Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Byla vydána verze 5.1 prostředí KDE Plasma. Měla by být lépe odladěná a přináší jednak porty populárních widgetů, jednak motiv Breeze i pro starší aplikace využívající Qt 4. Více v seznamu změn.
Tiskni
Sdílej:
To je zmatek. Plasma 5.1, Framework 5.3Zda se ze ano a proto KDE5 nebude nejaky cas ve Slackware. Duvody jsou popsany zde:
There have been a number of releases for the KDE Frameworks 5 and Plasma 5 (which depend on the Frameworks) in decoupled release schedules. To me it is clear that the developers are not (yet) ready for this. Their workflows appear to be such that they write code which depends on other modules’ code which only exists in a Git repository. With the old “Software Compilation” that was never an issue since all these sources would be released simultaneously. Nowadays we are facing independent release schedules and what is the (expected) result? Software starts breaking down because not all of the git code is being released at the time when the dependent code gets released.Jsem zvedav jak si s tim poradi jine distribuce. Modularizace je fajn vec, ale pak se musi poradne delat integrace.
zavisela na nevydane verzi frameworku.To neni az tak velky problem, nejaky tag nehraje roli.
Ten vzhľad myslia vážne? Ja tam neviem nájsť 1 správne zarovnaný prvok. Rozostupy nie sú ani len od oka robené (mám taký pocit, že prvky umiestňoval pseudonáhodný generátor). Podčiarknuté znaky zlievajúce sa s textom sú bonus.
Dizajnéri by tomu nezaškodili. Ale nie títo pseudodizajnéri, ktorí načmárajú horšiu blbosť než keď sa mi kocúr hraje s myšou (už nemám dotykový monitor ) to je des. Teda nie že by to bola nejaká hrozná vec, v KDE sa to predsa dá zmeniť (ja používam skulpture), ale u oficiálnej témy by som čakal, že si dajú aspoň trochu pozor.
Jinak uvědomujete si všichni doufám že jde o beta verze a může se to ještě dost změnit (zvlášť když někdo napíše bugreport)?
To by to někdo musel změnit.
Já jsem na hlášení poněkud rezignoval, když jsem se setkal s otazníky nad svou stížností, že aplikace se spustí jako prázdné okno bez jakéhokoliv smysluplného chybového hlášení, když chybí runtime závislost, která chybí ve spoustě distribucí. Hlavně, že se můžeme poplácávat po ramenou, jak je to chyba downstreamu.
To jsem jedinej, komu se breeze oproti starému oxygenu neskutečně líbí?Nejsi, teda za předpokladu, že se to bude dát nastavit na tmavé barvy.
[root@murky7 darm]# pacman -S kdebase-konsole
resolving dependencies...
looking for inter-conflicts...
:: kdebase-runtime and khelpcenter are in conflict. Remove khelpcenter? [y/N]
Moc jsem se tomu nevěnoval, ale teď koukám že to asi půjde. Když mu řeknu ať se vykašle na závislosti při instalaci konsole a doinstaluju ručně kdebase-lib, tak to funguje.