Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Společnost System76 představila desktopový počítač Thelio Major s 64jádrovým procesorem AMD Ryzen Threadripper 3990X. Přeložit a sestavit Linux se zdrojových kódů zvládne za 24 sekund. Koupit jej lze s předinstalovaným Pop!_OS 19.10, Pop!_OS 18.04 LTS nebo Ubuntu 18.04 LTS. Cena počítače s tímto 64jádrovým procesorem začíná na 6 747 dolarech.
Tiskni
Sdílej:
Vcelku se potvrdilo, ze kompilace malych projektu na 64-jadru nebude uplne nejrychlejsi. Relevantni testy jsou chromium nebo libreoffice.
Ono i to jádro škáluje docela dobře, pokud se použije rozumná konfigurace, ale defconfig je dost ořezaný oproti běžným distribučním jádrům. To je důvod, proč sice na první pohled vypadá cool "přeložit linuxové jádro za 24 sekund", ale test, kde by se síla toho procesoru opravdu projevila, by musel používat úplně jinou konfiguraci.
S LibreOffice bych byl opatrný. Když jsem ho překládal naposledy (což už budou tak 2-3 roky), byly tam poměrně dlouhé intervaly, kdy jedna instance make
vytěžovala jeden procesor naplno a zbytek ležel ladem - a to byl "jen" osmijádrový FX-8150. Ale třeba od té doby ten build vylepšili.
Procesy využívajúce tie isté knižnice používajú zdieľanú pamäť (teda knižnica je v pamäti len 1x). Electron aplikácie si väčšinou jadro vláčia so sebou, takže je to + pár stoviek MB pre každý proces navyše. Okrem toho procesy vytvorené volaním fork môžu zdieľať aj identické bloky pamäte vďaka copy on write.