Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tou lepší zprávou pro uživatele Debianu je, že dle plánu (zprávička) byl Debian 8 s kódovým jménem Jessie zmrazen. Další změny jsou možné jenom v souladu s pravidly. Tou horší zprávou je, že dlouhodobý vývojář Debianu Joey Hess projekt opouští a Colin Watson rezignoval na členství v Debian Technical Committee.
Tiskni
Sdílej:
Jessie ma podporovat 3 inity, systemd jako vychozi. Pri nove instalaci je to jasne, ale upgrade ktery ho bez varovani zmeni na jiny v poradku neni. Zvlast kdyz nezarucuje 100% zachovani kompatibility. Prirovnani k automaticke zmene desktopu z Xfce na GNOME pri upgradu v tomhle pripade sedi. Jim navrhovane varianty reseni jsou rozumne, zvlast kdyz pripousti existujici situaci a jen vola po zdokumentovani jak se nechtene zmene vyhnout, pro ty kterym nevyhovuje.
Pak je nutne se divat jeho navrhy opatrne, analyzovat dopady kazdeho slova.Prostě je potřeba si na soudruha dávat pozor, straní se systemd kolektivu a možná ho to táhne na druhou stranu...
Co se tyka teto "chyby"Vy to možná za chybu nepovažujete, protože stroje ostatních lidí přejdou na vámi preferovaný systém a vy s tím problémy mít nebudete. Jenže třeba správce serveru opravdu neocení, když se mu při upgrade samovolně změní init systém. Zejména v případě, když je tím novým init systémem systemd, který se se*e do spousty jiných věcí, než je samotný init.
Ačkoliv si o systemd myslím svoje (a ne zrovna pozitivního), tak:
uživatel (v našem případě admin) se musí vědomě podívat, aby si všiml, že už mu tam najednou běží jiná aplikace
s tímto ostře nesouhlasím, protože admin by měl v každém okamžiku vědět, co mu na jeho stroji běží. Ano, nový software může poskytovat nějakou kompatibilní vrstvu s předchozím, ale současně admin musí vědět, že se ten software změnil. Takže ne, že by se admin měl (zpětně) podívat co vlastně používá, on by to měl vědět už dopředu (před instalací / updatem) a náležitě se na to připravit / rozhodnout, zda to na svém stroji chce.
Ale vidím realitu tak, že velké množství správců systémů s Debianem prostě upgraduje a pak uvidí, co se s jejich systémem stalo, ať si o tom Heron myslí cokoli.
Nepsal jsem o realitě, psal jsem o tom, co by měl admin vědět. To, že existují správci, kteří nepovažují za nutné znát systém, který spravují, jsem se tu už kdysi dozvěděl. Ať si každý spravuje jak chce. Kdo chce slepě, je to jeho volba.
S tim co vadilo Jacksonovi by se treba dalo klidne i castecne souhlasit, ale vam stale nedochazi podstata problemu.Tady už mi schází jen hekání ve stylu Lennartova fňuq, jsou na mě zlí, nemají mě rádi, chtějí mě zabít, a nejlíp je na našem cenzurovaném mailing listu, tam žádné nesluníčkové hnusáky jako je Linus nepouštíme, aby nám neřekli náhodou něco fujky. (A pochopitelně zakázané komentáře.)
neprijmul pri uzavreni ani nejake rozhodnuti, jak nakonec tvrdil i Russ Allbery...takže v čem je problém? Rozhodli se, že zatím se o tom návrhu rozhodovat nebude, protože je potřeba nejdřív vyřešit, jestli se při upgrade má nainstalovat systemd a pokud jo, tak jak to udělat, aby to prošlo bez problémů. To je úplně normální a rozumné rozhodnutí a jediný důvod, proč v tom hledat nějakou katastrofu, je snaha za to obvinit někoho, koho nemáte rád.
...takže v čem je problém?Prvni problem je v tom, ze to ted vubec nemelo jit do TC, TC totiz neni prostredek pro reseni bugu, nybrz predevsim sporu. Skutecne to vypada, jak pise Sid nahore, ze Jackson zneuziva TC k prosazeni svych zajmu a neni to uz poprve. Prectete si treba pravidla zde, a zkuste si odpovedet na otazku zdali Jackson jako predkladatel (referee) respektoval uz prvni bod:
1. Before referring a decision to the Technical Committee, you should try to resolve it yourself. Engage in a constructive discussion and try to understand the other person's point of view. If, after discussion, you've identified a technical question which you can't agree on, you can put it to the committeeTedy, jaky ze to byl vlastne spor - vyvojari nebyli ve sporu, ale hlavne kdeze se nekdo napred pokousel o reseni nejakou konstruktivni diskuzi nez to poslal resit ostatni.
ze Jackson zneuziva TC k prosazeni svych zajmu"Svých zájmů"? Že by to shodou okolností mohly být také zájmy uživatelů Debianu (kteří nutně nemusí být systemd-fans jako vy) vás asi nenapadlo...
"Svých zájmů"? Že by to shodou okolností mohly být také zájmy uživatelů Debianu (kteří nutně nemusí být systemd-fans jako vy) vás asi nenapadlo...To ze existuje skupina uzivatelu, kteri mohou mit podobny zajem jako on neni treba zduraznovat, stejne jako ze na strane druhe existuji uzivatele, jejichz zajmy se treba kryji se zajmy jeho oponentu. Nicmene, jake prostredky voli k jejich prosazovani je pouze jeho volba.
Doufám, že nejde zase o další oběť GNU/systemd.Nepřímo. Kdyby nebylo nekonečných obstrukcí okolo systemd, neukázalo by se, jaký je kdo charakter a nedošlo by k těm administrativním hrátkám zneužívajícím ctte.