OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Open source projekt JDownloader se dostal v Německu před soud kvůli zařazení podpory stahování streamů RTMP do betaverze programu. A prohrál. Nejenže je obcházení zabezpečení, které nikdy příliš nefungovalo, podle soudu nelegální, ale vlastník projektu je za kód zodpovědný, i když kódem přispěl někdo jiný a vlastník o povaze kódu nevěděl.
Tiskni
Sdílej:
zeptejte se lidi, kteri na distrech makaj. pokud ja vim, i kdyz se muzu samozdrejme plest, tak s timto distra pocitji a maji kvuli tomu "pravni oddeleni", ktere jim software, ktery distribuji, schvalujeJo, třeba distribuce jako Slackware, že?
fakt nechapu jak se tu lidi tvarite tak prekvapene, ze najednou se neco zakazuje, soudi atp. co je mi znamo, zijeme s temito zakony uz naky ten patekŘeč je o německých zákonech, se kterými tu nežijeme. Nicméně Německo má samozřejmě velký vliv na unijní právo, takže se odtamtud mohou některé věci dostat i k nám (nebo se sem může něco dostat výkladem SDEU). Zatím ale mají soudy v různých státech EU poměrně odlišné pohledy na určité kontroverzní záležitosti.
Jo, třeba distribuce jako Slackware, že? ...Slackware neznam. jsem si jisty, ze Debian, Fedora openSUSE i Ubuntu maji lidi, kteri veci aduituji z pravni stranky. urcite se tu ale pohybuje dost lidi, kteri delaji na distribucich. zajmala by me jejich zkusenost. muzete se tu s nami o ni podelit? proto se bezne v distribucich veci typu
librtmp
sehnat nedaj, a musi se kvuli tomu do vedlejsich repozitaru.
a co ja vim, tak pokud za distrem stoji kmotrovska firma, ridi se zakony te zeme, kde kmotr sidli.
Řeč je o německých zákonechne, rec je tu o Copyright Directive, kterou se ridi legislativa ve vsech clenskych statech unie. a tato smernice je tu uz od roku 2001.
maji lidi, kteri veci aduituji z pravni strankyAuditujú čo? Licencie pre jednotlivé balíky, ktoré dané distro chce použiť, alebo sa hrabú v kóde tých balíkov? To prvé verím. To druhé ... to si neviem predstaviť.
proto se bezne v distribucich veci typu librtmp sehnat nedaj, a musi se kvuli tomu do vedlejsich repozitaru.librtmp0 S takovouhle by nesmělo být ubalené gnuradio, nmap, telnet…
exec 3<>/dev/tcp/www.google.com/80 echo -e "GET / HTTP/1.1\r\nhost: http://www.google.com\r\nConnection: close\r\n\r\n" >&3 cat <&3Opravdu škoda, že ten TCP jako soubor není přímo v kernelu (zdravím pavlixe
proto se bezne v distribucich veci typu librtmp sehnat nedaj, a musi se kvuli tomu do vedlejsich repozitaru.Ale daj
pacman -Ss rtmpdump extra/rtmpdump 20121230-3 [nainstalovaný] A tool to download rtmp streamsAť žije Arch Linux a chcípne německá justice! :-P
* media-video/rtmpdump
Latest version available: 2.3
Latest version installed: 2.3
Size of files: 122 kB
Homepage: http://rtmpdump.mplayerhq.hu/
Description: Open source command-line RTMP client intended to stream audio or video flash content
License: GPL-2 LGPL-2.1
Slackware neznam.Slackware je jedna z nejstarších distribucí (a asi nejdéle existující), je relativně hardcore a dlouho za ní stál jediný člověk (Patrick Volkerding). Dnes už na ní dělá víc lidí, ale rozhodně žádné kohorty právníků.
a co ja vim, tak pokud za distrem stoji kmotrovska firma, ridi se zakony te zeme, kde kmotr sidli.To tak úplně neplatí, protože v okamžiku, kdy má ta firma pobočku v určitém státě a tato pobočka se v tom nějak angažuje, už proti ní lze uplatnit zákony dané země. Někdy stačí i jen to, že tam ta firma podniká, ani nemusí mít pobočku. Je to stejné jako u služeb, například Google zrovna v Německu docela narazil (GMail, StreetView...).
ne, rec je tu o Copyright Directive, kterou se ridi legislativa ve vsech clenskych statech unie. a tato smernice je tu uz od roku 2001.Tato směrnice není přímo aplikovatelný předpis. Musí být v účinné podobě implementována do národních právních řádů, což mimochodem Česko už víc než měsíc porušuje (návrh novely AZ spadl pod stůl se starou sněmovnou; nyní tak ČR může čelit sankcím). Stanovuje pouze minimum, co být implementováno musí, ale členské státy mohou zajít dál (což Německo ani Česko u čl. 6 v zásadě nezašlo, ale to už je jiná věc). Především ale výklad provádí soud členského státu, ledaže by byl namítán rozpor se směrnicí a pak by se tím zabýval SDEU.
Debian, Fedora openSUSE i Ubuntumožná jen RH a Suse, kteří dělají a prodávají komerční distribuce. Bubáci ne ti asi ne ti jen kopírují a šmírují.
bezne v distribucich veci typuale dají, stačí udělat
zypper se rtmp
a ejhle co nám to vrátí za výsledky Výcuc
i | librtmp0 | RTMP Stream Dumper | librtmp1 | RTMP Stream Dumper | rtmpdump | RTMP Streamatd.
yum search rtmp
librtmp.i686 : Support library for RTMP streams librtmp.x86_64 : Support library for RTMP streams librtmp-devel.i686 : Files for librtmp development librtmp-devel.x86_64 : Files for librtmp development rtmpdump.x86_64 : Toolkit for RTMP streamsViz. zde
urcite se tu ale pohybuje dost lidi, kteri delaji na distribucich. zajmala by me jejich zkusenost. muzete se tu s nami o ni podelit?Já jsem ffmpeg a mplayer ve svém buildroot configu pro HTC Magician nekontroloval.
Podle stejného klíče bude například kterákoli firma nebo organizace poskytující linuxovou distribuci odpovědná za jakýkoli kus kódu, který někdo vložil do některého z těch tisíců programů, které v distribuci jsou. No výborně...Jako sorry, ale tohle je něco jiného. Vlastník/vedoucí softwarového projektu že "nevěděl o povaze kódu"? S tím bych je od soudu vyfuckoval taky. I pokud by to byla pravda, tak je to pouze a jeho pitomost, že nekontroluje, co se mu valí do stromu - a to i z praktického hlediska. Že je za to zodpovědný je IMHO naprosto na místě.
It can be bypassed by holding the shift key every time the disc is inserted, turning off autorun before using the CD for the first time, or ...Je tohle ochrana?
s puvodni myslenkou to uz nema temer nic spolecneho.Kdy mělo? Za Edisona?
Prohlásit soud za zmatečný ! Odsoudit soudce za znásilnění všech znásilněných protože má nástroj.