Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Projekt Jabbim.cz zveřejnil další software pod svobodnou licencí, konkrétně GPL3. Jedná se o Jabber/XMPP klienta pro platformu Android. Zároveň byla vyhlášena odměna v celkové výši 500 Euro pro nejaktivnější vývojáře, ta bude rozdělena na Silvestra. Stránky projektu naleznete zde.
Tiskni
Sdílej:
A pokud ne, vyberou drobné z prasátka a zaplatí si za tu "almužnu" VIP služby - 190 Kč je částka, kterou mnoho lidí přesáhne v hospodě/restauraci na pokecu s přáteli, takže - proč ne?Rad bych podotkl dve veci: 1. Rozdil mezi 0 Kc a 190 Kc je mozna maly fakticky, ale z ekonomickeho i psychologickeho hlediska je nezanedbatelny. Obzvlast, pokud se jedna o neco virtualniho, jako je tato softwarova sluzba. 2. Moc se mi nelibi tenhle argument, ze na to "kazdy ma". Staci zdrazit vse zbozi o par korun (ty prece kazdy ma) a pridat par novych poplatku (opet ve velikosti bezne vecere) a Vase ekonomicka situace se muze zmenit. Souvisi to s mym oblibenym rcenim "Ktera kapka zpusobila povoden? Zadna."
Také je rozdíl v poskytované kvalitě.
Mám Internet zadara tak nějaký ten výpadek prostě neřeším. Ale platit to, tak to bych řval jako tygr. Takže to není jen o tom to zpoplatnit, ale také podstatně zvýšit kvalitu daných služeb.
No a to je průser. Protože jakákoliv částka bude pro poskytovatele nízká (ten cluster za těch pár korun stejně nepořídí) a pro klienta vysoká za tak nízkou kvalitu (no protože tam ten HA ještě nikdo nekoupil).
Já, ačkoliv si o celém jabbim.cz myslím své, bych opravdu viděl jako nejlepší cestu to prodat a poskytovat XMMP jako službu "zdarma" k něčemu jinému. Protože dneska už to není žádný terno a z jabber serveru se nikdo na zadek neposadí, když se může registrovat na stovky free.