Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Je to podle mě nejlepší okenní WM (čili když nepočítám dlaždicové WM).Já už tedy dlouho uvažuji o přechodu na Sawfish - umožňuje větší způsoby konfigurace.
Zvláštní, že jsem na tenhle WM doteď nenarazil...Není to tak dlouho, co byl výchozím WM v Gnome (než ho nahradilo Metacity).
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
K fluxboxu, potažmo lehkému desktopu, jsem se párkrát vrátil, ale vždycky jsem musel řešit několik věcí. Např. automatické mountování. Místo halevt tu už máme udisk-glue, který je použitelný, ale třeba notifikace nemá. Vždycky se mi líbilo otevírání flashky v GNOME/KDE na dvě kliknutí. Nemáte tip?
Dále jsem hledal "ultimate" WM, který by byl přívětivý jako fluxbox a měl tiling. Nenašel jsem. Ani z druhé strany, kdy jsem hledal tiling WM s floating módem, tak jsem pohořel. O dynamických plochách nemluvě. Hodně tiling WM má floating vrstvu, ale nemůžu si naklikat u okna zapamatovat plochu, zapamatovat velikost. Floating mód je jen pro vyjímečné situace. Přitom primárně bych chtěl používat floating a sem tam přepnout do tiling. Navíc ovládání tiling WM jsou se mi zdá až příliš sparťanské - moc orientované na klávesnici. V Awesome jsem mohl myší v tiling módu upravovat poměr mezi "tily". Fakt super. Asi forknu fluxbox:)
Mám rád desktop složený z malých prográmků, které fungují spolehlivě a mají textový konfigurák (ne XML). Všude jsou návody, jak nakonfigurovat jednu věc. Nikde jsem nenašel web, kde by takový systém řešili jako celek - sestavit si lehký desktop bez avahi, akonadi a dalších kamarádů. Stačí obecné principy. Chápu, že každý má jiné preference, ale jak ti lidé pracují s flashkami, hlasitosti zvuku, mountování FTP, SFTP, asociace formátů souborů s aplikacemi? Se mi zdá, že všichni tuní své lightweight WM, ale o tom ostatním se mlčí.
Např. automatické mountování. Místo halevt tu už máme udisk-glue, který je použitelný, ale třeba notifikace nemá.Používám udiskie a thunar. Nechápu, k čemu je potřeba u mountování notifikace. Zabodnu flashku, otevřu thunar, kliknu na ni v levém sloupci a jsem v ní. (V thunaru ji pak i odmountuji jedním klikem.)
Dále jsem hledal "ultimate" WM, který by byl přívětivý jako fluxbox a měl tiling. Nenašel jsem. Ani z druhé strany, kdy jsem hledal tiling WM s floating módem, tak jsem pohořel... Přitom primárně bych chtěl používat floating a sem tam přepnout do tiling.PyTyle
hlasitosti zvuku
>>> grep oss .pekwm/keys KeyPress = "XF86AudioRaiseVolume" { Actions = "Exec ossmix pcm +4 &" } KeyPress = "XF86AudioLowerVolume" { Actions = "Exec ossmix -- pcm -4 &" } KeyPress = "XF86AudioMute" { Actions = "Exec ossvol -t &" }
Nechápu, k čemu je potřeba u mountování notifikace.
Třeba v Midnight Commanderovi jsem musel reloadovat výpis adresáře, dokud se neobjevil adresář flashky. S notifikací bych vědel, kdy to je ready. udiskie checknu. Díky
No vida! Na PyTyle jsem úplně zapomněl:)
K tomu zvuku. Potěšilo by mě, kdyby si to nějaký program pořešil sám. Sám si přiřadil funkční klávesy k příslušným akcím. Ale to už zavání PulseAudiem:)
Ještě jednu věc jsem nevyřešil. Jak zobrazit stromové menu se všema aplikacema, jak to je v GNOME/KDE? I s ikonkama. Navíc, aby to menu bylo aktuální, když např. nainstaluju něco nového. Někdy prostě zapomenu, jak se aplikace jmenuje, nebo kterým příkazem ji spustit.
Ještě jednu věc jsem nevyřešil. Jak zobrazit stromové menu se všema aplikacema, jak to je v GNOME/KDE? I s ikonkama. Navíc, aby to menu bylo aktuální, když např. nainstaluju něco nového. Někdy prostě zapomenu, jak se aplikace jmenuje, nebo kterým příkazem ji spustit.
No tak každá taková aplikace, která se objeví v menu má svůj *.desktop soubor (/usr/share/applications a $XDG_DATA_HOME neboli /home/$USER/.local/share) a z nich se generuje to menu. Můžeš použít utilitku menumaker, která vygeneruje menu pro openbox, pekwm nebo fluxbox, ale pak se trochu ošidíš o vlastn změny v menu, protože změny budeš muset zapisovat (asi) do těch *.desktop souborů.
Další možnost je přidat si nějaké další „klasické“ menu, takže budeš mít menu dvě. Buď využiješ nějakou externí aplikací či panel nebo si vytvoříš další wm menu na jiné zkratce (pekwm to umí; fluxbox asi ne).
Také můžeš použít aplikaci xfce4-appfinder z Xfce, což je vlastně aplikace, kde přehledně vidíš všechny programy (s *.desktop záznamem)
Hej, to už trochu moc tuníš:) Mě jde jen o veselý prográmek, který by mi zobrazoval nainstalované aplikace. Do fluxboxu to nepotřebuji integrovat. Stačí to spouštět klávesovou zkratkou.
Ten xfce4-appfinder vypadá dobře:)
Nikde jsem nenašel web, kde by takový systém řešili jako celek - sestavit si lehký desktop...Co tohle?
Nikde jsem nenašel web, kde by takový systém řešili jako celek - sestavit si lehký desktop...A co třeba těch plno distribucí, které už jsou "dodávány" s odlehčeným desktopem? Třeba tam už je těch pár "problémů" řešeno od začátku, i když se tady taky přidávám k názoru, že je automount naprosto nepotřebný, dal jsem ho jen rodičům na notebook, ale sám mám radši absolutní kontrolu nad mountováním, mám na to pár primitivních skriptů.
Xfce se Sawfish jako WM by mohla být jednou z alternativ. Jde tam toho nastavit opravdu hodně.Dále jsem hledal "ultimate" WM, který by byl přívětivý jako fluxbox a měl tiling. Nenašel jsem. Ani z druhé strany, kdy jsem hledal tiling WM s floating módem, tak jsem pohořel. O dynamických plochách nemluvě.
Tiskni
Sdílej: