Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Na webu MojeFedora.cz vyšel článek s přehledem nejpoužívanějších e-mailových klientů ve Fedoře. Dozvíte se v něm, jaké mají jednotlivé klienty výhody a pár dalších zajímavostí. Na konci článku můžete vyplnit anketu a podívat se, jak se liší výsledky v České republice a na Slovensku oproti globálním.
Tiskni
Sdílej:
V daném případě jde o klienta neživotnéhoPodle vyjádření ÚJČ pokud si dobře pamatuju ano, ale podle jazykového citu mnoha lidí nikoliv. Jinak se trochu obávám, že v tomto případě bohužel ÚJČ jazyk spíše ovlivňuje než dokumentuje. Než se to začalo řešit a začali lidé na ÚJČ odkazovat, jsem na neživotného klienta narazil zřídkakdy.
Nemam teda zrovna u sebe aktualni Slovnik spisovne cestiny, ale internetova jazykova prirucka rika, ze klient je pouze v muzskem zivotnem rodu a pouzite sklonovani nepripousti: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=klient
Takze jde jen o "inovativni" pristup ktery neni aktualne kodifikovan.
Jazyková poradna považuje přechod názvů počítačových aplikací k neživotným pojmenováním za vhodný a funkční způsob významového odlišení.Jazyková poradna (kdo přesně?) si nejspíše bez patřičné odbornosti a zkušenosti přeje používání neživotného tvaru jako významové odlišení.
Proto bychom pro spisovný jazyk považovali chápaní těchto výrazů jako neživotných za základní.Ale zjevně tomu sami zase tak moc nevěří.
Tato možnost je tazateli přijímána vesměs vstřícně, odmítavé hlasy jsou v menšině.To ovšem trošku zavání. Jednak si nemyslím, že má každý, kdo používá slovo normálním způsobem, potřebu konzultovat ÚJČ. Dokonce i zkušenost s tímto konkrétním slovem byla taková, že se na ÚJČ vždy dotazoval člověk, který měl touhu zlomit dosavadní zvyklost. A to nemluvím o tom, jak lákavé pro některé musí být se odlišovat a přitom mít autoritu, která potvrzuje, že právě on je v právu. Trochu nekorektně napíšu, že si umím představit, jak by z takové situace uslintával třeba takový Tomeš nebo Frič. Mimochodem...
v nových oupnspejsech — otevřených prostranstvíchPráci na otevřeném prostranství si představuju trochu jinak, ale nerad bych lidem z ÚJČ bral jejich ideály.
Pavlixi, dělal jsem správce mailserveru dvacet let a odjakživa to byly mejlové klienty a nikoliv mejloví klienti.Jedna nebo více osob s opačnou zkušeností se vždycky hodí.
Zbytečně se se navážíš do ÚJČ.Jediný případ, kdy se, ovšem jemně a v legraci, navážím do ÚJČ je kvůli těm otevřeným prostranstvím. A k těm se nevyjadřuješ, takže mi tvé „výchovné“ gesto přijde přinejmenším úsměvné. Pokud jde o můj dojem, že je ÚJČ vinou poradny nuceno dávat pokud možno jednoznačné odpovědi i na dotazy, pro které jim chybí zkušenost a odbornost z dané oblasti, rád si to nechám vyvrátit. A jestli máš pocit, že útočím na zbožšťování ÚJČ, nemýlíš se, nemám rád zbožšťování v žádném oboru i přesto, nebo možná právě proto, že sám bývám zbytečně zbožšťován každou chvíli.
... dělal jsem správce mailserveru dvacet let a odjakživa to byly mejlové klienty a nikoliv mejloví klienti ...Oh, chybi mi ještě cca 5 let a možná změním názor, ale pro mě jsou to zatím emajloví klienti a UJČ jsem o tom neinformoval, takže mají přesnou statistiku na špatně vybraném vzorku.
Když jsem u toho Gmailu, existuje nějaký uživatelsky přívětivý způsob, jak pracovat se štítky mimo to jejich webové rozhraní? Zkoušel jsem si nastavit Thunderbird, ale byl to chaos.Ono to totiž bohužel není úplně kompatibilní se specifikací IMAP. Thunderbird pracuje se štítky úplně v pohodě, pokud jsou správně implementované (tj. jako je má např. Dovecot). Pokud vím, tak IMAP interface je do GMailu dodělávaný později a je jen napasovaný na tu podobu, kterou Google vytvořil pro webové rozhraní.