Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ubuntu Linux si našel v krabicové podobě místo v americkém řetězci obchodů Best Buy. Prodává se za 20 dolarů. Na blogu Linux Loop můžete nalézt obrázky a nějaké podrobnosti.
Tiskni
Sdílej:
A nebo ta věta Note: Windows and Mac programs do not run under Ubuntu?
Nativně ti na žádném OS nepoběží aplikace z jiného OS... Emulátory/API (které navíc nejsou součástí distribuce),které dovolují spustit binárky z jiných OS se do toho nepočítají... Nebo snad například MS někde píše,že Windows podporuje spouštění aplikací z DOSu/Amigy/Atari/C64/...?
No,tak zrovna ta věta je pravdiváA opak netvrdím, ale…
Emulátory/APIPřekladač systémových volání + nějaké ty serepetičky okolo.
které navíc nejsou součástí distribuceMám pocit, že zrovna Wine součástí je(nebo při dvojkliku na EXE mi to nabídne jeho instalaci…myslim).
Nebo snad například MS někde píše,že Windows podporuje spouštění aplikací z DOSuNe, to už se tak nějak předpokládá.
Amigy/Atari/C64/...Amigy/Atari/C64/… vs Win32 binaries
Avast pro linux neni forek.Bohužel. A na to mě napadá jediná otázka: Proboha proč?
A i kdyby bylo smesne mit antivir pro LinuxOno je směšné mít i antivir pro jiné OS než je jenom Linux.
aby nedochazelo k dalsimu sireni.Virus, který se sám šíří?Dnes?
Bohužel. A na to mě napadá jediná otázka: Proboha proč?Marketing. Každá správná lama ví, že počítač potřebuje antivir, aby se nerozbil.
Bohužel. A na to mě napadá jediná otázka: Proboha proč?Napriklad preto, lebo na tom Linuxe bude file server, ktory bude zdielat subory pre windowsove desktopy? Alebo preto, lebo na tom Linuxe bude mail server?
A nebo ta věta Note: Windows and Mac programs do not run under Ubuntu?Kdyby napsali, že tam ty programy fungují, akorát by si naběhli a výsledkem by byli nespokojení zákazníci. Vždy je lepší dostat více, než je slibováno, než být zklamán a právem se cítit podvedený, že nefunguje něco, co ti slíbili