V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Bohužel, jak jsem předpovídal, jednoho dne k tomu dojít muselo. U novějších počítačů už není zbytí a možnost vyhnout se UEFI v podstatě není.
Doposud nebyl problém vedle sebe v poklidu a míru Windows a Linux provozovat. GRUB se s EFI umí vypořádat bez problémů. Takto jsem nějaký čas bootoval jak Windows Boot Manager, tak GRUB. Nemám ponětí co se stalo a aniž bych si byl vědom nějaké chyby z mé strany, prostě mi včera vyskočila při snaze nabootovat GRUB tato nádherná obrazovka:
Klíček s popiskem „Security Boot Fail“. Toť vše. Dál se počítač nehnul ani o instrukci a vysvětlení žádné. Po restartu mi zůstal Windows Boot Manager jako jediná možnost kterou nabootovat.
Vypnutí UEFI a navrácení se ke standardní metodě mělo za následek, že nabootovat můžu pouze pomocí DHCP:
Secure Boot dle výchozího nastaven zapnutý a zašedlý, takže možnost deaktivovat ho žádná:
V tento moment jsem začínal být mírně řečeno zoufalý.
Za celý svůj život jsem nenastavil jediné heslo do BIOSu. Důvodem je pragmatičnost a taky trochu vlastní ideologie. Hesla mám tendenci zapomínat a hrozba, že zapomenu jaké heslo jsem nastavil do BIOSu je prostě veliká. Nemožnost spravovat BIOS poté velmi nemilá. Navíc jsem prostě toho přesvědčení, že kdokoliv sedí fyzicky před strojem by měl mít možnost ho spravovat včetně svobodné volby který systém chce nabootovat a heslo by mu v tom mohlo bránit. Prostě stroj je toho kdo před ním sedí, ten ho zároveň dost pravděpodobně spravuje a zároveň vlastní poslední bajt ve vlastní paměti. Takový člověk také rozhoduje co bude a nebude spouštět. Tak nějak to vidím já.
Bohužel jsem si zároveň všiml, že možnosti vlastnosti Secure Bootu jsou v menu do kterého se jinak než bez nastaveného hesla nedostanete. No nedá se nic dělat:
Nyní je možné spravovat klíče a možná ještě nějaké parametry Secure Bootu. Ovšem také zpřístupní jinou položku:
kterou každému soudnému člověku doporučuju nastavit na jedinou myslitelnou hodnotu:
[Vypnout, zničit, znárodnit a rozsekat na cucky!!!]
Na závěr dodám že nyní bootuji co uznám za vhodné já a už mi nezbývá nic jiného než obávat se dne kdy mi nějaký „Security patch“ i tuto možnost z BIOSu odebere.
Tiskni
Sdílej:
Řekl bych že ty "náhlé kolapsy" typu secure boot fail na dualboot mašině budou nejspíš mít na svědomí aktualizace Windows. Doporučuju se tímto jednoduše vyhnout spouštění Windows na železe úplně.Též něco takového podezřívám. Sám si nejsem vědom že bych změnil nějaké nastavení a prostě tohle začalo ze dne na den. Pokud vypnu Secure Boot, GRUB nabootuju bez nejmenšího problému. Problém je že pokud se oken zbavím a nepůjde nabootovat z jakéhokoliv důvodu Linux, z počítače zbude cihla. Licenci oken jsem si poctivě zaplatil, není k tomu instalačka, nic. Prostě by to byly vyhozené peníze z okna.
Virtualizace je jediná rozumná volbaTohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?
Tohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?Podle me neni duvod aby nejaky otevreny UEFI firmware ten secureboot nemohl podporovat, verejne klice MS jsou volne dostupne (a i kdyby nebyly jsou v kazdem BIOSu).
Ne. To první se jmenuje UEFI Capsule, to druhé Windows Platform Binary Table.
První umí Linux od verze 4.2, s druhým mělo aféru Lenovo asi tak před rokem, kdy lidem, co si odinstalovali z Windows nějaké pitominy od Lenova, je znovu nainstalovalo při bootu.
Po nejakých aktualizáciách WIN10Popravdě též podezřívám aktualizace, protože WIN10 aktualizuje jako zběsilé, furt to něco mění…tak mě napadá, dá se to nějak rozumně vyřadit z provozu?
Nešel by coreboot?Na nějakém Acer spotřebním zboží? Těžko.