Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na veletrhu CES 2014 byl představen Intel Edison (pdf, YouTube). Počítač velikosti SD karty obsahuje dvoujádrový x86 procesor Quark běžící na frekvenci 400 MHz. Ke komunikaci lze použít Wi-Fi a Bluetooth.
Tiskni
Sdílej:
Jinak jsem si delal (inspirovany touto diskusi) letmy vypocet efektivity a prekvapilo me, ze efektivita beznych pocitacu (operaci/watt) se uz temer srovnala s lidskym mozkem. Jeste chybi zhruba jeden rad.To mi nesedí, slyšel jsem spíš opak. [1]
Vždyť se tomu ani neblížíme, i ten Watson je sám o sobě trouba...tož to je otázka náhledu, rozhodně jsme blíž než třeba Babbage a tak naokraj, kdyby chápal Dostojevského, byl by na tom podstatně líp než většina lidí
tož to je otázka náhledu, rozhodně jsme blíž než třeba BabbageNo s tím právě nesouhlasím, děláme v tomto ohledu pokroky jen ve výpočetní síle, to je asi tak vše