Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zpravodajský server Aktuálně.cz píše o tom, že Kanada bude hlasovat proti schválení OOXML, a pokud bude schválen jako standard, možná podá protest. Aktuálně.cz o tom informoval John Hopkinson, který vede tým kanadských expertů, kteří formát zkoumali. Uvedl, že sám o podání protestu nerozhoduje, ale tento postup svému úřadu doporučil. Kanadským expertům se nelíbí především to, že se neprobraly všechny připomínky a že má formát problémy s dostupností pro lidi s postižením.
Tiskni
Sdílej:
je, ale kolega SBE si musí (obvykle naprosto nesmyslně) kopnout pod každou zmínkou o OOXML, to už je holt taková úchylka, něco jako dotaz na Bulánky pod zprávičkama o WINEJasny. Rozumne zareagovat na jeho komentar schopen nejsi, tak si alespon pro zmenu kopnes ty do nej. Jak inteligentni.
Rozumne zareagovat na jeho komentar schopen nejsi, tak si alespon pro zmenu kopnes ty do nej. Jak inteligentni.hlavněže ty ses předvedl, LOL
v tuto chvíli je pozdě na to, aby Kanada protestovala proti ODFJe samozrejme pozde na to, aby protestovala proti schvaleni jako ISO. Ale neni pozde na to, aby se proste ozvali, ze se jim stav veci nelibi. Jenze to by misto hledani zpusobu jak se navezt do OOXML museli mit zajem na nejake objektivni diskusi...
Je samozrejme pozde na to, aby protestovala proti schvaleni jako ISO. Ale neni pozde na to, aby se proste ozvali, ze se jim stav veci nelibi. Jenze to by misto hledani zpusobu jak se navezt do OOXML museli mit zajem na nejake objektivni diskusi...a můžeš tuto svoji spekulaci, že se SCC nesnaží vylepšit ODF v otázce přístupnosti, nějak doložit?
a můžeš tuto svoji spekulaci, že se SCC nesnaží vylepšit ODF v otázce přístupnosti, nějak doložit?Na jejich webu jsem nenasel jedinou technickou zpravu ci clanek rozebirajici nedostatky ODF v oblasti pristupnosti... Zato kritika pristupnosti u OOXML, tu tam najit lze.
já jsem ohledně OOXML našel jen že se zúčastnili BRM ...Tak mozna to nenajdete na webu, ale evidentne se staraji o to, aby se to dostalo do medii.
a že na tom webu nelze nalézt "jedinou technickou zprávu či článek rozebírající nedostatky ODF v oblasti přístupnosti" jako nějak dokazuje, že se tím nezabývají nebo nezabývali? - určitě je veškerá jejich práce zveřejněna touto formou?Je to standardizacni institut -- kde jinde bych mel ja jako obcan hledat informace a stanoviska? Protestuji proti chybam v ODF a davaji to na zadni stranu Ctyrlistku, ne?...
to je asi pro vás příliš banální vysvětlení, že?Ani ne tak banální, jako naivní.
...řekl deníku Aktuálně.cz John HopkinsonSnažil jsem se hledat a nikde jsem podobné vyjádření nenašel, třeba mu autor napsal maila a on mu odpověděl. Nepovažujme naše novináře za gumy, které umí jen opisovat
a pokud bude schválen jako standard, možná podá protest
Zpochybníme výsledek voleb...
Zpochybníme výsledek voleb...Jasně a když se odvolám u soudu, zpochybním výsledky soudního řízení...