Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Tou lepší zprávou pro uživatele Debianu je, že dle plánu (zprávička) byl Debian 8 s kódovým jménem Jessie zmrazen. Další změny jsou možné jenom v souladu s pravidly. Tou horší zprávou je, že dlouhodobý vývojář Debianu Joey Hess projekt opouští a Colin Watson rezignoval na členství v Debian Technical Committee.
Tiskni
Sdílej:
Jessie ma podporovat 3 inity, systemd jako vychozi. Pri nove instalaci je to jasne, ale upgrade ktery ho bez varovani zmeni na jiny v poradku neni. Zvlast kdyz nezarucuje 100% zachovani kompatibility. Prirovnani k automaticke zmene desktopu z Xfce na GNOME pri upgradu v tomhle pripade sedi. Jim navrhovane varianty reseni jsou rozumne, zvlast kdyz pripousti existujici situaci a jen vola po zdokumentovani jak se nechtene zmene vyhnout, pro ty kterym nevyhovuje.
Pak je nutne se divat jeho navrhy opatrne, analyzovat dopady kazdeho slova.Prostě je potřeba si na soudruha dávat pozor, straní se systemd kolektivu a možná ho to táhne na druhou stranu...
Co se tyka teto "chyby"Vy to možná za chybu nepovažujete, protože stroje ostatních lidí přejdou na vámi preferovaný systém a vy s tím problémy mít nebudete. Jenže třeba správce serveru opravdu neocení, když se mu při upgrade samovolně změní init systém. Zejména v případě, když je tím novým init systémem systemd, který se se*e do spousty jiných věcí, než je samotný init.
Ačkoliv si o systemd myslím svoje (a ne zrovna pozitivního), tak:
uživatel (v našem případě admin) se musí vědomě podívat, aby si všiml, že už mu tam najednou běží jiná aplikace
s tímto ostře nesouhlasím, protože admin by měl v každém okamžiku vědět, co mu na jeho stroji běží. Ano, nový software může poskytovat nějakou kompatibilní vrstvu s předchozím, ale současně admin musí vědět, že se ten software změnil. Takže ne, že by se admin měl (zpětně) podívat co vlastně používá, on by to měl vědět už dopředu (před instalací / updatem) a náležitě se na to připravit / rozhodnout, zda to na svém stroji chce.
Ale vidím realitu tak, že velké množství správců systémů s Debianem prostě upgraduje a pak uvidí, co se s jejich systémem stalo, ať si o tom Heron myslí cokoli.
Nepsal jsem o realitě, psal jsem o tom, co by měl admin vědět. To, že existují správci, kteří nepovažují za nutné znát systém, který spravují, jsem se tu už kdysi dozvěděl. Ať si každý spravuje jak chce. Kdo chce slepě, je to jeho volba.
S tim co vadilo Jacksonovi by se treba dalo klidne i castecne souhlasit, ale vam stale nedochazi podstata problemu.Tady už mi schází jen hekání ve stylu Lennartova fňuq, jsou na mě zlí, nemají mě rádi, chtějí mě zabít, a nejlíp je na našem cenzurovaném mailing listu, tam žádné nesluníčkové hnusáky jako je Linus nepouštíme, aby nám neřekli náhodou něco fujky. (A pochopitelně zakázané komentáře.)
neprijmul pri uzavreni ani nejake rozhodnuti, jak nakonec tvrdil i Russ Allbery...takže v čem je problém? Rozhodli se, že zatím se o tom návrhu rozhodovat nebude, protože je potřeba nejdřív vyřešit, jestli se při upgrade má nainstalovat systemd a pokud jo, tak jak to udělat, aby to prošlo bez problémů. To je úplně normální a rozumné rozhodnutí a jediný důvod, proč v tom hledat nějakou katastrofu, je snaha za to obvinit někoho, koho nemáte rád.
...takže v čem je problém?Prvni problem je v tom, ze to ted vubec nemelo jit do TC, TC totiz neni prostredek pro reseni bugu, nybrz predevsim sporu. Skutecne to vypada, jak pise Sid nahore, ze Jackson zneuziva TC k prosazeni svych zajmu a neni to uz poprve. Prectete si treba pravidla zde, a zkuste si odpovedet na otazku zdali Jackson jako predkladatel (referee) respektoval uz prvni bod:
1. Before referring a decision to the Technical Committee, you should try to resolve it yourself. Engage in a constructive discussion and try to understand the other person's point of view. If, after discussion, you've identified a technical question which you can't agree on, you can put it to the committeeTedy, jaky ze to byl vlastne spor - vyvojari nebyli ve sporu, ale hlavne kdeze se nekdo napred pokousel o reseni nejakou konstruktivni diskuzi nez to poslal resit ostatni.
ze Jackson zneuziva TC k prosazeni svych zajmu"Svých zájmů"? Že by to shodou okolností mohly být také zájmy uživatelů Debianu (kteří nutně nemusí být systemd-fans jako vy) vás asi nenapadlo...
"Svých zájmů"? Že by to shodou okolností mohly být také zájmy uživatelů Debianu (kteří nutně nemusí být systemd-fans jako vy) vás asi nenapadlo...To ze existuje skupina uzivatelu, kteri mohou mit podobny zajem jako on neni treba zduraznovat, stejne jako ze na strane druhe existuji uzivatele, jejichz zajmy se treba kryji se zajmy jeho oponentu. Nicmene, jake prostredky voli k jejich prosazovani je pouze jeho volba.
Doufám, že nejde zase o další oběť GNU/systemd.Nepřímo. Kdyby nebylo nekonečných obstrukcí okolo systemd, neukázalo by se, jaký je kdo charakter a nedošlo by k těm administrativním hrátkám zneužívajícím ctte.