Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Firma NorhTec oznámila linuxový tablet "Gecko Info Pad" za 300 USD. Tablet bude mít 8,9" dotykový displej (1024×600), 512 MB nebo 1 GB RAM, 8GB SSD a poběží na 8 AA baterií. Kromě toho bude mít i interní zdroj po přímé napájení ze sítě. Operační systém Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
No nevypada to spatne, ale uz jen ze to je na AAbaterie cili technologii NiMH, ktera je dneska uz mrtva a vlastne vyroba se mensi, tak do budoucna ne moc perspektivni zdroj napajeni :(
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4Protože NiMH koupíš v každé trafice za pár šupů...?
Dobre, sice jsou drahsi ale jejich zivotnost je i 1000cyklu co dnesni zivotnost NiMH je v radech desitek cyklu (myslim pocet cyklu bez znatelne ztraty kapacity)
jestli je to navrat do dob kdy mobilni telefony byly na 3x AAA :D tak super, zachvilku se budou delat na monoclanky i notebooky, takze bude stacit si vzit brasnu s notebookem a krabicu s baterkama :D to se ekologove zaraduji, nebot ne kazdy vybite baterie nebo akumulatory vyhazuje do sberu nebezpecneho odpadu.
No vyvracet nici nazor nehodlam, ale hold smirte se s tim ze technologie NiMH je mrtva a vysvetlim i proc. Jinam o baterie se zajimam uz kolem 10let takze neco vim a s NiMH jsem stravil asi nejvice casu. Asi pred +/- 3lety vyrobce kyseliny co se pouziva u NiMH udelal vyrobni chybu, jenze jedna vyrobni davka vystaci na hoodne dlouho, takze asi od roku 2007 zacinaly problemy s novyma clankama. Jejich zivotnost rapidne klesala, nektere umrely po 50cyklech jine po 10. Norma lide co je pouzivaji do discmenu, fotaku atd. moc tuto zmenu nepozoruji, jedine co vidi je ze baterky maji vyssi kapacitu. A ejhle, uz pre 2lety zkoncil vyvoj protoze technologii NiMH neni uz jak vylepsit(jedine zvetsit clanky a to nejde) takze jedine co se meni jsou tuzkove baterky AA. Takze zvyseni kapacity na AAA se projevuje zase jinak. Baterie uz se pri nabijeni nechovaji jako drive, maji jiny Delta-peak a musi se nabit malym proudem aby se opravdu nabily na 100%. Je pravda ze Li-XX jsou dahsi ale 8x90=920,- (8x1.2v=9,6V pri kapacite 2500mAh)(pri nejakych slusnych baterkach ne z chiny) a lionky stoji 200 za kus takze 3x200=600,- (3,7x3=11.1V pri 2400mAh) vyssi napeti= mansi proud cili delsi vydrz pri stejne watazi. Zivotnost NiMH asi 100cyklu zivotnost Li-Ion asi 800cyklu. Takze osobne si myslim ze Li-Ion jsou levnejsi. A specialni obvody pro ochranu clanku jsou asi velikosti 1x1cm a Li-Ion nejsou nijak nebezpecne ne min jak NiMH nebot je mame i kazdy v notebooku. Takze pokud neverite tomu na zacatku verte aspon tem vypoctum. Li-Ion clanek jsem vzal klasicky ktery se vyrabi uz asi min. 8let a jeste hoodne dlouho se vyrabet bude.
No, ono je tam tedy napsano, ze to beha na tuzkovy baterky *nebo* na Li-Ion moduly a ze to podle toho vydrzi 4 nebo 6 hodin. Ale asi to bude hodne low-end cenova hladina, kdyz vypoustenim nabijeciho obvodu dojde k podstatnemu zlevneni.
Buď rád .. alespoň ti tam takovej Archlinux s icewm pojede svižněji