Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Předpokládám že z důvodu úplnosti bych měl mladším ročníkům představit disketu a vysvětlit jim k čemu je. Takže vypadá to nějak takhle:
Dělám si samozřejmě srandu. Jestli nevíte co to je 5¼″ disketa (alias pětipalcovka nebo také Mini-Disketa) neprodleně prosím přestaňte číst dále, smažte si registraci na AbcLinuxu a vraťte se zpět na Facebook, Živě.cz, Novinky nebo jak jste se sem vlastně dostali, protože tento portál očividně není určen Vám. Těm méně šťastným pouze doplním že až na fyzický rozměr (133x133mm – samozřejmě tomu musí být uzpůsobena i mechanika), o něco málo menší kapacitu vycházející z rozlišných otáček při zápisu (360rpm) se v ničem neliší od novější 3½″ kolegyně. Aspoň co se IBM-PC compatible formátu týče. Jo a taky je mnohem lehčí a příjemnější na dotek. A líp voní. Přesně jak si pamatuju.
Dlouhý příběh zkrátím:
Následující odstavec tu je spíš z toho důvodu, že o něm něco napsat musím než že bych chtěl. Co to je KryoFlux? Je to board. Na Atmelu založený board.
Je pěkný, malý hranatý, barevný a nevoní vůbec nijak.
A hned ze začátku musím případné zájemce zklamat. Důrazně varuju, že KryoFlux není USB controller! Co to znamená? Pro nás Linuxáky především to že na něj není možné použít modul floppy.ko, mountovat disky a nebo je předávat dál do různých emulátorů (teda aspoň zatím to není možné). Nechal jsem se napálit a očividně jsem nebyl jediný.
V Linuxu (resp. lsusb) se hlásí následovně:
Bus 002 Device 007: ID 03eb:6124 Atmel Corp. at91sam SAMBA bootloader Couldn't open device, some information will be missing Device Descriptor: bLength 18 bDescriptorType 1 bcdUSB 1.10 bDeviceClass 2 Communications bDeviceSubClass 0 bDeviceProtocol 0 bMaxPacketSize0 8 idVendor 0x03eb Atmel Corp. idProduct 0x6124 at91sam SAMBA bootloader bcdDevice 1.10 iManufacturer 0 iProduct 0 iSerial 0 bNumConfigurations 1 Configuration Descriptor: bLength 9 bDescriptorType 2 wTotalLength 67 bNumInterfaces 2 bConfigurationValue 1 iConfiguration 0 bmAttributes 0xc0 Self Powered MaxPower 0mA Interface Descriptor: bLength 9 bDescriptorType 4 bInterfaceNumber 0 bAlternateSetting 0 bNumEndpoints 1 bInterfaceClass 2 Communications bInterfaceSubClass 2 Abstract (modem) bInterfaceProtocol 0 iInterface 0 CDC Header: bcdCDC 1.10 CDC ACM: bmCapabilities 0x00 CDC Union: bMasterInterface 0 bSlaveInterface 1 CDC Call Management: bmCapabilities 0x00 bDataInterface 1 Endpoint Descriptor: bLength 7 bDescriptorType 5 bEndpointAddress 0x83 EP 3 IN bmAttributes 3 Transfer Type Interrupt Synch Type None Usage Type Data wMaxPacketSize 0x0008 1x 8 bytes bInterval 255 Interface Descriptor: bLength 9 bDescriptorType 4 bInterfaceNumber 1 bAlternateSetting 0 bNumEndpoints 2 bInterfaceClass 10 CDC Data bInterfaceSubClass 0 bInterfaceProtocol 0 iInterface 0 Endpoint Descriptor: bLength 7 bDescriptorType 5 bEndpointAddress 0x01 EP 1 OUT bmAttributes 2 Transfer Type Bulk Synch Type None Usage Type Data wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes bInterval 0 Endpoint Descriptor: bLength 7 bDescriptorType 5 bEndpointAddress 0x82 EP 2 IN bmAttributes 2 Transfer Type Bulk Synch Type None Usage Type Data wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes bInterval 0Tedy prachsprostý Atmel, který se nabootuje proprietárním firmwarem umístěným v /lib/firmware a ovládá přes proprietární konzolovou aplikaci DiskTool Console - DTC (nebo aspoň já nikde zdrojáky nenašel). Ovladače i aplikace jsou dostupné pro Windows, Linux i MacOS X a není v nich rozdíl. Teda s tím rozdílem že pro Linux je dostupná starší verze DTC. A co tedy vlastně KryoFlux je když ne FDC?
Viz krabička ve které přišel. Jde opravdu o profesionální nástroj pro forenzní analýzu na velmi nízké úrovni. Dovede číst diskety v příslušné mechanice a dělat z nich obrazy a nebo naopak obrazy zapisovat na diskety. Toť vše. Ale dovede to dělat úrovni vzorků ("magnetic flux reversals" pokud to někomu něco řekne). Je tedy vcelku jedno jestli se snažíte načíst disk pro Apple, Atari, Amigu, IBM, DD/HD/QD, s ochranou proti kopírování nebo dokonce neznámý formát či poškozený disk. Dokonce ani nezáleží na otáčkách a kódovacím schématu při kterých byl disk zapsán a je zpět čten (což by byl u obyčejného kontroleru zásadní problém), protože pokud je určíte, aplikace si dovede jednotlivé stopy přečasovat a dekódovat. Přidám seznam nativních formátů které dovede KryoFlux dekódovat:
Image types supported: 0 : KryoFlux stream files, preservation 0a: KryoFlux stream files, format guided 2 : CT Raw image, 84 tracks, DS, DD, 300, MFM 3 : FM sector image, 40/80+ tracks, SS/DS, SD/DD, 300, FM 3a: FM XFD, Atari 8-bit 4 : MFM sector image, 40/80+ tracks, SS/DS, DD/HD, 300, MFM 4a: MFM XFD, Atari 8-bit 5 : AmigaDOS sector image, 80+ tracks, DS, DD/HD, 300, MFM 6 : CBM DOS sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 6a: CBM DOS sector image with error map 7 : Apple DOS 3.2 sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 8 : Apple DOS 3.3+ sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 8a: DSK, DOS 3.3 interleave 9 : Apple DOS 400K/800K sector image, 80+ tracks, SS/DS, DD, CLV, GCR 10 : Emu sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, FM 11 : Emu II sector image, 80+ tracks, DS, DD, 300, FM 12 : Amiga DiskSpare sector image, 80+ tracks, DS, DD/HD, 300, MFM 13 : DEC RX01 sector image, 77+ tracks, SS, SD, 360, FM 14 : DEC RX02 sector image, 77+ tracks, SS, SD/DD, 360, FM/DMMFM 15 : CBM MicroProse sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 16 : CBM RapidLok sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 17 : CBM Datasoft sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 18 : CBM Vorpal sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 19 : CBM V-MAX! sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 20 : CBM Teque sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 21 : CBM TDP sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 22 : CBM GCR image, SS, DD, 300, GCR 22a: CBM GCR image with mastering info, SS, DD, 300, GCR 23 : CBM Big Five sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 24 : CBM DOS extended sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR 25 : CBM OziSoft sector image, 35+ tracks, SS, DD, 300, GCR Write source image types supported: 0: auto-detect 1: IPF image 2: Amiga ADF sector image 3: CBM G64 image 4: KryoFlux stream files
Z čehož úplně nejzajímavější je hned ten první, který čte RAW data která lezou z čtecí hlavy. Stačí určit formát stop (40 či 80 na stranu) a DTC pak dělá pro každou stopu binární RAW obraz ať je na něm co je. Klidně nemusí být naformátovaný. A samozřejmě to dovede zase zpětně zapsat. Snadno tak dostanete z 360kB diskety třeba 50MB složku. Stopu po stopě, vzorek po vzorku. A víte co je úplně nejvíc když jste totálně v koncích? Že tyhle data dovede i vykreslovat do grafů a dají se v případě problémů či určování formátu analyzovat:
Dokonce to dovede počítat nějaké barevné proužky koherence či co. Pro více informací nasměruju na oficiální manuál (úplně dole, pastva pro oči). A doufám že se mě nějaký chytrák zeptá co ty čáry vlastně znamenají
Zbývá už asi jen shrnout cenu. Celá tahle sranda mě vyšla, vč. balného, poštovného, Mehrwerštojeru, bankovních poplatků, bez pár korun na slušných €150. Což není úplně málo, takže doporučuju kupovat jen pokud opravdu víte co chcete a za co platíte. Celé vyřízení trvalo docela dlouho, přišlo to z Havixbecku a součástí balení je board v krabičce, kabel pro připojení jednotky (dají se s ním připojit dvě pětipalcovky a dvě třípalcové jednotky), zdroj napájení s převodkou na MOLEX, USB konektor a Quickstart Guide. Jo a taky v tom přišlo malé balení Haribo medvídků což jsem absolutně nepobral, ale je to od nich rozhodně milé. To se musím naučit.
Na dobře zpracovaný review odkážu na kanál LGR pokud se na to někdo chce podívat blíže.
Teď bych se asi měl věnovat tomu co se mi podařilo z disket obnovit. Ostatně je to také hlavní důvod proč zápisek píšu. Mám tu pakl velmi starých disket naformátovaných na Didaktiku Gama v jednotce Didaktik D40. Nejstarší bezbrandovky, Syncom Platinum a novější Maxelly. Roky používání počítám tak 1991-1998. Ať kápnu božskou, po prvotních nezdarech a útrapách se mi podařilo k datům dostat.
Tomu se teď ale nechci věnovat. Měl být původně zápisek o tom jak obnovovat data z disket naformátovaných na Didaktiku pod Linuxem, ale v podstatě to do teď neumím. Takže možná do budoucna pokud se k tomu prokoušu. Čemu bych se ovšem rád věnoval je druhý pakl disket, který se mi podařilo zachránit. Tím jsou 1,2MB Verbatimy pro IBM PCs.
Jsou z dob úplně prvních „opravdových“ počítačů, ke kterým jsem měl přístup tedy nějaké vyřazené ATéčkové sestavy s nějakou i80286, později 40Mhz i386 s tlačítkem TURBO (heč!). Diskety VERBATIM DataLifePlus, rok výroby bude pravděpodobně mezi lety 1992-1996. Pravděpodobně protože krom toho jednoho roku na fotce nikde nic jiného není, držím se tedy toho. S jejich obnovou byl zpočátku velký problém, protože KryoFlux z nich nečetl nic jiného než šum. Zakopaný pes byl v otáčkách. Všechny jiné logické formáty se formátují při 300rpm, jen IBM/PC při 360rpm. Pro případ že by se chtěl někdo vydat v mých stopách specifikuju parametry stadardně naformátované 5¼″ diskety pro IBM-PC pod DOSem:
|
Standardně píšu z toho důvodu, že disketa může být naformátovaná i úplně jinak. Třeba stará DD s jednou stranou na 160kB. V takovém případě přeju mnoho štěstí. Stačilo nabouchat parametry do DTC, KryoFlux roztočí motor a začne blít sektory do počítače. V mém případě bez jediného vadného! 0 retries, hlavička se jen plynule přesouvala z jedné stopy na druhou než se doploužila k zarážce do centra, návrat zpět na „Track 0“ a obrazy už se blyštili na disku. To jsem popravdě u médií takto starých ani nečekal a byl jsem mile překvapen. Obrazy už jde klasicky (IMG)mountovat v DosBoxu nebo jako loopback zařízení pod Linuxem.
Ovšem, v Linuxu máme i jiné nástroje pro práci se souborovým systémem. Konkrétně pro FAT je možné využít nějaké moduly ve FUSE(nezkoušel jsem) a nebo se mi osobně hodně zalíbil přímo nástroj k pokročilé práci s FATkama fatcat. Undelete, zálohy a hackování FAT tabulek…víc to ani popisovat nebudu. Přečíst README nebo vylistovat info o balíčku si snad umí každý.
A teď něco málo k tomu co se mi vlastně podařilo z disket obnovit. No veskrze nic moc důležitého.
NE2000 and Netware are trademarks of Novell Incorporated.Cha, kde ty věci. Modrý oči leda. Co vlastně vyrábí Novell dneska?
No a pak je tu poslední disketa s kódovým označením „Fialka“. Pro tu jsem si vyhradil zvlášť odstavec. To je hodně stará disketa:
Ostatně jak je patrno z degradovaného obalu (ten stín kopíruje tvar diskety). A také je to jediná disketa, která je nějak popsaná. Což je také důvod proč jsem věděl že jsou na disketách nějaké data (a proč jsem vytrval v obnově i když se to nedařilo). A taky je dost možné že není vůbec moje. Jak to? No protože v té době já psát pořádně ani neuměl a tata nepoužívá psací písmo (resp. to není jeho písmo).
Asi to trochu vysvětlím. V době kdy tata dotáhl z práce domů vyřazenou dva-osum-šestku s tím samozřejmě nikdo neuměl. Teda krom „experta-machra“ přes počítače, našeho souseda. Ten do toho instaloval nějaký DOS, M602, později si pamatuju i Windows 3.11, který tam šoupal disketu po disketě. Do dnešního dne si pamatuju jak nám vysvětloval princip komprese souborů zmuchláním kusu papíru (konkrétně to bylo nějaké ARJ). A taky si pamatuju na ty ksichty s mým tatou a ty sanice na podlaze. Na to prostě člověk z Didaktiku není zvyklej. Ať se vrátím k disketě, na fialce jsou hry. A ty hry jsou právě od toho souseda. Takže je taky dost možné že je (ať to upřesním: BYLA!) jeho. A co že je to za zázraky?
Freewarovky a sharewarové hry pro DOS.
S datací už to bylo trošku horší, protože buď někdo nenastavil hodiny na počítači a nebo to DOS nezapsal. Teda aspoň zdánlivě:
$ fatcat verbatim2.img -d -l / Listing path / Directory cluster: 0 d 18/8/1995 20:49:36 VLAK/ c=2 d 18/8/1995 20:50:38 VIDEO/ c=29 d 18/8/1995 20:51:34 PISKOR/ c=49 d 18/8/1995 20:55:14 DIAMANTY/ c=177 d 18/8/1995 21:02:36 HESS/ Directory cluster: 2 Warning: this directory has free clusters that was read contiguously d 18/8/1995 20:49:36 ./ c=2 d 18/8/1995 20:49:36 ../ c=0 f 5/5/1993 01:54:50 VLAK.COM c=3 s=13154 (12.8457K) Directory cluster: 29 Warning: this directory has free clusters that was read contiguously d 18/8/1995 20:50:38 ./ c=29 d 18/8/1995 20:50:38 ../ c=0 f 14/2/1992 21:21:48 VIDEO.EXE c=30 s=9507 (9.28418K) Directory cluster: 49 Warning: this directory has free clusters that was read contiguously d 18/8/1995 20:51:34 ./ c=49 d 18/8/1995 20:51:34 ../ c=0 f 17/6/1987 15:14:32 GO-MOKU.COM c=50 s=20932 (20.4414K) f 15/11/1991 11:51:12 PISK.ZIP c=91 s=16752 (16.3594K) f 17/6/1987 15:14:38 GO-HELP.INC c=124 s=8302 (8.10742K) f 17/6/1987 15:14:40 GO-MOKU.HLP c=141 s=644 (644B) d 18/8/1995 20:53:04 KOSTKY/ c=143 Directory cluster: 143 Warning: this directory has free clusters that was read contiguously d 18/8/1995 20:53:04 ./ c=143 d 18/8/1995 20:53:04 ../ c=49 f 11/1/1992 01:50:00 TETRIX.EXE c=144 s=13874 (13.5488K) f 11/1/1992 01:50:00 TETRIX.HLP c=172 s=1382 (1.34961K) f 18/4/1995 15:43:30 TETRIX.DAT c=175 s=244 (244B) f 28/12/1993 22:21:12 CHKLIST.MS c=176 s=27 (27B)
Ruku do ohně za to nedám, ale mám takový neblahý pocit že Fialka vznikla 18.8.1995! Tedy před více než dvaceti lety. Což není archaický software, ale už je to na médium docela dost. A proč jsem to nemohl psát já? Z velice prostého důvodu. Musel jsem vyhrabat vysvědčení z první třídy abych si byl jistý. V téhle době jsem ještě ani základní školu nenavštěvoval, ale tahal jsem kačera v místní školce. Což je možné. Psát jsem oficiálně ani nemohl umět!
Znovu opakuju že po zadání správných parametrů vyblil KryoFlux data na disk jako když by byly zapsány včera. Bez jediného zadrhnutí či vadného sektoru. Magnetické média speciálně diskety jsou známy svou nespolehlivostí. Můžu ji jen potvrdit. Po roce 2004, tzn. na konci životnosti média něco zapsat na fungl novou disketu a zpětně to přečíst byla docela alchymie. Avšak někde jsem četl nebo viděl, že USSTRATCOM stále používá k odpalování nosičů jaderných hlavic staré osmipalcové diskety a technologie staré někdy i padesát let. Asi vědí proč. Přidávám se k nim a za mě jednoznačné WOW. Tohle jsem prostě nečekal. A zde mi také dovolte ať veřejně poděkuju:
Následuje kvizová otázka pro experty. Co vlastně DOS zapisuje jako datum na souborový systém FAT? Ty timestampy starší než 1995 jsou samozřejmě kravina. To jsou data modifikace. Jenže roky korespondují s tím kdy jednotlivé hry vyšly. Jak se tam mohly dostat? Na jednu stranu mi přijde jako blbost aby někdo modifikoval soubor třeba v jednu v noci, zas na druhou stranu počítač si datum a čas těžko vymyslí. To někdo musí nastavit. Pro mě záhada.
No a dál jsem měl v plánu škemrat. Původně to mělo být o diskety. Tedy pokud máte nějakou starou pětipalcovou disketu a nemáte ji už v čem přečíst a není k ničemu můžete mi ji poslat a já se z ní pokusím data vydolovat, podělím se o ně a za odměnu si disketu nechám na pokusy. Furt lepší než to vyhazovat do elektrošrotu jak to praktikuje jistý místní nejmenovaný expert, že Maxi? Ale jak jsem zjistil mám vlastně celý pakl disket IBM/PC compatible na kterých není nic důležitého a můžu je použít. Takže to mě až tak nepálí (popravdě bych víc využil tu plastovou krabičku na diskety a nějaký funkční FDC do USB). Samozřejmě pokud někdo má pakl 10ks nových nenaformátovancýh 5¼″ disket za dvě kila sem s nima hned i bez ptaní.
Svoji výzvu mírně upravím: Máte nějakou starou disketu na které může být něco zajímavého a neumíte to přečíst? A tím může být i velmi starý timestamp. Formátování libovolné, nemusí to být IBM/PC. Pošlete mi to poštou. Pokusím se o to. To je mnohem zajímavější výzva. Takhle se podařilo dostat k dávno zapomenuté sbírce děl Andyho Warhola z dob jeho experimentování na Amize. A tím to asi dneska utnu.
Tiskni
Sdílej:
No a dál jsem měl v plánu škemrat. Původně to mělo být o diskety. Tedy pokud máte nějakou starou pětipalcovou disketu a nemáte ji už v čem přečíst a není k ničemu můžete mi ji poslat a já se z ní pokusím data vydolovat, podělím se o ně a za odměnu si disketu nechám na pokusy.Já mám jednu prastarou disketu s neznámým obsahem, kterou mám ale čistě na ozdobu v knihovničce. Pošlu na vytěžení, pokud jí pošleš zpět.
Dobrej zápisek!Aspoň někomu se líbí…
Já mám jednu prastarou disketu s neznámým obsahem, kterou mám ale čistě na ozdobu v knihovničce. Pošlu na vytěžení, pokud jí pošleš zpět.
Tak jedna disketa mě stejně nespasí. Zas na druhou stranu je její obsah tak zajímavý že stojí za to poštovné? Jestli patří ke knížce není jednodušší si její obsah někde vygooglit a stánout?Nepatří ke knížce, je to totálně random.
Znáš aspoň nějaké parametry? Jedna strana nebo obě? Single-density, Double-density, High-density (tzn. 40 nebo 80+ tracků), kolik otáček (300/360rpm)? Když to tam nacpeš v nesprávném formátu, tak vše co ti poleze je odpověď "noise (or unknown encoding scheme)" a místo smysluplných dat nesmysly.Bohužel vůbec nic.
Nejlepší by bylo asi poslat disketu jako klasický dopis, ale zase na druhou stranu riskuješ že to ti truhlíci na ČP někde přišpendlí magnetem. Si ochotný to risknout?Jak jsem psal, pro mě je to stejně jen dekorace. Mohl bys na ní nahrát třeba Tao of programming jako ebook, aby to mělo styl.
Jak jsem psal, pro mě je to stejně jen dekorace. Mohl bys na ní nahrát třeba Tao of programming jako ebook, aby to mělo styl.KryoFlux není FDC! Neumí to nahrávat. Je tam teda jumper kterým to přepneš do write módu a tím pak můžeš zapsat image (který si obnovil, mrkni na Write source image types supported), ale popravdě to bude poslední věc kterou s tím budu dělat. Říkal sem ti že s tím neumím.
Ok a čím je teda vlastně disketa zajímavá? Klidně nemusí být naformátovaná. Takovou ti můžu poslat leží tu vedle mě.Ničím, vždyť píšu že je to dekorace. Psal jsi že chceš diskety, tak nabízím, jen jí chci vrátit, nebo její ekvivalent.
Třeba stará DD s jednou stranou na 160kB.
U 5.25" disket byla IIRC obvyklejší varianta s devíti sektory na stopu, čemuž by odpovídala (FAT12) kapacita 180 KB. Opravdu divoké to začalo být ve chvíli, kdy si uživatelé všimli, že většina (tehdy) nových mechanik a disket (ale to už 3.5") zvládne i víc než standardních 80 stop (a někdy i víc sektorů než 18), takže se začaly objevovat různé podivné formáty s více než 1440 KB.
Co vlastně vyrábí Novell dneska?
Pod touhle značkou už nic. V roce 2011 byl koupen Attachmate Group a ta se později rozhodla produkty svých "business units" (kromě jedné) prodávat pod jednotnou značkou. V současnosti (už pod Micro Focus International) už Novell neexistuje ani jako samostatná organizační jednotka. Trademark ale nejspíš patří MFI.
naformátovány PC Toolsem
Au!
Ty timestampy starší než 1995 jsou samozřejmě kravina. To jsou data modifikace. Jenže roky korespondují s tím kdy jednotlivé hry vyšly. Jak se tam mohly dostat?
Stejně jak v Linuxu. Za normálních okolností je to samozřejmě datum/čas poslední modifikace, ale technicky tam lze nastavit cokoli. Příkaz COPY
měl IIRC nějakou obdobu "cp -p
" a stejně tak i další nástroje umožňovaly při kopírování časové známky zachovat (někde to nejspíš byl i default). Totéž platilo i pro nástroje typu ZIP/ARJ, tam jsem si skoro jistý, že to byl default.
Na jednu stranu mi přijde jako blbost aby někdo modifikoval soubor třeba v jednu v noci
To je vtip?
zas na druhou stranu počítač si datum a čas těžko vymyslí. To někdo musí nastavit
Špatně nastavené datum a čas není nic mimořádného ani dnes, kdy je většina desktopů připojená k Internetu pořád (nebo aspoň každou chvíli) a veřejné NTP servery máme na každém rohu. Natož v roce 1995.
U 5.25" disket byla IIRC obvyklejší varianta s devíti sektory na stopu, čemuž by odpovídala (FAT12) kapacita 180 KB.To jsem samozřejmě opisoval z Wikipedie a samozřejmě opsal blbě.
Špatný Tools? Já už jsem samozřejmě nezažil, ani zažít nemohl.PC ToolsAu!
To je vtip?Proč?
Špatně nastavené datum a čas není nic mimořádného ani dnes, kdy je většina desktopů připojená k Internetu pořád (nebo aspoň každou chvíli) a veřejné NTP servery máme na každém rohu. Natož v roce 1995.Jenže datum jakž takž sedí. Proč by teda někdo měl nastavené datum a ne hodiny?
Špatný Tools? Já už jsem samozřejmě nezažil, ani zažít nemohl.naformátovány PC ToolsemAu!
Ani ne, jen se mi příčí, když někdo používá anglické slovo v množném čísle v češtině, jako by to bylo jednotné ("spadnul mi Windows").
Proč?Na jednu stranu mi přijde jako blbost aby někdo modifikoval soubor třeba v jednu v nociTo je vtip?
Opravdu vám přijde tak těžko představitelné, že by programátor na něčem pracoval v jednu hodinu v noci? Já si spíš připadám divně, když jsem v práci před sedmou.
Jenže datum jakž takž sedí. Proč by teda někdo měl nastavené datum a ne hodiny?
Takových počítačů už jsem viděl spoustu. Pokud to nezpůsobuje uživateli nějaké problémy, většina na to prostě kašle.
Ani ne, jen se mi příčí, když někdo používá anglické slovo v množném čísle v češtině, jako by to bylo jednotnéBeru na vědomí.
Opravdu vám přijde tak těžko představitelné, že by programátor na něčem pracoval v jednu hodinu v noci?To ani ne, ale tohle někdo kopíroval. A to už podezřelé je. I těch skoro 21:00. Vždyť to už jsou dvě hodiny po Večerníčku!
Ještě pro úplnost:
Drivery k síťovce Novell NE2000. Timestamp: 09-01-2000. Jestli se dobře pamatuju byla to snad ještě nějaká ISA.
Původně ano. Z dnešního pohledu je zajímavější, že je to jedna ze síťových karet emulovaných v QEMU/KVM, což je také důvod, proč je dodnes driver v linuxovém jádře.
Samozřejmě pokud někdo má pakl 10ks nových nenaformátovancýh 5¼″ disket za dvě kila sem s nima hned i bez ptaní.Celý pakl ne, ale pár "nových" kusovek bych asi našel, zkusím se po nich o víkendu podívat. Jinak super zápisek.
150 eur neni moc, sou jedinci co 1500 eur daji za jablecny konzumni emojistrojDo této kategorie rozhodně nepatřím já. Nejsem puberťák.
cesi jsou hrozne vysr*ny a bezohledny narod. Ono totiz dat nejaky darek, i jen medvidky haribo, prijemce potesi. Ale typicky cech nikomu nic neda, spis naopak vymysli jak druheho o*ebatAle jo. Nevím jak kde, ale tady frčí slivovice, víňisko a uzeniny všech druhů. A spíš je to takové úplatné, ti Haribo medvídci by byly braní jak urážka…ale prostě Němci no.
nejvtipnější by byl alternátor z otáčení diskuNo tak to každopádně, otázka ale je, jestli by se vecpal do takhle malýho/plochýho prostoru...
Jo a taky v tom přišlo malé balení Haribo medvídků což jsem absolutně nepobral, ale je to od nich rozhodně milé.Tak když jsi dal 150 euro za ekvivalent arduina, tak to třeba poslali třeba jako cenu útěchy :-P
Tak když jsi dal 150 euro za ekvivalent arduina, tak to třeba poslali třeba jako cenu útěchy :Hned jsem věděl kdo bude rýt jako první. Možná proto jsem to taky připsal. Radši doporuč solidní USB FDC místo toho rytí ty vyrývači.
BTW umí to ovládat i 2.88MB mechaniku?Netuším. Je něčím zvláštní nebo se to připojuje přes ten konektor? Parametry to umí libovolné, protože to je komplet v softwaru (ten to dekóduje).
Hned jsem věděl kdo bude rýt jako první.Tak vzhledem, že jsem tu cenu kritizoval už v tom původním dotazu ... :-P
Radši doporuč solidní USB FDC místo toho rytí ty vyrývači.Do USB pro muzeální účely bych nešel, navíc není jistý zda by šla předělat na 5.25". Si kup řadič do PCI (nebo PCIe → PCI adaptér, pokud už nemáš PCI sloty) nebo nějakou starší desku, kde je ještě integrovaná. Jako řadič doporučuju Winbond (jelikož ten umí muxovat piny FDC na LPT). Pokud bys fakt chtěl USB, tak nejlepší je naprogramovat si vlastní
Tak vzhledem, že jsem tu cenu kritizoval už v tom původním dotazuHele není co. Jsou k tomu i schémata, ten driver je sice binární ale pro nekomerční použití zcela zdarma. Jako dík jsem jim mohl poslat pytel Haribo medvědů, ale existuje jednodušší varianta jak poděkovat.
Do USB pro muzeální účely bych nešelJá seženu aspoň tu 3½″, to je minimum co můžu udělat.
Si kup řadič do PCIČoveče možná i mám. Ale je to snad ještě ISA. Musel bych to komplet seskládat
a napiš si floppy modul do kerneluTo nebude tak jednoduché.
2.88MB mechanika má dvojnásobný datový tok oproti 1.44MBTak teď jsem zmaten. Máš na to někde odkaz? Je na to potřeba nějaká speciální mechanika?
Ale je to snad ještě ISA.BTW teoreticky by šlo dát do moderního kompu ISA sběrnici taky, přes LPC-ISA bridge.
To nebude tak jednoduché.Ten atmel je tak pomalej, že to nezvládá správně načasovat data ve stopě? Achjo.. Ale pořád bys to mohl udělat tak že nakešuješ celou stopu (takovej šindelovej zápis
Tak teď jsem zmaten. Máš na to někde odkaz? Je na to potřeba nějaká speciální mechanika?2.88MB má prostě dvojnásobnou hustotu než 1.44MB, na těch pinech prostě lezou data dvakrát rychlejc. A jo potřebuješ speciální mechaniku, měla by být zpětně kompatibilní, ale má fyzicky jinou hlavu (roky před HDD to mělo kolmej zápis). A samozřejmě potřebuješ 2.88MB (ED) diskety (měly navíc další díru).
Mozna tu i nekdo ozivi kazetopaskovy pameti na audiokazety kdy pomoci zvukovky a nejakych utilit na kazetu zapise nejaka data v podobe sumiciho, vrciciho zvuku a dokaze je i pak nahrat zpatky do PC. to uz by bylo opravdu retroTeslu SP-210 mám hrdě vystavenou tady na poličce a někde se mi tu válel i ten DIN→Jack převod…
Dodám že ty kazety jsou ještě spolehlivější než ty diskety. Ty budou fungovat i za 100let.
Následuje kvizová otázka pro experty. Co vlastně DOS zapisuje jako datum na souborový systém FAT? Ty timestampy starší než 1995 jsou samozřejmě kravina. To jsou data modifikace. Jenže roky korespondují s tím kdy jednotlivé hry vyšly. Jak se tam mohly dostat? Na jednu stranu mi přijde jako blbost aby někdo modifikoval soubor třeba v jednu v noci, zas na druhou stranu počítač si datum a čas těžko vymyslí. To někdo musí nastavit. Pro mě záhada.Na FATce šlo bez problémů nastavit jakýkoli datum a čas souboru, klidně do minulosti. Takže u souborů, ke datum a čas nebyl podstatný – jako třeba právě spustitelné aplikace – se do data občas kódovala nějaká jiná zajímavá informace. Ne že by na tom něco záviselo, spíš: „Musíme tam nastavit nějaký datum a čas, co tam dáme?“ Takže třeba datum mohl být datum vydání hry a v času mohlo být zakódováno číslo verze. Čas 1:50 tedy klidně mohl označovat verzi 1.5.
Drivery k síťovce Novell NE2000. Timestamp: 09-01-2000. Jestli se dobře pamatuju byla to snad ještě nějaká ISA. Nejvtipnější je asi to README:Byla ISA, tuhle jsem na ni doma narazil. Trochu mě to po těch letech překvapilo
Jen takový postřeh: když budete formátovat 3,5" HD disketu (1,44 MB) jako DD (720 kB), tak je potřeba přelepit to okénko vlevo hlavně zespoda. Protože on tam (někdy? většinou?) není optický snímač, ale mechanický a neprůhledná nálepka shora je jaksi na nic :-)