Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vývojáři GNOME přišli s další inovací. Tentokrát záměrně nepůjde nastavit, zda se notebook po zaklapnutí víka uspí nebo ne. Bude se povinně uspávat. :-)
Tiskni
Sdílej:
kernel BUG at drivers/gpu/drm/i915/i915_gem.c:4238!
Jsou natvrdo nastaveny na 3, 6 a 12 pixelůTak jednoduché to není, ono je to natvrdo nastaveno, jak si vzpomene vývojář určitého programu, jestli dodrží doporučení, nebo ne. Sice WinAPI má naho.no podporu layoutů, ale zase v dialogách nepoužívá pixely ale jakési "dialogové jednotky", co se přizpůsobují zvolenému písmu v dialogu. To bych bral i v GTK (a i v Qt), prostě pevně nastavenou mezeru v nějakých jednotkách, která by se pak přizpůsobila velikosti písma pro ten daný dialog či ovládací prvek.
Stejně je to všechno přes acpid, ne? Stačí poupravit /etc/acpi/ a je to
/apps/gnome-power-management/buttonsMožné hodnoty jsou „suspend“, „hibernate“, „interactive“, „shutdown“ a „nothing“. Tady jsem si nastavoval aby při zavírání NTB se nic nedělo - mám to kvůli virtualizaci a občas přehrávání muziky či výstupu na jiný display.
xset dpms force off
a musíš mít povolenou volbu DPMS v nastavení X serveru...
A taky musí mít monitor, který VESA DPMS umí, což ten jeho asi není
Jinak pokud vbetool
úspěšně vypne monitor, bude chyba někde jinde - na konzoli bez KMS driveru (čistě VGA) se mi monitor uspat nepodařilo, ale vbetool fungoval.
Pokud nemáš, nainstaluj si balíček "acpid". Pak spusť na konzoli prográmek acpi_listen
a zavři/otevři víko notebooku. Mělo by se na konzoli objevit něco jako
button/lid LID close video/switchmode VMOD 00000080 00000000 button/lid LID open
Pak vytvoř nový soubor
/etc/acpi/events/pri_zavreni(třeba) s obsahem podobným tomuto:
event=button/lid LID close action=XAUTHORITY=/home/uzivatel/.Xauthority DISPLAY=:0.0 xset dpms force off
... a mělo by to fungovat i automaticky. Vím, není to zrovna nejpěknější řešení, ale funguje a lepší mě nenapadá. Sám mám něco hodně podobného na ACPI eventu Fn+F3 (thinkpad).
Četl jsem ten článek, který to obhajuje a dá se to shnout do dvou důvodů:
/etc/acpi/lid.sh
hned na začátek
exit 0tak uspávání zfailí a ani GNOME s tím nic nenadělá
Takže to funguje?