Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vznik nových generických domén nejvyšší úrovně postoupil do další fáze. Včera organizace ICANN oznámila, že byly delegovány první čtyři, a to شبكة (arabské slovo pro “síť”), онлайн (rusky “on-line”), сайт (rusky “webová stránka”) a 游戏 (čínsky “hra”). Na blogu CZ.NIC tuto událost komentuje Ondřej Filip mimo jiné těmito slovy: "Osobně jsem nikdy nebyl velkým příznivcem tohoto procesu a pořád nejsem příliš přesvědčen, že splní to, co se od něj očekávalo, tedy konkurenci zavedené superdoméně .com. Spíše se bojím, že nové domény přinesou chaos běžným uživatelům. Nicméně, pokud mi už nějaké z těchto domén dávaly smysl, tak to byly právě tyto nelatinkové varianty."
Tiskni
Sdílej:
Ještě že se nemusíme rozhodovat samiZavedení IDN by ale mělo negativní dopad i na ty, kteří by se rozhodli ho nevyužívat. Viz Diakritika v .cz doménách, IDN, pomlčka a spekulanti
ale emaily už taky píšeme česky a ne cesky, to samé webové stránky jsou už všechny v češtině (nikoli cestine)
Jenže doména je identifikátor, nikoli souvislý text. (v e-mailech, komentářích, na webu atd. mi chybějící diakritika taky vadí)
Zrovna u Vás mě to zaráží, mám k Vám respekt ale zrovna v otázce IDN s Vámi vůbec nesouhlasím.
Stačí si to přečíst celé – v závěru je návrh, jak zavést IDN tak, aby – kdo chce – mohl diakritiku používat a zároveň to nenadělalo škody a nezvýšilo náklady všem ostatním.
.čr
, kde by nabízeli i domény s diakritikou.
Pak bych se mohl svobodně rozhodnout, jestli si pořídím zizala.cz
nebo žížala.čr
.
křtiny.cz
byly to samé jako krtiny.cz
(takže by se nemuselo řešit, jestli tam bude město Křiny nebo stránka o krtcích). Nedokážu si představit, jaký zmatek by to u BFU vyvolalo ...
PS: Ten kůň není žlutý, ale šíleně žluťoučký Když se bude někdo chtít uzavřít před světem, tak bude tvoje e-maily házet do koše, i když bude mít adresu a doménu v ASCII. Naopak, když bude chtít komunikovat, tak ti svoji čínskou adresu nějak pošle a ty jen klikneš na odkaz, nebude ti ji diktovat do telefonu, nebo ti dá vizitku, kde bude mít i ASCII variantu.
žížala.cz
nemohu, neboť CZ NIC, všemocný pán TLD .cz
tomu není nakloněn.
zizala.čr
stojí za zvážení, ale nejspíš by to byla zbytečná investice. Když už někdo napíše č, snad umí napsat i ž. Ale třeba bych jí od správce TLD .čr
dostal jako bonus zdarma.
prší.cz
nezaregistruji, a to, co si tam mohu zaregistrovat, bude vyvolávat zcela jiné asociace.
Mnohé názvy českých domén vypadají po slití slov a odstranění diakritiky dost divně, a někdy je těžké tam vidět slova, ze kterých je název domény odvozen. Ještě těžší je to pro dyslektiky.
Zřejmě poukazuje na těžký život spekulantů s překlepovými doménami s diakritikou.
Ne, spekulanti by naopak měli žně. Škoda by vznikla normálním vlastníkům domén, kteří by si najednou museli zaregistrovat spoustu variant a několikanásobně by se jim zvedly náklady na domény. Proto jsem v tom svém článku taky navrhoval, že když už zavést IDN, tak s tím, že diakritické domény budou svázané se základní variantou a nepůjde je samostatně registrovat.
Ne, spekulanti by naopak měli žně.Počkej, jako že překlepy, že bude na jednom písmenku chybět (nebo dokonce přebývat!) diakritika jsou nějak extra časté?
Např. budeš chtít mít MojeStranky.cz
nebo MojeStránky.cz
, ale budeš si muset zaregistrovat i tu druhou variantu, protože když to někomu budeš diktovat do telefonu, tak on se může přeslechnout nebo to splést. Nebo to budeš mít napsané na autě nebo na billboardu a někdo si té čárky nevšimne nebo tam bude třeba nějaká šmouha a on jí tam napíše, i když tam neměla být.
Co se týče překlepů – spekulanti si registrují i úplně nesmyslné věci, u kterých si říkám, že to snad nikdo nemůže napsat – a ono jo – při velké návštěvnosti je i zlomek uživatelů dostatečně zajímavý pro spekulanty. Někdo si třeba zaregistruje drnlab.cz
nebo blmlab.cz
a až budete ještě trochu známější, tak mu tam bude proudit celkem dost lidí a on jim nacpe nějaký svůj spam/spyware. U víceslovných domén je to taky jasné – je potřeba mít variantu s pomlčkou i bez pomlčky.
Tyhle problémy existují i bez IDN – ale po jeho zavedení by ten opruz byl ještě větší (a náklady vyšší samozřejmě).