Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »OSNews odkazuje na blog Random Pixels (Andreas Nilsson), kde se píše, že Gnome chce snížit množství zobrazovaných ikonek v menu a na tlačítkách v dialogových boxech.
Tiskni
Sdílej:
Aby sa užívatelia neboli zmätení, keď zbadajú ikony?
Niektorým sa už aj Nautilus zdá príliš zložitý: davidsiegel.org/nautilus-simplified/
Ikonky ti chcu zrusit preto mojko, lebo nie su schopny ani jednu jedinu, sk*rvenu temu ikon kompletne spravit a dotiahnut do konca tak, aby boli vsade krasne, nerozmazane ikony... Je to proste banda looserov, tak si povedali ze dame ikonky prec a bude pokoj...
Když už chcete ohromovat svoji cool angličtinou, tak se to loser aspoň naučte psát.
Krom toho, lekce slušného chování by vám taky neuškodila.
V podstatě má pravdu. Sami vývojáři GNOME, kteří to mají na svědomí, v těch diskusích přiznávají, že pravý důvod, proč ty ikony ruší, je ten, že jsou líní to vyřešit pořádně.Řeč je pravděpodobně o tom hnusu vlevo nahoře, že?
Naopak, ikony jsou akorád. Já zase zvětšuju font, protože čím více se zvětšuje rozlišení nových monitorů, tím méně na to vidím a tím více jsou ty ikony akorád.
Tohle by mohly řešit velikosti (zvětšitelných) ikon závilé na DPI - něco jako je současná velikost fontů (point je velikostní jednotka převáděná na pixely právě přes DPI). Pak lze přecházet z monitoru na monitor bez problémů (na monitoru je všechno stejně veliké).
Akorát že se píše akorát, ne akorád. Kdybyste to napsal jednou, tak to nechám, ale jelikož to píšete opakovaně, asi to máte zažité špatně a v tom případě snad pozitivum toho, že budete poučen, převáží nad negativy toho, že řeším pravopis.
A jaké téma ikon používáte? Ono jich je v Gnome spousta a další se dají nainstaloat. Některá z nich mi připadají už barevně dostatečně "divoká"...
Gnome team len tak dalej!
Bude o to vacsi dovod prejst na Xfce...
Gnome uz po dizajnovej stranke nemoze byt odpornejsie (to si radsej nainstalujem win3.11 - to je ovela krajsie) - takze nic sa nedeje . Pan boh zaplat za KDE 4.
No, aspoň bude konečně důvod přejít zpátky na KDE
Život bez Linuxu a všemožných programů by byl tak nudný!