Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference InstallFest 2020. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Přednášky lze sledovat také online. Přehled dění na Twitteru.
Tiskni
Sdílej:
kolonavirus neni žádná křipka!!!!!!! :O :D :D ;D
Je nutné bazirovat na detailech, nebo můžu nazývat tvůj Linux Windows a tvé auto koněm?Ano můžete, vůbec mi to nevadí.
Každopádně je to idiotské nezodpovědné jednání.Kdo z těch návštěvníků se tak nezodpovědně chová, jsem se stále nedozvěděl.
Kdo z těch návštěvníků se tak nezodpovědně chová, jsem se stále nedozvěděl.organizátoři
Češi se vrátili z Itálie, v prvním případě z vědecké konference, ve druhém případě z dovolené na lyžích. Američanka tam studuje, přijela do Prahy jako turistka, řekl Vojtěch.InstallFest sice není vědecká konference, ale to na šíření viru nebude mít moc vliv.
si myslim žes to jako chytla a už jako seš v denial fázi umírání hele :O :O :D ;D
coto tam je jako za šumaře s tim termuxem co nemá ani rootnutej telefon a dělá redaktora rootu?? :O ;D
tttsssssssss půlku dýlky těch jeho článečků tvořej vodkazy na zdroje kdyby je tam furt necpal tak by mu sežralo jenom 7.5 hodin tejdně ;D
ale jako je to jejich top člověk si myslim a je vod něj takový hezký že nám piše tolik článečků ;D jen mam jako dojem že je trošičku optimalizovanej na honění prokliků protože z pohledu čtenáře by bylo lepšejší mit míň větších článků než mit víc menších článečků ;D
root.cz PavlaAž půjdu přes most Karla do divadla Národa na stěnu Čerta, uznám, že jste zvítězili. Ale bude to vítězství Pyrrhy, dříve Pyrrhovo vítězství.
Budiz mu zem lehka.
Mně budou posuzovat kompetentní lidi podle patřičných kritérií. A ne nekvalifikovaná osoba jako jsi ty.
sem našla jeho blogísek hele ten by se měl taky zachovat tam se toho jako vo něm dovíš víc jako třeba že na sebe nějak s mamkou dávali trestní oznámení hele :O :O :D :D
jo a taky to jako vysvětluje záhadu jednoho nejvíc nejoblíbenějšího printscreenu desktopu hele :O ;D
věřim že cenzuru petr krčmář myslel dobře ale zákaz diskuzí je prostě pitomina. ukazuje to že neuměj pracovat s obsahem co jim lidi grátis sami vytvářej a taky to vykresluje autory jako srabíky který se jakoby bojej případný kritiky :O :O mnohem lepší by bylo třeba skrejvání nebo tak něco ale takhle je jakoby každej koment apriori smazanej :'(
jednou koment projde pak zase ne nechová se to deterministicky a neni do toho systému videt. si myslim že uplná většina náhodnejch kolemjdoucích jim tam do diskuze zkusej napsat jednou dvakrát a když jim žádnej koment neprojde tak se jim nato jako příště vykašlou. se taky bojim že v systému cenzury bude ještě nějaká tajná lumpárnička a ke kamarádům kamarádů se s cenzurou přistupuje jinak kritizovat tech našich sponzorů to se jako nedělá a tak :O :'( nevim v jakým to teďko jako maj stavu ale bylo by dobrý aspoň uvýst důvody neschválení komentu. takle to smrdí na sto honů ať je jako pravda jaká chce si myslim
zrušení komiksový diskuze je taky pitomina a nepříde mi to k žanetě fér kdejaká blbost tam komenty má proč zrovna jako komiks ne?? že to nemá kdo managovat je kec a že to system neumožňuje taky. když rozjížděli cenzuru tak tu diskuzi šlo otevřít jen byla zamknutá. a jako všichni tady víme že to je jenom jeden pitomej bit v databázi. je to uplně jinej druch obsahu a muže zaujmout uplně jinou skupinu lidí než články a má to tam dlóóóóóóóóóóuhou tradici že by si z toho jako pomalu mohli udělat značku. se mi taky třeba líbí jak maj na hackaday ilustrátora co někdy kreslí perexy k článkům kde neni důležitá fotka ;D ;D
nóóóóóóó nakonec tu cenzuru stejně zase zrušej si myslim. možná si počkáme děsně dlouho ale je to jako pořád jenom otázka času ;D