OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dle oznámení byly vydány iptables ve verzi 1.4.3. Nástroj je kompatibilní s corefilterem z připravovaného Linuxu 2.6.29, některá funkcionalita byla přesunuta do sdílených knihoven, cíl RECENT získal podporu IPv6, byl přidán cíl TPROXY, transportní prokokoly SCTP a DCCP získaly možnost překládat adresy, byla vylepšena dokumentace. Tato verze odstraňuje podporu filtrování z tabulky nat, postižená pravidla budou považována za chybu.
Tiskni
Sdílej:
viete mi niekto trosku objasnit co znamena to odstranenie filtrovania v tabulke NAT ?
Tak to by mě také zajímalo, co se tím přesně myslí. Ale zatím jediné, co jsem našel je zmínka ve verzi 1.4.2: Warn about use of DROP in nat table. A ve verzi 1.4.3 už nevaruje, ale rovnou nadává ...
Zkratka to znamena, ze v pravidlech, ktere jsou v tabulce nat (tudiz vsechna pravidla obsahujici "-t nat") nesmi byt nic, co rozhoduje, zdali se packet zahodi ci propusti (tj. reject, drop, mozna i accept), ale pouze ruzna prekladova pravidla (snat, dnat, masq, ...). Z logiky veci to tak ma byt odjakziva, veci co filtruji maji byt v tabulce filter, ale bohuzel se to zneuzivalo zcela bezne, takze hadam, ze to peknych par masin rozbije. Vlastne si jdu zkontrolovat ty svoje .
presne tak, iptables uz mi rve nejaky cas, ale ted neni cas na predelani, jde o to, ze obcas mi prislo lepsi zahazovat zlobily uz v preroutingu, nez v inputu a forwardu.
Tak už máme 1.4.3.1.