Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Bohužel, jak jsem předpovídal, jednoho dne k tomu dojít muselo. U novějších počítačů už není zbytí a možnost vyhnout se UEFI v podstatě není.
Doposud nebyl problém vedle sebe v poklidu a míru Windows a Linux provozovat. GRUB se s EFI umí vypořádat bez problémů. Takto jsem nějaký čas bootoval jak Windows Boot Manager, tak GRUB. Nemám ponětí co se stalo a aniž bych si byl vědom nějaké chyby z mé strany, prostě mi včera vyskočila při snaze nabootovat GRUB tato nádherná obrazovka:
Klíček s popiskem „Security Boot Fail“. Toť vše. Dál se počítač nehnul ani o instrukci a vysvětlení žádné. Po restartu mi zůstal Windows Boot Manager jako jediná možnost kterou nabootovat.
Vypnutí UEFI a navrácení se ke standardní metodě mělo za následek, že nabootovat můžu pouze pomocí DHCP:
Secure Boot dle výchozího nastaven zapnutý a zašedlý, takže možnost deaktivovat ho žádná:
V tento moment jsem začínal být mírně řečeno zoufalý.
Za celý svůj život jsem nenastavil jediné heslo do BIOSu. Důvodem je pragmatičnost a taky trochu vlastní ideologie. Hesla mám tendenci zapomínat a hrozba, že zapomenu jaké heslo jsem nastavil do BIOSu je prostě veliká. Nemožnost spravovat BIOS poté velmi nemilá. Navíc jsem prostě toho přesvědčení, že kdokoliv sedí fyzicky před strojem by měl mít možnost ho spravovat včetně svobodné volby který systém chce nabootovat a heslo by mu v tom mohlo bránit. Prostě stroj je toho kdo před ním sedí, ten ho zároveň dost pravděpodobně spravuje a zároveň vlastní poslední bajt ve vlastní paměti. Takový člověk také rozhoduje co bude a nebude spouštět. Tak nějak to vidím já.
Bohužel jsem si zároveň všiml, že možnosti vlastnosti Secure Bootu jsou v menu do kterého se jinak než bez nastaveného hesla nedostanete. No nedá se nic dělat:
Nyní je možné spravovat klíče a možná ještě nějaké parametry Secure Bootu. Ovšem také zpřístupní jinou položku:
kterou každému soudnému člověku doporučuju nastavit na jedinou myslitelnou hodnotu:
[Vypnout, zničit, znárodnit a rozsekat na cucky!!!]
Na závěr dodám že nyní bootuji co uznám za vhodné já a už mi nezbývá nic jiného než obávat se dne kdy mi nějaký „Security patch“ i tuto možnost z BIOSu odebere.
Tiskni
Sdílej:
Řekl bych že ty "náhlé kolapsy" typu secure boot fail na dualboot mašině budou nejspíš mít na svědomí aktualizace Windows. Doporučuju se tímto jednoduše vyhnout spouštění Windows na železe úplně.Též něco takového podezřívám. Sám si nejsem vědom že bych změnil nějaké nastavení a prostě tohle začalo ze dne na den. Pokud vypnu Secure Boot, GRUB nabootuju bez nejmenšího problému. Problém je že pokud se oken zbavím a nepůjde nabootovat z jakéhokoliv důvodu Linux, z počítače zbude cihla. Licenci oken jsem si poctivě zaplatil, není k tomu instalačka, nic. Prostě by to byly vyhozené peníze z okna.
Virtualizace je jediná rozumná volbaTohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?
Tohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?Podle me neni duvod aby nejaky otevreny UEFI firmware ten secureboot nemohl podporovat, verejne klice MS jsou volne dostupne (a i kdyby nebyly jsou v kazdem BIOSu).
Ne. To první se jmenuje UEFI Capsule, to druhé Windows Platform Binary Table.
První umí Linux od verze 4.2, s druhým mělo aféru Lenovo asi tak před rokem, kdy lidem, co si odinstalovali z Windows nějaké pitominy od Lenova, je znovu nainstalovalo při bootu.
Po nejakých aktualizáciách WIN10Popravdě též podezřívám aktualizace, protože WIN10 aktualizuje jako zběsilé, furt to něco mění…tak mě napadá, dá se to nějak rozumně vyřadit z provozu?
Nešel by coreboot?Na nějakém Acer spotřebním zboží? Těžko.