Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Poslanci Evropského parlamentu dnes zamítli (videozáznam hlasování) návrh mandátu EP na jednání s Radou (ministrů) EU o konečném znění kontroverzního legislativního návrhu, jehož cílem je přizpůsobit autorské právo digitálnímu věku. Návrh jednacího mandátu, který 20. června schválil Výbor EP pro právní záležitosti (JURI), poslanci zamítli poměrem hlasů 278 (pro): 318 (proti): 31 (zdrželo se hlasování). Parlament tak bude o přesném znění své pozice diskutovat a hlasovat během zářijového plenárního zasedání ve Štrasburku.
Tiskni
Sdílej:
Pravda. A teď jsem si navíc všiml, že Štětina taky. Ty jmenné seznamy jsou hrozně nepřehledné, když tam má člověk hledat konkrétní jména.
Takže pro 2 (Polčák, Šojdrová), proti 6 (Ježek, Konečná, Payne, Sehnalová, Telička, Zdechovský), zdrželo se 8 a nezúčastnilo 5.
Ani na vteřinu jsem si nemyslel že to projde, snažili se to svou komisí protlačit euroskeptici a konzervativci, aby vyvolali hysterii. Teď už to má takřka nulovou šanci.Viděl jsi Jistě pane ministře? Tahle strategie funguje tak, že prvně vyvoláš hysterii a odpor něčím naprosto přepáleným. Lidi se proti tomu vzbouří, demonstrují a podepisují petice. Počkáš až to zamítnou a pak teprve navrhneš to, co jsi od začátku chtěl, co je sice taky svinstvo, ale v porovnání vypadá naprosto krotce oproti původnímu návrhu. Ten je pak přijat, protože negativní emoce se vybily na předchozím přehnaném návrhu a proti tomuhle už zdánlivě nestojí za to protestovat. Osobně jsem tedy zvědavý, co přijde jako ten další návrh.