sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
V rámci letošní Google Summer of Code bude Martin Klapetek vytvářet pro digiKam nedestruktivní editování fotek podobné tomu z nástroje Picasa.
Tiskni
Sdílej:
Když už jsme u těch metadat, tak mě chybí nějaká jednoduchá klikací aplikace, která jednoduše přidá klíčová slova a autora fotek do všech systémů metadat: XMP, IPTC, Exif.
Pro běžného uživatele tyto dva typy metadat stačí - když to bude mít moc voleb tak se toho zalekne. A přitom hodně pomohou v orientaci ve fotkách.
Nedestruktivni editaci samozrejme uvitam, ale az cas ukaze v jake mire ji budu pouzivat (kdyz uz si jednou dam tu praci s upravou tak to ulozim a stara verze me vic nezajima).Pokud vim, tak nedestruktivní znamená např. rotaci bez ztráty kvality JPEGu. Protože při klasickém načtení–úpravě–uložení se kvůli ztrátové kompresi vždy o kus zhorší kvalita obrazu a naroste velikost.
For 2D images, non-destructive editing is a form of editing signals where the original content is not modified in the course of editing - instead the edits themselves are edited. A pointer-based playlist — effectively an edit decision list — is used to keep track of edits. Each time the edited audio or video is played back or accessed, it is reconstructed from the original source and the EDL. Although this process is more computationally intensive than rendering each edit, changing the edits themselves can be almost instantaneous, and it prevents further generation loss as the audio or video is edited.zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Non-destructive_editing