Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
(Softwarové/Evropské) Patenty (s rozšířenou působností pro ČR a SR) ležící na Úřádě průmyslového vlastnictví a Úradě priemyselného vlastnictvá Slovenskej republiky:
…já jen tak, čistě pro zajímavost1.
Tiskni
Sdílej:
par. 3:Jinak je otázka, zda-li jsou opravdu nevymahatelné naprosto ve všech případech. Nějaký důvod své existence na tom úřadě určitě musí mít, ne?
Práva majitele patentu nejsou porušena, využije-li se chráněného vynálezu:Irelevantní.…
d) při činnosti prováděné pro neobchodní účely;
- …
- Microsoft Corporation má především zaplacené licence, takže mi uniká co to tady vlastně řešíš.
>>> tak by se běžných smrtelníků patentové problémy neměly dotknout.
Bezne smrtelniky nejake SW patenty vubec nezajimaji zrovna tak jak ho nezajimaji licence komercni, free, opensource.
Smrtelnik chce, aby mu computer prehraval stazene filmy z uloz.to a vic ho nezajima.
Smrtelnik nebude vahat v pouziti cracknutych codecpacku.
Proč je počátkem problémů?
No, když na to půjdeme tvojí úvahovou metodou dostaneme se k tomuto:
Takže v konečném důsledku je vlastně uživatel, který chce _jen_ přehrát video neštěstím jak pro sebe, tak pro všechny ostatní. A proto je pro mě uživatel, který se stará hlavně o to jak přehrát
(i za cenu crackování) místo toho proč nejde přehrát
s prominutím kokot
(za použité výrazivo se omlouvám, no slušnějších slov nenacházím). O uživatelných co ještě ke všemu plivou na alternativní metody jako je Acci se už radši nevyjadřuju vůbec. A proto patenty přímo nijak uživatele neomezují. Ale nepřímo omezují jak korporace jimž svazují ruce, tak uživatele samotné (kterým pak není možné patentované kodeky nabídnout) a hlavně omezují mě. Je to naprosto stejný princip jakým kradení softwaru omezuje ten software svobodný. Přímo též nijak.
Hele, nechci ti do toho všeho kecat — popravdě nechce se mi scrollovat jak debilovi kvůli obrázku větším než A3 v 300dpiSorry no, ale když on je ten XMind takový krám…
konkrétně Canonical je jeden z LicenseesAle veverky. Kua a to odkdy? Já si ho tam nikdy nevšimnul.
P.S.: ADMIN: RESIZE, please!Neblbni. Se s tím tak pářu a ty mi tu bábovičku tak rozdupeš…
Teď ještě jak prosadit tu změnu legislativy, když naše současná vláda jde přesně opačným směrem?Nemám páru. První krok asi bude v informovanosti veřejnosti. Těžko může něco lid chtít když ani neví co. Další možností je ten bludný kruh nespojovat (i když by to bylo ideální řešení), ale roztrhnout něčím revolučním. No zatím všechny odbočky byly víceméně slepá cesta (proto také čerchovaná čára u vazeb mimo hlavní kruh).
roztrhnout něčím revolučnímWebM?
>>> Jenže běžný smrtelník je kokot
No no no to uz zni jako od jednoho bloggera o nemz se tady nesmi psat....
Že by za používáníTo klidně můžeš. Teda aspoň jako uživatel. Oni nepůjdou po tobě a dalších tisícovkách obyčejných uživatelů, ale po komerčních subjektech, jež ti to dodali/zpřístupnili.
Pokud vím, tak za SW, který používám, žádný komerční subjekt nestojíVšak oni jsou také pěkné svině a nemysli si že by šli třeba po autorech x.264 (příklad). Pokud by se ti to dostalo do rukou v rámci nějaké distribuce RedHatu, tak by šli po RedHatu (na vymáhání licenčních poplatků z pár fyzických osob by se klidně mohli vyprdnout). A nebo pokud by to využil nějaký komerční gigant, tak by šli po něm. Stejně jako už se to x-krát v historii opakovalo (viz třeba Microsoft vs Tom-Tom a patent na FAT).
viz třeba Microsoft vs Tom-Tom a patent na FATA nebo když už jsem u všelijakých těch MPEGů… Ale ji jich víc. Když budeš pilně hledat, určitě spousty najdeš (a to dokonce i těch mimo území US).
To se jako dockame slozenek a za neco co jsme si neobjednali a nebo jak to mame chapat ?
No a vzhledem k tomu, že licenci na Windows má dneska kdekdoKdekdo má také grafický akcelerátor, který umí HW dekódovat tyto streamy jejiž HW implementace musí mít též zaplacené licenční poplatky (ani nemusíš mít zaplacené ty Windowsy), ale znamená to něco? Nevím nic o tom, že by šel nativně spouštět Windows Media Player pod Linuxem.
tak by se běžných smrtelníků patentové problémy neměly dotknout.Však co je mi známo, tak patentové problémy se běžných smrtelníků ani netýkají (když už cokoliv, tak většina firem v patent-poolu se shodla na tom, že uživatele svobodných implementací formátů v případě nekomerčního užití nebude otravovat). Teda aspoň ne přímo.
Kdekdo má také grafický akcelerátor, který umí HW dekódovat tyto streamy jejiž HW implementace musí mít též zaplacené licenční poplatky (ani nemusíš mít zaplacené ty Windowsy), ale znamená to něco? Nevím nic o tom, že by šel nativně spouštět Windows Media Player pod Linuxem.Licenci na použití patentu jsem zaplatil a jestli to budu (de)kódovat ve Windows Media, ffmpegu nebo tužkou na papír už je snad jedno, ne?
uživatele svobodných implementací formátů v případě nekomerčního užití nebude otravovatKéž by. Rád bych kódoval do H.264 takováto videa, protože Theora potřebuje mnohem vyšší bitrate.
To je otázka. Já bych řekl, že to takto nefunguje.
Žádnou licenci na šíření patentovaných algoritmů jsem neuzavíral, ale tipuji, že ve smlouvě mezi držitelem patentu a výrobcem programu je pouze uděleno právo myšlenku implementovat a implementovanou myšlenku v podobě konečného výrobku šířit za účel zisku (tj. prodávat).
Když si totiž přečtete licenci k Windows, tak zjistíte, že se tam píše, že obsahují patentové technologie a že se Microsoft s držiteli patentů dohodl.
Z toho tudíž vůbec nevyplývá, že uživatel Windows může daný patent znovu svévolně implementovat, natož aby ho dál šířil.
Licenci na použití patentu jsem zaplatil a jestli to budu (de)kódovat ve Windows Media, ffmpegu nebo tužkou na papír už je snad jedno, ne?Můj názor je že těžko. Proč by tak přidělovali licence jednotlivým subjektům? Např já si zaplatil tu licenci jak v dekodéru grafické karty, tak za Windows (takže dvakrát a přitom nepoužívám ani jedno) a o nějakém odpočtu za patentovou licenci pro Windows teda nevím.
Kéž by.Jak kéž by? Nebo ti snad něco brání x.264 použít? Jinak pokud chceš kór jistotu, tak tu přece svobodné VP8 od Googlu.
takže dvakrát a přitom nepoužívám ani jednoDvojité placení je v dnešním světě normální a samo o sobě nic nedokazuje. Například si koupíš hudební přehrávač a zaplatíš za flashku v něm. Pak si do něj koupíš hudbu a zaplatíš za ni… DTTO s notebookem s Windows…
takže mi uniká co to tady vlastně řešíš.Řeší to, že chce ta videa přehrávat a vytvářet. Věc se má takto (a nevím, pokolikáté to sem budu ještě psát
Řeší to, že chce ta videa přehrávat a vytvářet.Já mu v tom bráním?
ffmpeg -i a.oga -i v.ogv -acodec copy -vcodec copy -y out.ogg
).
Rozbité bylo už samotné video vyrenderované MELTem, což je dost divné.
A video Vašutovy přednášky jsem tuším komprimoval mencoderem (-ovc lavc -lavcopts vcodec=libtheora
) a pak opět sesadil s audiem do jednoho kontejneru ffmpegem.
Rád bych to nějak vyřešil, protože to vypadá, že v té činnosti budu pokračovat a je to takhle blbý…
Video a audio jsem potom sesadil ffmpegem do jednoho ogg kontejneru (ffmpeg -i a.oga -i v.ogv -acodec copy -vcodec copy -y out.ogg)To bude asi ten problém.
ta tupá kamerka totiž mění FPS podle osvětlení (!).Á, to musí být mňamka :-/, skoro jako jedna, co se u ní rozpadal obraz, když se před ní dalo něco růžovýho
skoro jako jedna, co se u ní rozpadal obraz, když se před ní dalo něco růžovýhoKterá to je? Abych věděl, kterou nemám nosit na naše homo orgies..
Pro zajímavost tohle video: http://video.hrach.eu/video/vasut1.ogg mi nejde pořádně přehrát v 1) VLC 1.0.5 na Windows -- přerušuje se zvuk, vždycky pár desetin sekundy jde a pak je zhruba stejnou dobu ticho a 2) Media Player Classic 1.3.1249.0 - verze co má v jednom adresáři u sebe všechny knihovny -- tady jde zvuk zase bezvadně, ale zadrhává se obraz. V SMPlayeru to jde, tam se ale zase rozpadá obraz při seekování, pak třeba nastavení hlasitosti má prodlevu skoro vteřinu.Má totiž špatně sesynchronizovaný zvuk s obrazem a ještě mu ty timestampy blbě začínají.
Hlavně mi jde o ty problémy s přehráváním OGG Theora, jak je tohle možné? Je to zakódované nějakou novou nekompatibilní verzí?Ani bych neřekl:
Zpracovávám soubor "Stažené/vasut1.ogg"... Note: Stream 1 has serial number 0, which is legal but may cause problems with some tools. Nový logický proud (#1, sériové: 00000000): type theora Nový logický proud (#2, sériové: 00000001): type vorbis Theora headers parsed for stream 1, information follows... Version: 3.2.1 Dodavatel: Xiph.Org libTheora I 20071025 3 2 1 Width: 640 Height: 480 Total image: 640 by 480, crop offset (0, 0) Framerate 1000000/66666 (15,00 fps) Pixel aspect ratio 1:1 (1,000000:1) Frame aspect 4:3 Colourspace unspecified Pixel format 4:2:0 Target bitrate: 200 kbps Nominal quality setting (0-63): 0 Hlavičky vorbis zpracovány pro proud 2, následují informace... Verze: 0 Dodavatel: Xiph.Org libVorbis I 20070622 (1.2.0) Kanálů: 1 Frekvence: 96000 Nominální bitrate nenastavena Vyšší bitrate nenastavena Nižší bitrate nenastavena Negative or zero granulepos (0) on vorbis stream outside of headers. This file was created by a buggy encoder Vorbis stream 2: Total data length: 15740309 bytes Playback length: 24m:09.179s Average bitrate: 86,892264 kb/s Logický proud 2 skončil Theora stream 1: Total data length: 54223549 bytes Playback length: 24m:09.318s Average bitrate: 299,305011 kb/s Logický proud 1 skončil
Má totiž špatně sesynchronizovaný zvukTak chyba. Ono už ty díry jsou přímo v tom zvuku, ale myslím si, že to bude nějak souviset se synchronizací, protože si nemyslím, že by taková kamerka defaultně 96000Hz dávala.
Ten výpis je z jakého nástroje?ogginfo z balíku vorbis-tools.
Jako paradoxně největší problém vidím, že ten Mplayer to ve výchozím nastavení přehraje a nijak neupozorní.Jakto? Vždyť v tom mém A/V synchronizace skáče jak sviňa. A ještě do toho brble:
[theora @ 0x89d0a20]7 bits left in packet 82
Když vytvořím nějaké video, které má sloužit nejen pro mě a nejen teď, potřebuju jistotu, že půjde přehrát na co možná největším počtu zařízení. Samozřejmě ideálně na všech, které korektně implementují dekodér daného formátu, použitý kontejner atd. Jde tohle nějak ověřit?No existují nějaké conformance testy, ale ty se spíš týkají validnosti bitstreamu a pochybuju že by kontrolovaly synchronizaci videa nebo díry ve zvukové stopě.
Reálně tu máme zabugované kodéry i dekodéryNo, je to nepěkné, ale holt to prostě vyžaduje dobrou specifikaci formátu. Z dekodérů musí vždy vylézt to samé, jinak nesplňují pravidla specifikace a nejsou tedy dekodéry formátu (teda aspoňu u MPEGu to tak platí).
ale zajímavé je, že nejčastější rozbitá videa co vídám jsou v OGG/Theora.To se netýká OGG nebo Theory. Já out-of-sync bistreamy produkuju dnes a denně a týká se to různých formátů, nejen OGG. Klidně takový vyprodukuju na požádání.
Při pokusech s ffmpeg v cli se to říct nedaloJo, jenže ffmpeg není střihací program a bohužel se snaží dodržovat a kopírovat i index. Je prostě potřeba vždycky po sestavení přebuildit index (nevím jestli to jde i nějakým parametrem – já na to většinou používám avidemux). Jinak u mplayeru to jde přebuildit parametrem -forceidx (ale zatím mi to fungovalo jen u AVIček).
Ono i v tom avidemuxu u půlky nastavení x264 netuším na co jsou. Jistě, že nastavení těch kodérů je složitá věc, ale já se tím do hloubky zabývat nechci. Hodil by se mi nějaký nástroj jako avidemux, který by u nejpoužívanějších fomátů měl pár přednastavení pro nejčastější použití, u kterých by byla pravděpodobnost, že možnosti kódéru využijí efektivně.Já zas vždycky chtěl růžového slona… no aspoň v případě ffmpeg2theora je pomoc jednocuchá: --nosync. A i pro případ ffmpegu jsem cosi našel.
Jakto? Vždyť v tom mém A/V synchronizace skáče jak sviňa. A ještě do toho brble:No dobře, v konzoli to asi něco vypisuje. Tak bych si to mohl vyzkoušet. Vizuálně u toho videa v SMPlayeru žádný problém nevidím (až na těch 15fps a mizernou kvalitu). Já od video přehrávače chci rozumné GUI (kde hodně kulhá i VLC), takže tu mám SMPlayer.
To se netýká OGG nebo Theory. Já out-of-sync bistreamy produkuju dnes a denně a týká se to různých formátů, nejen OGG. Klidně takový vyprodukuju na požádání.Neříkám, že to přímo souvisí s Theorou. Jen konstatuju svou zkušenost. Může být způsobena třeba tím, že v určité době existovaly a široce se používaly zabugované verze souvisejích nástrojů.
Jo, jenže ffmpeg není střihací program a bohužel se snaží dodržovat a kopírovat i index.Já s ním nic nestříhal. Chtěl jsem ho použít na převod z MPEG-2 (nebo ideálně jakéhokoliv formátu) na h264. Ideálně kdyby zvládnul i deinterlace+resize. MPEG-2 vstupy jsem zkoušel různé (povětšinou z programů typu Pinnacle Studio, se kterými jinde není problém). Nakonec to vyřešil avidemux, který zas tou dobou vždy spadnul při startu renderování, pokud se mu na nastavení něco nelíbilo.
Já zas vždycky chtěl růžového slona… no aspoň v případě ffmpeg2theora je pomoc jednocuchá: --nosync. A i pro případ ffmpegu jsem cosi našel.Tak já pro střihové a podobné zpracování videa používám Pinnacle Studio, protože tou dobou kdy jsem to potřeboval to byl první software co stabilně zvládal AVCHD. A to jsem předtím vyzkoušel všechny možné OSS věci. Nic nebylo schopné byť jen převést AVCHD do jiného formátu pro další zpracování. Pro archivaci záznamů nebo i jejich publikování ať už třeba v PAL nebo 720p rozlišení se mi jeví h264 jako dobrá volba. Ten Pinnacle to kódovat umí, ale nastavit lze jen rozlišení a bitrate, takže si říkám, jestli nelze dosáhnou lepších výsledků. Na druhou stranu v avidemuxu nebo nedej bože u ffmpeg je nastavení silná magie. Existují aspoň nějaká doporučení, jak nastavit x264 pro dobré výsledky a rozumnou výpočetní náročnost? Na něco jsem narazil, jenže tam pak trvalo zpracování asi 10× déle, což nejsem ochoten používat. A tak moc, abych s tím laboroval, to zas nepotřebuju.
Ideálně kdyby zvládnul i deinterlace+resize. MPEG-2 vstupyNový ffmpeg teď dovoluje používat libswscale a libpostproc, takže u něj stačí použít parametr -vf a do něj cpát všechny filtry jako v případě mplayeru (a nejlepší je si to na mplayeru odzkoušet a pak to na hotovo do ffmpeg plácnout). Ve starších verzích k tomu slouží parametr -s a -deinterlace.
Na druhou stranu v avidemuxu nebo nedej bože u ffmpeg je nastavení silnáAbsolutně není pravda. Stačí otevřít manuál.
Existují aspoň nějaká doporučení, jak nastavit x264 pro dobré výsledky a rozumnou výpočetní náročnost?U x.264 (a ffmpegu) jsou předpřipravené profily a presety. Takže je vhodné volit z nich (jsou nastaveny opravdu docela rozumě). Jinak u MPEG-4 AVC jsem hledal nějaký low-complex, ale i to nejrychlejší co se mi z toho podařilo vytáhnout bylo asi 10× náročnější než MPEG-1/2, takže bych klidně zvážil něco jiného (třeba MPEG-4 ASP nebo SP).
§ 34Tudíž nějaká hlava pomazaná na patentovém úřadě musela rozhodnout, že patent splňuje podmínky (pravděpodobně aniž by si byla vědoma čím se toho dopouští) a patent byl přijat a tak můžeme o jeho vymahatelnosti jen spekulovat (u nás je zatím ale asi nikdo nevymáhal (teda aspoň co je mi známo) což ovšem neznamená, že to nikdo zkusit nemůže). Nicméně podobné SW patenty vymáhány už byly a hlavně to bylo i mimo území US (především v Německu pokud se zaměříme na Evropu), což boří zažitý předsudek (teda aspoň v to doufám), že SW patenty platí jen na území Spojených států a jsou vymahatelné jen tam.
- Nejsou-li podmínky stanovené pro udělení patentu splněny, Úřad přihlášku vynálezu zamítne. Před zamítnutím přihlášky vynálezu musí být přihlašovateli umožněno vyjádřit se k podkladům, na jejichž základě má být o přihlášce vynálezu rozhodnuto.
- V případě, že přihlašovatel neodstraní ve stanovené lhůtě vady přihlášky, které brání udělení patentu, Úřad řízení o přihlášce zastaví. Na tento důsledek musí být přihlašovatel při stanovení lhůty upozorněn.
- Splňuje-li předmět přihlášky vynálezu stanovené podmínky a přihlašovatel zaplatí příslušný správní poplatek podle zvláštních předpisů, 4) Úřad udělí přihlašovateli patent; přihlašovatel se stává majitelem patentu. Majiteli patentu vydá Úřad patentovou listinu, v níž uvede jméno původce a jejíž součástí je popis vynálezu a patentové nároky, a udělení patentu oznámí ve Věstníku.
HLAVA TŘETÍ
EVROPSKÁ PATENTOVÁ PŘIHLÁŠKA A EVROPSKÝ PATENT
§ 35c
Účinky evropského patentu
- Patent udělený Evropským patentovým úřadem má stejné účinky jako patent udělený podle § 34 odst. 3.
Patent udělený Evropským patentovým úřadem má stejné účinky jako patent udělený podle § 34 odst. 3.Hmmm jestli tam dál nejsou nějaký další omezení (jako v ČR zákonech), tak to vypadá, že tu fakt softwarové patenty platí :-/. Heh docela dobrej chybovej souběh logiky. Takhle vznikají kernel panicy
Takhle vznikají kernel panicVšak proto píšu tento bugreport v naději, že někdo pošle bugfix. Min. Německo nemá zákony od nás příliš odlišné a co se tam děje…
tak to vypadá, že tu fakt softwarové patenty platíJinak jak už poznamenal výše Ondrej 'SanTiago' Zajicek, tak neplatí:
Jenže stačí si otevřít ten patent nVidie. To není nic jiného než čistá matematika a specifikace formátu (tzn. plány a pravidla), tudíž podle našeho zákona takový patent nikdy být neměl udělen. Přesto byl a zdá se, že se stal platným. Osobně za sebe hlásím Segmentation Fault bo jsem se v tom slušně zacyklil.
- Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné.
- Za vynálezy se nepovažují zejména
- objevy, vědecké teorie a matematické metody.
- estetické výtvory;
- plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů;
- podávání informací.
V případě nekomerčního použití na patenty s prominutím sere pes.Však jistě. Ale u molochu jako je MPEGLA si člověk není nikdy jistý. Aktuální model je platný jen do konce roku 2021 (nebo tak nějak, nechce se mi ta licence o tisíci stránkách teď vytahovat). Ale co bude potom? Budou vybírat poplatky i za nekomerční využití? Osobně si myslím, že ne. Deset let je dost dlouhá doba a pokud sami nepřijdou s nějakým revolučním H.364, budou muset jít naopak s cenou dolu.
V případě nekomerčního použití na patenty s prominutím sere pes.Znovu: To si může dovolit nějaký warezzák nebo běžný uživatel. Nikoliv firma.
Zvlášť, když jsou tak triviální jako 1+1=2.Už byly přijaty i horší patenty než jenom 1+1=2.
Takovou huffmanovu kompresi jsem taky vymyslel prakticky sám (ještě štěstí, že huffman byl frajer a nepantentoval si to, to bych to vymyslel "nelegálně" ). A aritmetické kódování je v zásadě to samý.Jakože v oblasti A/V formátů si nechali udělit patenty ti co ty vynálezy vynalezly? To by mě zajímalo jak by souhlasil třeba takový Microsoft (v případě VC-1).
Znovu: To si může dovolit nějaký warezzák nebo běžný uživatel. Nikoliv firma.Jo souhlasím, ale jelikož firmu nemám, tak se můžu vyjádřit jen jako obyčejný uživatel. Firma má bohužel smůlu (pokud je malá), protože ji může sw patent lehko položit. Ale to bylo jasný už před pár lety.
Už byly přijaty i horší patenty než jenom 1+1=2.Kolo? Njn, ale to je hw patent a operuje jistě s pí.
Jakože v oblasti A/V formátů si nechali udělit patenty ti co ty vynálezy vynalezly? To by mě zajímalo jak by souhlasil třeba takový Microsoft (v případě VC-1).Opět z pohledu uživatele. Nemůžou na mě něco vymáhat, když to vynaleznu nezávisle na nich (resp. můžou, ale nevím, jak by chtěli zabránit abych dělal opak).