plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
MPEG LA oznámila, že nebude vybírat patentové poplatky za MPEG-4 Part 10 AVC video, které je pro uživatele dostupné zdarma. Původně bylo osvobození od patentových poplatků zaručeno jen do konce roku 2015, pak mohlo být použití patentovaných technologií zpoplatněno.
Tiskni
Sdílej:
Konkurence je dobrá věcJo, to me taky napadlo. Jeste ze tak... Nekdy jim to trva ale plno let, viz GIF proti PNG, nez Compuserve konecne s 10-letym zpozdenim zjistil, ze GIF prohral a patent nema smysl.
(i natáčení vlastního videa na videokameru už není v pořádku, když dnes běžně kamery používají H.264).Toto je hloupost. Jediné na co potřebujete licenci je 1) dodávání dekodérů/enkodérů a 2) distribuce videjí. Že si doma/ve městě/v Chorvatsku natáčíte kočku a děti nikoho nezajímá. Toto osvobození od licenčních poplatků se týká bodu 2 případě že video kočky a dětí distribuujete tak, že stahovač za něj neplatí.
(i natáčení vlastního videa na videokameru už není v pořádku, když dnes běžně kamery používají H.264).V tomto případě je ten poplatek zaplacený výrobcem kamery, tudíž je to v naprostém pořádku.
MPEG LA oznámila, že nebude vybírat patentové poplatky za MPEG-4 Part 10 AVC video, které je pro uživatele dostupné zdarma
Plati to tvrdenie aj pre videa ktore su dostupne zdarma na thepiratebay ? :)Právě - myslím, že bude celkem problém definovat, co je "internetové" video a co ne. Jestli HTTP stream, HTTP stream obalený ve flash playeru, stahovatelná videa (přes "kliknutí myši na odkaz"), ...,
kliknutí myši na odkazBavíme se o patentech, ne? Takže jde o aktivaci vstupního zařízení se senzorem relativní polohy na aktivním prvku dokumentu vytvořeného pomocí značkovacího jazyka.
Jó, já to jen napsal v sedlácký češtině, ale prakticky je to to samý. Téda jakože myslím.
Ono je celkem jedno, kdo tam bude, zásadní rozhodnutí stejně dělají jiné .. společnosti.
Nebot tak i tak to budem proste ti co chtej pouzivat na cernoJo, jenomže to si nemůžou dovolit riskovat všichni (korporace,…) a v konečném důsledku to bude mít vliv na nás všechny.
MP3 license revenues generated about €100 million for the Fraunhofer Society in 2005Nebude to tak, že už jim vypršeli patenty? Protože já o žádném vykašlání se na cokoliv nic nevím.
tusim aj PSP ma mp4 ako predvoleny kodek.Nic jako „kodek mp4“ neexistuje.
Stačí si přečíst hned první příspěvek v diskuzi pod tím blogpostemCelý problém se točí kolem Evropské patentové úmluvy (jen pro pořádek bych dodal, že jak úmluva, tak úřad tak cokoliv jiného nemá absolutně nic společného s Evropskou Unií, ale jde o dohodu uzavřenou snad i dřív než vůbec nějaká EU existovala – do které jsme se samozřejmě po převratu přidali i my, ČR. EU samotná patentovatelnost vůbec neošetřuje a zatím je to jen ve stavu jednání), která říká, že za vynález se sice počítačový program (a všelijaké metody, matematické techtlemechtle, atd.) nepovažuje, ale je tam to obligátní
as such(jinými slovy počítačový program sice ne, ale metody na jeho zrychlování a vylepšování už asi jo – možná také důvod proč ty patenty píšou tak kktsky). A samozřejmě z ní ten překlad v našem zákoně vychází. Takže si dovolim citaci:
As a result of this partial exclusion, and despite the fact that the EPO subjects patent applications in this field to a much stricter scrutiny when compared to their American counterpart, that does not mean that all inventions including some software are de jure not patentable.Sám se 100% jistotou nemůžu říct co patentovatelené je a co ne (a co je platné a co ne…proto též ten otazník v názvu toho blogu), no (Evropských) softwarových patentů kolem h.264 je jako najebaných (u nás je to ještě nic moc, protože jsme malá nevýznamná zemička) a na poli jejich vymáhání se aktivně bojuje. Ríša Stallmanových sem určitě nepřijel jen tak na košt vína. Asi to ještě dopíšu k tomu původnímu zápisku a nebo o tom ještě něco malého ublognu.