Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Firma NorhTec oznámila linuxový tablet "Gecko Info Pad" za 300 USD. Tablet bude mít 8,9" dotykový displej (1024×600), 512 MB nebo 1 GB RAM, 8GB SSD a poběží na 8 AA baterií. Kromě toho bude mít i interní zdroj po přímé napájení ze sítě. Operační systém Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
No nevypada to spatne, ale uz jen ze to je na AAbaterie cili technologii NiMH, ktera je dneska uz mrtva a vlastne vyroba se mensi, tak do budoucna ne moc perspektivni zdroj napajeni :(
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4Protože NiMH koupíš v každé trafice za pár šupů...?
Dobre, sice jsou drahsi ale jejich zivotnost je i 1000cyklu co dnesni zivotnost NiMH je v radech desitek cyklu (myslim pocet cyklu bez znatelne ztraty kapacity)
jestli je to navrat do dob kdy mobilni telefony byly na 3x AAA :D tak super, zachvilku se budou delat na monoclanky i notebooky, takze bude stacit si vzit brasnu s notebookem a krabicu s baterkama :D to se ekologove zaraduji, nebot ne kazdy vybite baterie nebo akumulatory vyhazuje do sberu nebezpecneho odpadu.
No vyvracet nici nazor nehodlam, ale hold smirte se s tim ze technologie NiMH je mrtva a vysvetlim i proc. Jinam o baterie se zajimam uz kolem 10let takze neco vim a s NiMH jsem stravil asi nejvice casu. Asi pred +/- 3lety vyrobce kyseliny co se pouziva u NiMH udelal vyrobni chybu, jenze jedna vyrobni davka vystaci na hoodne dlouho, takze asi od roku 2007 zacinaly problemy s novyma clankama. Jejich zivotnost rapidne klesala, nektere umrely po 50cyklech jine po 10. Norma lide co je pouzivaji do discmenu, fotaku atd. moc tuto zmenu nepozoruji, jedine co vidi je ze baterky maji vyssi kapacitu. A ejhle, uz pre 2lety zkoncil vyvoj protoze technologii NiMH neni uz jak vylepsit(jedine zvetsit clanky a to nejde) takze jedine co se meni jsou tuzkove baterky AA. Takze zvyseni kapacity na AAA se projevuje zase jinak. Baterie uz se pri nabijeni nechovaji jako drive, maji jiny Delta-peak a musi se nabit malym proudem aby se opravdu nabily na 100%. Je pravda ze Li-XX jsou dahsi ale 8x90=920,- (8x1.2v=9,6V pri kapacite 2500mAh)(pri nejakych slusnych baterkach ne z chiny) a lionky stoji 200 za kus takze 3x200=600,- (3,7x3=11.1V pri 2400mAh) vyssi napeti= mansi proud cili delsi vydrz pri stejne watazi. Zivotnost NiMH asi 100cyklu zivotnost Li-Ion asi 800cyklu. Takze osobne si myslim ze Li-Ion jsou levnejsi. A specialni obvody pro ochranu clanku jsou asi velikosti 1x1cm a Li-Ion nejsou nijak nebezpecne ne min jak NiMH nebot je mame i kazdy v notebooku. Takze pokud neverite tomu na zacatku verte aspon tem vypoctum. Li-Ion clanek jsem vzal klasicky ktery se vyrabi uz asi min. 8let a jeste hoodne dlouho se vyrabet bude.
No, ono je tam tedy napsano, ze to beha na tuzkovy baterky *nebo* na Li-Ion moduly a ze to podle toho vydrzi 4 nebo 6 hodin. Ale asi to bude hodne low-end cenova hladina, kdyz vypoustenim nabijeciho obvodu dojde k podstatnemu zlevneni.
Buď rád .. alespoň ti tam takovej Archlinux s icewm pojede svižněji