Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Projekt Jabbim.cz zveřejnil další software pod svobodnou licencí, konkrétně GPL3. Jedná se o Jabber/XMPP klienta pro platformu Android. Zároveň byla vyhlášena odměna v celkové výši 500 Euro pro nejaktivnější vývojáře, ta bude rozdělena na Silvestra. Stránky projektu naleznete zde.
Tiskni
Sdílej:
A pokud ne, vyberou drobné z prasátka a zaplatí si za tu "almužnu" VIP služby - 190 Kč je částka, kterou mnoho lidí přesáhne v hospodě/restauraci na pokecu s přáteli, takže - proč ne?Rad bych podotkl dve veci: 1. Rozdil mezi 0 Kc a 190 Kc je mozna maly fakticky, ale z ekonomickeho i psychologickeho hlediska je nezanedbatelny. Obzvlast, pokud se jedna o neco virtualniho, jako je tato softwarova sluzba. 2. Moc se mi nelibi tenhle argument, ze na to "kazdy ma". Staci zdrazit vse zbozi o par korun (ty prece kazdy ma) a pridat par novych poplatku (opet ve velikosti bezne vecere) a Vase ekonomicka situace se muze zmenit. Souvisi to s mym oblibenym rcenim "Ktera kapka zpusobila povoden? Zadna."
Také je rozdíl v poskytované kvalitě.
Mám Internet zadara tak nějaký ten výpadek prostě neřeším. Ale platit to, tak to bych řval jako tygr. Takže to není jen o tom to zpoplatnit, ale také podstatně zvýšit kvalitu daných služeb.
No a to je průser. Protože jakákoliv částka bude pro poskytovatele nízká (ten cluster za těch pár korun stejně nepořídí) a pro klienta vysoká za tak nízkou kvalitu (no protože tam ten HA ještě nikdo nekoupil).
Já, ačkoliv si o celém jabbim.cz myslím své, bych opravdu viděl jako nejlepší cestu to prodat a poskytovat XMMP jako službu "zdarma" k něčemu jinému. Protože dneska už to není žádný terno a z jabber serveru se nikdo na zadek neposadí, když se může registrovat na stovky free.