Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Každý, kdo se za $25 připojil k vývojářskému programu platformy Android, si mohl za $400 koupit telefon G1 odblokovaný pro všechny operátory. Majitelé těchto telefonů ale nyní mají blokován přístup k placeným aplikacím na Android Market. Googlu se pravděpodobně nelíbil fakt, že tito lidé mohli využít mezery v ochraně takových aplikací a stahovat je zdarma. Není jasné, kolik lidí tento vývojářský přístroj vlastní, ale někteří dávají najevo svůj nesouhlas s tím, že by jej nemohli využívat naplno, ačkoliv za něj zaplatili. Najdou se dokonce i tací, kteří vybízejí ostatní vývojáře k bojkotu - chtějí stahovat své aplikace z Android Market.
Tiskni
Sdílej:
Google ako správny monopol sa chová k spolupracovníkom s nadradenosťou a skrytou arogantnosťou ( skrytou znamená že sa tvári ako kámoš ale koná ako chrapúň, vlastná skúsenosť ) takže sa tomu ani nečudujem, jediné riešenie je zoskupiť všetkých vývojárov a podať žalobu, ale to aj tak neprejde, lebo určite majú v zmluvných podmienkach napísané niečo v tvare že oni môžu všetko a mi nič, ako vo všetkých zmluvách s googlom.
tiez len na to cakam - kedy bude mozne nad jadrom androida spustit nieco ine ako ten ich VM - openmoko/qtopiu idealne :)... aby mal clovek plny pristup k hw, ale mohol si inak so systemom NAOZAJ robit co chce... ked uz je to opensource...
Ale to by napřed nějaký SW od Freerunnera musel existovat. Existuje několik distribucí pro Freerunner, ale žádná není kompletní, jedna nemá browser, v druhé zas nejde volat... http://www.root.cz/clanky/neo-freerunner-linux-do-kapsy/
Android je open source.
chtějí stahovat své aplikace z Android Market.Jeste kdyby tak byli ochotni platit za ty, ktere to vyzaduji... pak by se Google nemusel k takovym kontroverznim krokum uchylovat. Veskera zloba by mela misto na Google jit smerem k tem vychcankum, co moznosti te developerske verze zneuzivaji a za komercni aplikace neplati.
Ešte ich "zakódovať" napr. funkciou XORNo možnost použít náhodný šifrovacý klíč o stejné délce jako má ta aplikace si nevyloučil, takže jako tak špatný nápad to nezní :D
+1
Spíš se nainstalovalo Google Latitude - je to v Maps. Na lokalizaci si asi ještě počkáme.
Pokud Google prodává vývojářské telefony s tím, že umí totéžGoogle prece ted uvedl vse na pravou miru, takze to zadna klamavareklama neni. A v dobe, kdy si ty telefony kupovali soucasni majitele, to takyk bylo jinak. Jiste, Google zanedbal v tomto pripade nekolik veci, ale reseni, ktere ted zvolili, je "jednookym kralem mezi slepymi"... Kdyby si odradili tvurce komercnich aplikaci tim, ze by nedokazali zajistit, aby se za jejich aplikace platilo, mohli by pak AppStore taky treba zavrit, protoze podil na prodeji placenych aplikaci je urcite nedilnou soucasti planu na navratnost investic do celeho toho androidiho pocinu...
No vzhledem k tomu ze blokuje placeny soft vsem odemknutym, nejen vyvojarskym, tak mam spis pocit ze tim bude akorad podoporovat piractvi:(
A to protoze se uzivatele legalnim spusobem k aplikaci nedostanou. To ze se ta aplikace z marketu ven nedostane muzeme s pravdepodobnosti hranicici s jistotou vyloucit