování registračních služeb. Už dlouho před zprovozněním "distribuovaných registrací" totiž kroužily kolem CZ.NICu subjekty, jejichž předmětem podnikání bylo zprostředkování registrací domén (aniž by tyto subjekty patřily mezi ISP). Vzpomínám si, že si někteří z nich říkali "doménový velkoregistrátor". Dále existovaly na trhu subjekty, které jsme pracovně nazývali doménový "squatter" či "pirát"... pro tehdejší CZ.NIC (a před jeho vznikem pro předchozího správce) představovala činnost různých takových podnikatelů docela složitý právní oříšek, chovat se v roli centrální registrační autority po právní stránce čistě byl tehdy docela tenký led. A právě tyto subjekty, které podnikaly v oblasti registrací domén, byly mezi prvními, které usilovaly o členství v CZ.NICu vedle dosavadních čistých ISP (pokud mi paměť slouží, docela dlouho marně). Většina z nich se později stala komerčními registrátory v dnešním slova smyslu (v distribuovaném systému). Dnešní CZ.NIC má několik komor: komoru ISP, komoru registrátorů, komoru držitelů doménových jmen. http://www.nic.cz/page/351/ Nemyslím si, že by CZ.NICu jednostranně vládli registrátoři domén. Historicky byli hybnou silou ISP, nevím jak dnes.
Nekdo chce racionalne se chovajici podnikatelsky subjekt a nekdo chce zbytnelou instituci delajici vsemozne veci mimo, ktera se jeste navic pysni tim, ze zavadi a drzi klice od security hypu.Ano. Racionálně chovající se podnikatelský subjket by racionálně šel po zisku a racionálně kašlal na uživatele, bezpečnost, FOSS atd. Proto chce většina lidí to druhé.
Nevim co se ti nelibi.
NIC.CZ dlouhodobe patri mezi jedny z nejuznavanejsich technickych ceskych instituci ve svete. Mame jedny z nejlevnejsich domen, mame propracovany system spravy techto domen dokonce k dispozici jako opensource, mame opensource DNS server, mame moznost bezpecneho routeru, mame moznost bezpecnych domen DNSSEC, muzeme do datovych schranek z linuxu atd atd. Kez by v tomhle state fungovali vsechny instituce aspon tak jako NIC.CZ
Právě to se mu nelíbí . Žadný opensource, jen komerční nástroje. Žádný výzkum (a hlavně vůbec žádný základní výzkum), jen business.
Já netuším, do jaké míry si dělá legraci a do jaké to myslí vážně a vlastně na tom ani nezáleží. Manažerů, kteří si mysleli, že výzkum nemá smysl jsou plné hřbitovy. ČR je naštěstí na světové špičce a to nejen v sítích, ale i v ukládání dat, kosmonautice, nanomateriálech, jaderném výzkumu, kvantové optice a hromadě dalších věcí a nějakej nepřihlášenej anonym s fixací na NIC.cz s tím nic nenadělá.
Nevim co se ti nelibi.mne osobne se nelibi, ze si NIC dela co chce = nerizena strela (at uz to dela jakkoliv dobre/spatne - nebudu hodnotit). PS: o vysledku privatizace NICu mam VELKE pochybnosti...
takže mám pro tyto účely podstatně víc důvěry v současné sdružení CZ.NIC než ve státní orgány a úřady.souhlas ale treba podle ceho NIC vybral pobocku v CB je mi zahadou (odpoved se nabizi, ale nevim, nezkoumal jsem. Cekal bych [pominu-li relevanci pobocek], ze vyber lokace bude souviset s poctem obyvatel ve mestech a napr. jsem nenasel pobocky v Liberci, Usti, Hradci - tj. mozna se pletu, ale trochu mi to smrdi osobnima preferencema ).
Co si třeba přečíst tu tiskovou zprávu?
V minulých letech jsme otevřeli pobočky našich laboratoří v Brně a Plzni, a to především na základě dlouhodobé a úspěšné spolupráce s technickými fakultami tamějších vysokých škol. Velice podobné je to i v tomto případě. Již delší dobu jsme v intenzivním kontaktu s pracovníky Jihočeské univerzity, k čemuž nyní přibyla možnost širší regionální spolupráce s univerzitou v německém Passau a Technische Hochschule Deggendorf. Vznik nové pobočky v Českých Budějovicích se proto doslova nabízel,
k NICu: goto #43
Infinite loop detected.
Že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý?!? Co je to za blbost?!? Byl jste někdy v Budějovicích?!?...to se nedá srovnat! :)