plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
IBM se rozhodlo inspirovat se úspěchem ARMu a začít technologii POWER (PowerPC) licencovat pro výrobu vlastních čipů. Tento nápad se zatím líbil Nvidii, která by mohla kombinovat svá GPU s CPU POWER. Otázkou je, jestli není tak trochu pozdě.
Tiskni
Sdílej:
Áno, myslel si to bez uváženia. Nevieš sa zmieriť s tým, že vinohrady existujú aj za hranicou Tvojho chotára.Ne, to jsem nemyslel. Myslel jsem to tak, že obézní Pražáci a Bratislaváci z pěkného baravného baráčku na předměstí s nadměrným egem co to kupují a chlastají po kartonech ví o víně ještě věští hovno než já (a že já toho vim), především pak o jeho ceně. Tak jsem to myslel, pokud to nebylo jasné.
OpenCL je docela masakr, pravdaCUDA je stejny shit a OpenCL je alespon portovatelny standard.ja radsi CUDA.
Jo, ale programoval jste OpenCL? Je to naprosto PITAA co SPIR? Když si napíšete nebo seženete kompilátor vámi preferovaného jazyka s výstupem do SPIRu, tak se tomu v zásadě vyhnete. Stížnost na potřebu ovladačů je poněkud pokrytecká, protože třeba bez správného firmwaru na desce si ani neinicializujete řadič DRAM, takže se tomu stejně nevyhnete.
SPIR neznám, ale takovéhlemu řešení bych moc nevěřil. Nějaká takováhle automatizace je teoreticky hezká, ale naivní OpenCL kód je vám k ničemu. Když úlohu nezoptimalizujete ručně, tak asi často skončíte s něčím, co by rychleji běželo na jednojádrovém CPU.Člověk by řekl, že moderní kompilátory by si od vás zasloužily více lásky.
Ale dost lepsich ARMu ma nejakou vektorovou jednotku, treba NEON.Fajn, ale SSE*/AVX* je o neco dale.
V nekterych je DSP.Nevim kolik jste delal projektu s hybridnimi SoC, ale casto je trapeni, ted bych preferoval vice stejnych jader.
raspberry drvilo x86x == 3 ? ten mozna
OpenCL na grafike (a to dáva výrazne lepšie výsledky než nejaké smiešne X86)Jste spadl z visne. Moznost pouziti OpenCL na realnych algoritmech je limitovana, ne kazdy algoritmus lze efektivne implementovat.
kdežto naopak ARM... no škoda mluvit, jak standardizované to všechno je - co SoC, to out-of-tree patchset pro jádro, se dá skoro říct.Porovnávej porovnatelné. SoC ARM má i periferie, se samotným x86 procesorem to porovnat nejde. Pokud se chceš aspoň přiblížit, tak porovnej SoC ARM s embedded x86 deskou. A abych pravdu řekl, tak ta tuna LPC/SuperIO čipů, kde jsou rozdíly i u jednoho výrobce taky není zrovna unifikovaná (z historie: export FDD signálů na LPT s nekompatibilitou DVOU! signálů (winbond/smsc), rychlost sériáku zamrzlá na 115200 (ITE)). Taky nezapomínej na 386 linux aféru.
Reálné je, že jsou to procesory, která mají momentálně nejvyšší výkon v rozumné cenové relaciPletes si procesory s architekturou. To ze ma Intel rychle CPU, nesouvisi s tim ze x86 (presneji 32bit cast) je sracka.
IMHO ani ta architektura není tak hrozná.Treba prace s pameti je desiva. U 8086 resili problem, jak na 16bitovem procesoru vyuzit vic pameti (a zachovat kompatibilitu s 8080), vymysleli segmentaci. U 286 je napadlo segmantaci vylepsit, aby zvladla jeste vic pameti a chraneny mod k tomu. U 386 zjistili, ze to je k nicemu a vymysleli strankovani. Takze segmentace pameti (i kdyz je u AMD64 zcasti ignorovana) kvuli zpetne kompatibilite strasi na x86 dodnes. ISA obsahuje hromadu nepouzivanych instrukci (kremik navic), na druhou stranu diky vsemoznym extenzim se neda spolehnout na to, co v tom procesoru je. Do nedavna se de facto nedalo spolehnout ani na pritomnost SSE2.
Do nedavna se de facto nedalo spolehnout ani na pritomnost SSE2.To nejde porad - stale se bezne pouzivaji procesory bez SSE (napr. AMD Geode LX) a Debian AFAIK defaultne kompiluje pro x86 bez SSE.
místních píše kompilátory nebo kód v asembléruJá, díkybohu ne na x86 (jako obecný program ještě ujde, hrál jsem si s vlastním "bootloaderem", ale CPL0 je humus).
Mnoho lidí nemá x86 v lásce, ale [oprava:] k tomu většinou žádné reálné důvody nemají ;)Treba 1) registru to ma jako CR poctivych politiku, a 2) instrukce pracuji nad fixovanymi registry. Tudiz 1/4 vyslednych instrukci nedelaji uzitecnou praci, ale jen presouvaj registre, aby je pristi ins mela v spravnych registrech. A ano, vim ze existuje spousta workaroundu (v CPU) aby to bylo rychlejsi, ale zbytecne to komplikuje kod kompilatoru i navrh CPU. Takze ano je to sracka, a ty duvody jsou realne.
je to na stroji, ktery neadministrujeme, bez site, nemuzeme nic instalovat a logujem se pres hw klic a ctecku otistu - asi tak 80% pravdepodobnost uspechu.Uz pomalu zacinam chapat jak moc dulezite je NDA pro manazery.
Mohu nafotit 7100 screenshotu telefonem a pak si to usporadat.Nejdelsi PDF jsem cetl s cca 2500 stranami a byla to hruza (ackoliv to bylo pomerne velkym pismem a dobre, misty az prilis, clenene ve stylu wiki). 7100 stran ti vsak opravdu nezavidim.