Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Skupina IETF se usnesla, že širšímu přijetí protokolu IPv6 stojí v cestě absence často zatracovaného NATu a že je tedy na čase tuto proklínanou vlastnost do šestkového protokolu doplnit. Nicméně se bude jednat o překlad mezi IPv4 a IPv6. Více informací v článku Much-maligned feature being added to IPv6 na NetworkWorldu.
Tiskni
Sdílej:
Za každý započatý 1 GB nad datový základ zaplatíte navíc 30,- Kčme by to stalo vic, nez ty tri kila
Ano.NAT se sice začal používat kvůli nedostatku IP adres, ale v dnešní době se používá zcela z jiného důvodu, takže bych si tím vymizením nebyl tak jistý.
v dnešní době se používá zcela z jiného důvoduA z jakého?
ještě je dobré využití jako záminka na flamewar - někdo napíše jako ochrana vnitřní sítě - někdo hned že NAT není firewall a tak pořád dokola:)Toho názoru, že NAT není firewall se zastávám téže. Také navíc od dob co máme filtry navíc také proč, že? Ale NAT tu není jen kvůli nedostatku adres nebo ochraně sítě(bezpečnost? Co to je?).
Ono se to da poznat velmi snadno i pres ten nat.Dost záleží na definici slova "snadno". Ale jinak proto jsem také psal do závorky to slovo domnělé.
Anebo více programůProgramy si sice při žádosti o socket můžou vybrat i zdrojový port, ale který program to dnes dělá?
anebo více uživatelů.Současně pracujících na Windowsech?(samozřejmě předpokládám klasické klientské XPčka nebo Visty) A to jste slyšel kde?
To podle mě není velmi snadno, jak tvrdíte výše.Velmi snadné určitě ne, ale dostatečně snadné na to, aby si byl někdo jistý svou neodhalitelností.
Programy si sice při žádosti o socket můžou vybrat i zdrojový port, ale který program to dnes dělá?Jde to nastavit u mnoha programů (IM, P2P)
Současně pracujících na Windowsech?(samozřejmě předpokládám klasické klientské XPčka nebo Visty) A to jste slyšel kde?Proč do toho taháte Win? Druhou otázku jsem nepochopil.
Velmi snadné určitě ne, ale dostatečně snadné na to, aby si byl někdo jistý svou neodhalitelností.Já tady pořád nevidím ten argument, že to vždy lze odhalit. Že to někdy lze říci jistě Vám věřím.
Proč do toho taháte Win? Druhou otázku jsem nepochopil.Já zase nepochopil jak to myslíte s tím pracováním více uživatelů na jednom stroji. A i kdyby, tak jak již bylo řečeno, zdrojové porty přiděluje OS.
Já tady pořád nevidím ten argument, že to vždy lze odhalit. Že to někdy lze říci jistě Vám věřím.Vy prostě po mně chcete algoritmus, který jednoznačně odfiltruje všechny uživatele s maškarádou, že?
Já zase nepochopil jak to myslíte s tím pracováním více uživatelů na jednom stroji. A i kdyby, tak jak již bylo řečeno, zdrojové porty přiděluje OS.Např. tady tady nebo tady
Vy prostě po mně chcete algoritmus, který jednoznačně odfiltruje všechny uživatele s maškarádou, že?Nechci.