Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Po téměř pěti letech od vydání verze 1.1 byla vydána nová verze 1.2 s DOSem kompatibilního svobodného operačního systému FreeDOS (Wikipedie). Z novinek lze zmínit například nástroj FDIMPLES (FreeDOS Installer - My Package List Editor Software), pomocí kterého lze instalovat i odinstalovat další programy.
Tiskni
Sdílej:
Ale niekto tu tvrdil že "originální DOS" alebo aj MS DOS sú lepšou voľbou. Rád by som si pozrel v čom je ten komerčný abandonware od MS lepší od produktu ktorý sa stále vyvíja aby zohľadňoval súčasné požiadavky.
To bude asi ten důvod.Windows 3.x releases, which had support for i386 processors, can not fully be run in 386 Enhanced Mode except partially in experimental kernel 2037. Undocumented structures used by Windows make the DOS box unreliable.
Problems running Windows result from Microsoft's efforts to prevent their products running on non-Microsoft DOS implementations.
Windows 95, 98 and ME use a stripped down version of MS-DOS. FreeDOS cannot be used as a replacement because of undocumented interfaces between MS-DOS 7.0-8.0 and Windows 4.xx not emulated by FreeDOS;
Nemyslím si však že by stařičký MS-DOS vůbec na moderním 64-bitovém HW byl schopný nabootovat.
Osobně občas použiju DOSový debug.exe, když si potřebuju rychle šáhnout na I/O porty. Třeba nedávno jsem potřeboval zafidlat dvěma bity v LPT (něco ovládat na dílně z ASM) - zmastit to v NASM v DOSu je ještě o něco jednodušší, než totéž v Linuxu, a debug.exe mi pomohl předem ověřit, že to funguje cca jak zamýšleno, ještě než jsem začal smolit asm.Jo, jo. To zní dobře. Existuje vůbec nějaký moderní operační systém, jednoduchý jako DOS (žádný šílený kernel) a přitom použitelný i v moderní době na moderním HW?
Možno to nepochopíš...Mám za to, že to byla velmi dobrá a velmi praktická otázka a nebylo potřeba na ni reagovat hned útočně.
Takže ja som podľa teba idiot...Není to tak dlouho, co jsem někde psal, že jsou případy, kdy člověk volí mezi respektem a upřímností. Asi se vrátím zpět k tomu respektu. Vše nejlepší do nového roku a ať na mě v diskuzích narážíš co možná nejméně. :)