Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Google dostál svému slibu a přestal cenzurovat výsledky hledání v Číně. Google.cn již vrací nefiltrované výsledky! Více na Publicaddress.net.
Tiskni
Sdílej:
"It's not Google leaving China, it's China leaving the world." 不是谷歌退出了中国,而中国退出了世界。
Hehe. A google je po čínsky 谷歌 -- spevavé údolie. Buď je to fonetický prepis, alebo bol autor toho slova básnik
jeste aby prestal cenzurovat i ve zbytku sveta+1 btw, "Google.cn již vrací nefiltrované výsledky!" - nojo, ale otázka je, co Google.* vrací při přístupu z .cn, a nikoli na *.cn ... má snad autor zprávičky (potažmo článku) k disposici proxy v .cn, ze které si to ověřil, anebo je takový technický analfabet, že mu tento drobný rozdíl uniká(*) a mele tady z hladu jen zase nějakou PR propagandu od Googlu? (*) než budu obviněn z nevzdělanosti já, podotýkám, že ".cn" jsem použil jako zjednodušení, ve skutečnosti samozřejmě nejde o název domény ale o umístění strojů vzhledem k jurisdikci příslušné země
Poznámka bokem: Umíš taky komentovat jinak než urážkami?Přesně tenhle pocit (že neumí) mám z kavola snad odjakživa
Poznámka bokem: Umíš taky komentovat jinak než urážkami?každý v tom vidí, co sám chce ...
K článku: Vyznívá, že je založen na zprávách lidí, kteří jsou nyní v Číně. Tj. není to postavené na to, že bych si já do prohlížeče napsal google.cn.článek: Status @ 22:30 NZT, 17:30 Beijing time, 13-01-10: Despite reports to the contrary Google.cn is still censored. zprávička: "Google dostál svému slibu a přestal cenzurovat výsledky hledání v Číně. Google.cn již vrací nefiltrované výsledky!" aha ... na přiloženém screenshotu je jeden z jednadvaceti obrázků označen jako závadný, jinak se to sice totálně liší od druhého screenshotu, ale je tam aspoň ten jeden, takže nějaký výsledek to nezvládlo vyfiltrovat, takže alespoň nějaké nefiltrované výsledky to alespoň někdy vrací, takže zprávička je vlastně pravdivá, i když se zcela rozchází s nejčerstvějším stavem věci uvedeným v článku ...
It is, Google has confirmed it has done nothing yet on censorship in China, it is still enabled.a
Today I asked Google: Did you already start partially lifting google.cn censorship? Their reply: "No. Per our announcement, we are continuing to operate Google.cn in compliance with Chinese law. Over the next few weeks we will be discussing with the Chinese government the basis on which we could operate an unfiltered search engine within the law, if at all."
Googlu Čína pravděpodobně ani nic zajímavého (finančně) nemůže nabídnout. Zisky z reklam zanedbatelnétohle je naprosty nesmysl, oni uz tam davno nechodi v modrych teplakach s rudou knizkou v kapsicce na prsou (rozumejme ti, co k internetu pristup maji), ale jsou v konzumu az po usi. Navic Cina bude brzy nejvetsim internetovym trhem
Goldman Sachs analysts estimate that the loss of Google's China earnings are likely to be "immaterial" for the company, as it's estimated to draw just about 1% of its total revenue from mainland China.Pokud si zagůglim trochu víc, dozvídám se, že Nexus One (telefon, který kvůli blokování sociálních sítí v Číně, by se stejně stal pouze předraženou cihlou), ač není úplně nejúspěšnějším produktem, by mohl víc než pokrýt ztráty:
That would add at most 2% to Google’s earnings before interest and tax, a basic gauge of operating profit.