Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Vznik nových generických domén nejvyšší úrovně postoupil do další fáze. Včera organizace ICANN oznámila, že byly delegovány první čtyři, a to شبكة (arabské slovo pro “síť”), онлайн (rusky “on-line”), сайт (rusky “webová stránka”) a 游戏 (čínsky “hra”). Na blogu CZ.NIC tuto událost komentuje Ondřej Filip mimo jiné těmito slovy: "Osobně jsem nikdy nebyl velkým příznivcem tohoto procesu a pořád nejsem příliš přesvědčen, že splní to, co se od něj očekávalo, tedy konkurenci zavedené superdoméně .com. Spíše se bojím, že nové domény přinesou chaos běžným uživatelům. Nicméně, pokud mi už nějaké z těchto domén dávaly smysl, tak to byly právě tyto nelatinkové varianty."
Tiskni
Sdílej:
Ještě že se nemusíme rozhodovat samiZavedení IDN by ale mělo negativní dopad i na ty, kteří by se rozhodli ho nevyužívat. Viz Diakritika v .cz doménách, IDN, pomlčka a spekulanti
ale emaily už taky píšeme česky a ne cesky, to samé webové stránky jsou už všechny v češtině (nikoli cestine)
Jenže doména je identifikátor, nikoli souvislý text. (v e-mailech, komentářích, na webu atd. mi chybějící diakritika taky vadí)
Zrovna u Vás mě to zaráží, mám k Vám respekt ale zrovna v otázce IDN s Vámi vůbec nesouhlasím.
Stačí si to přečíst celé – v závěru je návrh, jak zavést IDN tak, aby – kdo chce – mohl diakritiku používat a zároveň to nenadělalo škody a nezvýšilo náklady všem ostatním.
.čr
, kde by nabízeli i domény s diakritikou.
Pak bych se mohl svobodně rozhodnout, jestli si pořídím zizala.cz
nebo žížala.čr
.
křtiny.cz
byly to samé jako krtiny.cz
(takže by se nemuselo řešit, jestli tam bude město Křiny nebo stránka o krtcích). Nedokážu si představit, jaký zmatek by to u BFU vyvolalo ...
PS: Ten kůň není žlutý, ale šíleně žluťoučký Když se bude někdo chtít uzavřít před světem, tak bude tvoje e-maily házet do koše, i když bude mít adresu a doménu v ASCII. Naopak, když bude chtít komunikovat, tak ti svoji čínskou adresu nějak pošle a ty jen klikneš na odkaz, nebude ti ji diktovat do telefonu, nebo ti dá vizitku, kde bude mít i ASCII variantu.
žížala.cz
nemohu, neboť CZ NIC, všemocný pán TLD .cz
tomu není nakloněn.
zizala.čr
stojí za zvážení, ale nejspíš by to byla zbytečná investice. Když už někdo napíše č, snad umí napsat i ž. Ale třeba bych jí od správce TLD .čr
dostal jako bonus zdarma.
prší.cz
nezaregistruji, a to, co si tam mohu zaregistrovat, bude vyvolávat zcela jiné asociace.
Mnohé názvy českých domén vypadají po slití slov a odstranění diakritiky dost divně, a někdy je těžké tam vidět slova, ze kterých je název domény odvozen. Ještě těžší je to pro dyslektiky.
Zřejmě poukazuje na těžký život spekulantů s překlepovými doménami s diakritikou.
Ne, spekulanti by naopak měli žně. Škoda by vznikla normálním vlastníkům domén, kteří by si najednou museli zaregistrovat spoustu variant a několikanásobně by se jim zvedly náklady na domény. Proto jsem v tom svém článku taky navrhoval, že když už zavést IDN, tak s tím, že diakritické domény budou svázané se základní variantou a nepůjde je samostatně registrovat.
Ne, spekulanti by naopak měli žně.Počkej, jako že překlepy, že bude na jednom písmenku chybět (nebo dokonce přebývat!) diakritika jsou nějak extra časté?
Např. budeš chtít mít MojeStranky.cz
nebo MojeStránky.cz
, ale budeš si muset zaregistrovat i tu druhou variantu, protože když to někomu budeš diktovat do telefonu, tak on se může přeslechnout nebo to splést. Nebo to budeš mít napsané na autě nebo na billboardu a někdo si té čárky nevšimne nebo tam bude třeba nějaká šmouha a on jí tam napíše, i když tam neměla být.
Co se týče překlepů – spekulanti si registrují i úplně nesmyslné věci, u kterých si říkám, že to snad nikdo nemůže napsat – a ono jo – při velké návštěvnosti je i zlomek uživatelů dostatečně zajímavý pro spekulanty. Někdo si třeba zaregistruje drnlab.cz
nebo blmlab.cz
a až budete ještě trochu známější, tak mu tam bude proudit celkem dost lidí a on jim nacpe nějaký svůj spam/spyware. U víceslovných domén je to taky jasné – je potřeba mít variantu s pomlčkou i bez pomlčky.
Tyhle problémy existují i bez IDN – ale po jeho zavedení by ten opruz byl ještě větší (a náklady vyšší samozřejmě).