Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Vývojáři Ubuntu oznámili, že v Ubuntu Desktopu bude Firefox ve formátu deb nahrazen Firefoxem ve formátu snap vydávaným přímo Mozillou. Pravděpodobně již ve verzi 21.10.
Tiskni
Sdílej:
Ja si viem predstaviť systém, kde by programy mali (okrem explicitného polvolenia) zakázané hrabať do FS. Užívateľ chce otvoriť/uložiť súbor? Ok, program zavolá file dialóg, ten bude mať oprávnenia a programu vráti len handle. Nevidím dôvod prečo implicitne dovoliť hrabať ľubovoľnému náhodnému progrmau kdekoľvek.
Samozrejme, ale v tom prípade vždy keď budem chcieť hrabnúť na nejaký súbor budem musieť nastaviť pravidlá, pretože file dialóg je súčasťou procesu. Keby bol file dialóg samostatný proces (tak ako už sú implementované portaly), potom file dialóg by mohol mať prístup všade a procesu udeliť len prístup na daný handle, takže na jednej strane by to bolo pohodlné, ako keby tam nebola žiadna ochrana, na druhej strane proces by si mohol hrabať len do vlastných nastavení a súborov, ktoré explicitne otvorím, alebo uložím.
~/.mozilla
), někam pod /tmp
a pak do jednoho adresáře pro čtení (upload souborů přes formulář) a jednoho pro zápis (uložení staženého souboru/stránky).
Je to tak půl na půl. Na jednu stranu je pravda, že pro autory webů je jednodušší cokoli jiného než chrome ignorovat (jako se to kdysi dělalo s MSIE), na druhou třeba implementace WebRTC ve Firefoxu trpí řadou chyb a nedostatků. Pak jsou věci, o kterých netuším, co si mám myslet, třeba když mi Slack ver Firefoxu nabízí v konfuguraci jediný mikrofon "default", zatímco chromium vidí všechny.
Osobně pořád používám primárně Firefox a chromium jako fallback pro weby, se kterými jsou ve Firefoxu problémy, což jsou převážně různé video- a audiokonference a občas něco, co je "moc multimediální". Ale ty sympatie k Firefoxu už jsou dávno pryč.
třeba když mi Slack ver Firefoxu nabízí v konfuguraci jediný mikrofon "default", zatímco chromium vidí všechnyTo je dobře, ne? Vezme si to default z pulseaudia, a já si pak v pulseaudiu nastavuju pro všechny aplikace, co se má používat. Naopak ten chromí způsob, kdy to musím hledat někde v nastavení té které webové stránky (!), mi přijde dost příšerný.
To je dobře, ne? Vezme si to default z pulseaudia
To asi dost těžko, když tam žádné PulseAudio není. A dobře to rozhodně není, protože "default" je PCI-E zvuková karta (SB Audigy), kam žádný mikrofon zapojený není. Proto potřebuju nastavit explicitně jiný, který je připojený přes USB.
V tomhle se mi líbí JACK, protože aplikace si sice může sama vybrat, kam se napojí, ale taky může svoje vstupy jen vystavit (deklarovat) a v obou případech to jde řídit zvenku (v podstatě princip DI/IoC) a navíc dynamicky, takže si tam napojím, co zrovna potřebuji.
PulseAudio mi rozhodně na počítač nesmí.Nedávno jsem někde četl - myslím, že to byl článek o Pipewire na LWN - že to s PA bylo zezačátku trochu kostrbaté, ale že teď už je to lepší. Nedávno jsem instaloval fungl nový desktop, tak jsem si říkal, že tomu dám šanci. Mimo jiné i proto, že jsem potřeboval spojit dvě zvukárny, aby výstup šel všude a vždycky. PulseAudio segfaultovalo během asi 2 minut snahy o dosažení takového stvu a tím jsem s ním skončil.
Synchronizace napříč víc zvukovkami je z principu trochu problém. Několik řešení existuje, ale není to optimální – viz How can I use multiple soundcards with JACK?
Na druhou stranu, na úrovni takového toho „konzumního“ audia to dnešní procesory a sběrnice utáhnou v pohodě a není problém si ani protunelovat zvuk do virtuálky a telefonovat z ní a třeba si tam napojit i webkameru s mikrofonem jako tunelované USB zařízení. Ale když chce člověk kvalitu, tak je potřeba spíš ta zvukovka / mixážní pult s patřičným počtem vstupů a výstupů.
To asi dost těžko, když tam žádné PulseAudio není.No jo, ale tak to si za můžeš sám
Do FF je zvykem kopat zleva zprava, ale celkem by mě zajímalo, co všichni tito lidé budou dělat, až se z toho stane druhé IE. Budou čekat dalších 10 let na další prohlížeč. Je vůbec nějaké další jádro ve vývoji?Obávám se, že cílem je jen jedno jádro, které se potom stane součástí jádra os či jeho pluginem, nad kterým bude možné volit maximálně různé grafické nadstavby.
jde obvykle o služby Googlu.Krome tech Google Docs, jeste (Ac Google Docs nepouzivam tak nevim co ti nejde)
mít plynulé video na YTNemam s plynulosti YT ani jine video sluzby ve FF problem. Zrejme mas problem v necem mimo FF.
Myšlenko že se zhoršuje funkčnost různých věcí ve FF.Nic nepozoruju, spis naopak. Ale pouzivam Firefox ve Windows 10, takze mozna to bude v tom. Mam 6000linku/bookmarku a 51904 vlastnich radku My filters 29,383 used out of 29,809 v ublocku, a momentalne otevreno 5626 stranek v 1 okne. Nekolik mesicu to takhle zaviram a opet oteviram, sice nez se tech 5000stran otevre (ve skutecnosti se nenacita obsah vsech 5000stran ale donacitaji se komplet az kdyz nejakou potrebuju) start teda je cca s 10s zpozdenim. Addonu pouzivam myslim pomerne stridme, min nez v minulosti, nemyslim to tak ze nektere uz nefunguji co jsem potreboval na to jsem nasel i vetsinou lepsi nahradu ale hlavne vetsina addonu je zbytecna.
Co konkrétně, to už si nevybavuji.No to je možná ten problém. Já si také nepíšu deníček, ale sem tam přece jen něco. Třeba tohle. Tj. v tom roce 2017 fungovalo všechno kromě downthemall a k tomu stejně žádný jiný prohlížeč neměl alternativu. Kdy konkrétně jej přepsali nevím, používám jej na novém FF už delší dobu (tj třeba 2 roky). Ok, teď jsem se mrknul a beta1 je z roku 2019. To by celkem odpovídalo.
Tím se značně změnila efektivita používání prohlížeče a rázem nebyl důvod obhajovat změny.Nejde o obhajobu. Jde o to, jestli nějaký jiný prohlížeč poskytne to, co FF (byť oproti minulosti v omezené podobě). To si samozřejmě každý musí posoudit sám. Já náhradu nemám. V záloze mám Vivaldi (které alespoň umí dát taby na stranu, když už nic jiného) no a potom chrome / chromium / edge (podle mě to MS stejně udělal jen proto, aby si méně nároční uživatelé řekli, "už nemusím stahovat ani to chrome, edge mám hned v kompu" - a já to u lidí používám také, nemusím stahovat chrome, už tam je).
downthemalltaky jsem to driv pouzival a mel jsem chvili i tu novou nahradu, nez jsem zjistil ze to nepotrebuju a staci mi na to log od ublock-origin kde si to vyfiltruju a zkopiruju/stahnu nebo prehodim do chytreho prehravace a stahnu pokud jde o playlist/media a nebo pokud potrebuju nejaky obrazek schovany pod vrsvama CSS stylu pouziju v kontextu Inspect(Q) pozmenim na chvili CSS abych se dostal ke zdroji toho IMGu, otevru ho v novem panelu a odtamtud ho treba ulozim.
copylink++diky za tip, muze se hodit, zatim jsem nezkousel.
YTTak ja to vetsinou nejdriv prohlidnu v prohlizeci a samozrejme bez jakekoliv stahovane reklamy ale pak to pripadne hodim do Potplayeru (VLC neumi) ve forme URL napr. tam uz sice na pozadi ublock nefunguje, nevim jestli to stahuje primo z playlistu nebo stahuje i nejaky balast (scripty,..) ale hlavne to jde stahovat a zaroven sledovat.
copylink++Nevim jak to fuguje tobe, ja zkusil dostat linky ze vsech 5000+ tabu s tim ze jsem byl i Options a v kontextu na strace abclinuxu kliknul nejdriv na Current Window-All Links pak i All Windows-All links a vlez do text editoru a dal ^C+V, pokazde tam byly jen linky z abclinuxu, tak nevim.
New Tab about:newtab Copy All Tab Urls – Get this Extension for Firefox (en-US) https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/copy-all-tab-urls-we/ CopyLinks Plus Plus – Get this Extension for Firefox (en-US) https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/copylinksplusplus/Ted bych v podstate mohl zavrit vsechny taby o porad bych videl jak byly za sebou