Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Operační systém eComStation vyšel ve verzi 2.0. Stalo se tak 5 let od původní verze 1.2. EComStation je přímý nástupce OS/2 verze 4 z roku 1996; první jeho verze vyšla v roce 2001. Verze 2.0 nabízí především lepší podporu hardwaru a síťování. Kromě binární kompatibility s OS/2 umožňuje spustit programy v Javě, většinu DOSových a některé Windowsové programy. Nativně existují mj. některé open source programy, např. Firefox, Thunderbird, OpenOffice, SMPlayer nebo framework QT. Systém není zdarma; existuje síť prodejců, např. v Německu stojí licence 344 €. Více o systému např. na českých webech eComStation.cz a OS2.cz.
Tiskni
Sdílej:
Systém je to jistě zajímavý, ale ta cena mi nepřijde zrovna konkurenční.
a ten kedze nechce kupovat novy riadiaci SW za niekolko 1000 Eur
Ta cena jim vadit nebude, hlavne ze nebudou muset prepisovat aplikace.To mi něco připomíná, jak ono se tomu jenom říká? …aha, vendor lock-in
Krom toho dodavatele muzete menit i u nesvobodnych technologii. Ta aplikace co jste si napsali vam zustane a tak ji predate novemu dodavateli.Za předpokladu, že jsme si tu aplikaci psali sami, nebo od ní máme zdrojáky (licence nám zaručuje právo je měnit). V takovém případě se v tomhle směru i nesvobodný software blíží svobodnému (sice nemůžeme aplikaci šířit dál, ale v rámci své firmy se k ní můžeme chovat jako k open sourcu se všemi souvisejícími výhodami). Jenže tak to často nebývá – dodavatelé proprietárních shitů často zákazníkům zdrojáky nedají (i když si zákazník zaplatil vývoj celé aplikace!) a pak je v podstatě vydírají – mají k tomu dobrou pozici, protože jsou jediný, kdo může aplikaci rozvíjet nebo třeba migrovat na jinou platformu, mají na trhu této aplikace monopol a diktují si cenu. Zákazníci tomu často nerozumí, a tak dodavatelům naletí a jsou ochotní platit nehorázné sumy za vývoj softwaru, který jim pak ani nepatří.
Cena licenci je u migraci velmi mala castka nakladu - nejvice stoji lidska prace.Pokud ty lidi platíte zlatem, tak možná. Já jsem zažil migraci databáze na Oracle – cena licencí v řádech milionů – cena práce – v řádech statisíců. Víc k tomu bohužel nemůžu říct.
EcomStation je celkom pekny system ale ta cena je trosku "uletena"... ten Windows Server urcite ma preempt. multitasking. nie je OS/2 multithredingova?
Je to ale dneska venku krásně...