Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
IMAP klient "Trojitá" českého autora Jana Kundráta se stal součástí KDE. Zajímavostí je, že tento software nebude v budoucnu pro svou funkčnost KDE vyžadovat; případná integrace bude volitelná. Už teď ale začlenění přináší aplikaci pozornost, což znamená všelijakou výpomoc od dalších lidí.
Tiskni
Sdílej:
A jak souvisí Trojitá s Geary?
Mám pocit, že v posledních letech nejsou desktopoví klienti příliš v oblibě - normální uživatelé se s nastavením klientů příliš nezatěžují.Stále je to pohodlnější, takže si myslím, že je tvá statistika sice platná, ale pokud byses omezil na lidi, kteří e-mail využívají denně, hned bude převaha web přístupu slabší. A pokud se omezíš na lidi, kteří e-mail používají v práci jako jeden z hlavních nástrojů, tak věřím tomu, že desktop klienti budou převažovat, alespoň podle toho, co znám ze svého okolí (běžné ne-IT firmy).
Je možné, že si cílovou skupinu pouze nedovedu představit, nebo jsem z portage nainstaloval hodně starou verzi, ale z mého pohledu je trojitá jen experiment.Jak to asi dopadne, když u relativní novinky vezmeš hodně starou verzi :D.
Sám jsem si v Thunderbirdu nastavení vytvořil jednou a děsím se, že bych ho měl nastavovat někdy znova.Ta "chytristika" v TB je neskutečná onanie. Nejhorší je, že to nejde nastavit ručně, aniž by tím člověk prošel. Ono to tam vydetekuje nesmysly, leckterý uživatel je odklikne a ono to nebude fungovat. Nebo to fungovat bude, ale bude to prudit třeba kvůli certifikátům (protože to není zase tak chytré, aby to zjistilo, že je certifikát vydán k jiné doméně a následně aby to vyzkoušelo tu správnou doménu). Tohle TB hodně škodí.
Já bych třeba ocenil něco jako Gtk+ GUI k muttu (někdy není práce v terminálu úplně 100% pohodlná), ale taková věc má nejspíš na světě cílovou skupinu pod 1000 lidí a musel bych si ji napsat sám...To by měla být Balsa.