Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Fedora je kritizována za odmítnutí balíčků hackerského nástroje SQLninja. Ten slouží k útoku na Microsoft SQL Server a jeho ovládnutí. Fedora se bojí soudních sporů, protože v některých zemích je i šíření podobných nástrojů trestné.
Tiskni
Sdílej:
Leda ze by Fedora dala hack do gcc aby blbe kompiloval soubor SQLninja.c nebo tak neco
Ono to zní absurdně, ale kdysi jsem četl o plánech na nějaké opatření proti tomu, aby se na barevné kopírce daly kopírovat bankovky. Mělo to spočívat v nějakém ochranném prvku, který by kopírka detekovala a záměrně pak kopii zmršila…
Sqlninja is a tool targeted to exploit SQL Injection vulnerabilities on a web application that uses Microsoft SQL Server as its back-end.(z oficiálního webu). Tedy problém je v první řadě děravá aplikace :)
tak v odmítnutí nějak nevidím problémPokud by to bylo něco ve smyslu „nechceme podporovat skript kiddies“ tak bych to taky celkem chápal. Ale když je to „klidně bychom to tam dali, ale bojíme se nesmyslných zákonů“ tak je to smutné.
... Its main goal is to provide a remote access on the vulnerable DB server ...Kdyby tam raději psali, že je to nástroj určený pro správce DB serverů, kteří si chtějí ověřit vlastní zabezpečení, rozhodnutí mohlo být jiné.
Its main goal is to provide a remote access on the vulnerable DB server, even in a very hostile environment. It should be used by penetration testers to help and automate the process of taking over a DB Server when a SQL Injection vulnerability has been discovered.
Neviděl bych to tak tragicky. Mám nainstalované prakticky všechny *-devel balíčky a
lion:~ # s=0; while read name; do s=$[s+`rpm -q --queryformat '%{SIZE}' "$name"`]; done < <(rpm -qa | grep devel); echo $s 627602219 lion:~ # rpm -qa | grep devel | while read name; do rpm -ql "$name"; done | wc -l 59670
Vezmu-li v úvahu, že celá instalace systému má asi 8.3 GB a dohromady mám asi 1800 GB diskového prostoru, tak v tom opravdu nevidím problém.
Takže to třeba skončí v RPMFusion. Fedora ctí přístup "better safe, than sorry." No jéje...