Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Společnost System76 představila desktopový počítač Thelio Major s 64jádrovým procesorem AMD Ryzen Threadripper 3990X. Přeložit a sestavit Linux se zdrojových kódů zvládne za 24 sekund. Koupit jej lze s předinstalovaným Pop!_OS 19.10, Pop!_OS 18.04 LTS nebo Ubuntu 18.04 LTS. Cena počítače s tímto 64jádrovým procesorem začíná na 6 747 dolarech.
Tiskni
Sdílej:
Vcelku se potvrdilo, ze kompilace malych projektu na 64-jadru nebude uplne nejrychlejsi. Relevantni testy jsou chromium nebo libreoffice.
Ono i to jádro škáluje docela dobře, pokud se použije rozumná konfigurace, ale defconfig je dost ořezaný oproti běžným distribučním jádrům. To je důvod, proč sice na první pohled vypadá cool "přeložit linuxové jádro za 24 sekund", ale test, kde by se síla toho procesoru opravdu projevila, by musel používat úplně jinou konfiguraci.
S LibreOffice bych byl opatrný. Když jsem ho překládal naposledy (což už budou tak 2-3 roky), byly tam poměrně dlouhé intervaly, kdy jedna instance make
vytěžovala jeden procesor naplno a zbytek ležel ladem - a to byl "jen" osmijádrový FX-8150. Ale třeba od té doby ten build vylepšili.
Procesy využívajúce tie isté knižnice používajú zdieľanú pamäť (teda knižnica je v pamäti len 1x). Electron aplikácie si väčšinou jadro vláčia so sebou, takže je to + pár stoviek MB pre každý proces navyše. Okrem toho procesy vytvorené volaním fork môžu zdieľať aj identické bloky pamäte vďaka copy on write.