Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Na stránkách kernel.org (The Linux Kernel Archives) bylo zveřejněno oznámení o postupném ukončení podpory FTP. Stahovat zdrojové kódy z ftp.kernel.org pomocí FTP protokolu bude možné do 1. března. Do 1. prosince bude pomocí FTP přístupný mirrors.kernel.org. V roce 1998 byl kernel.org přístupný také pomocí NFS a SMB/CIFS (Wayback Machine).
Tiskni
Sdílej:
Taky mám někdy nostalgické pocity, když něco starého končí.
Ale zrovna FTP protokol není až takový zázrak (a zvlášť jeho „aktivní“ režim je dost obskurní). Dneska jsou mnohem lepší možnosti – SFTP (šifrování, obrana proti MITM útokům), WebDAV (takové modernější FTP postavené nad HTTP s více možnostmi a opět s šifrováním) a hlavně BitTorrent, který umožňuje efektivně distribuovat data – nemusí je všichni stahovat z jednoho centra, ale stahují od nejbližších sousedů.
Ale zrovna FTP protokol není až takový zázrak (a zvlášť jeho „aktivní“ režim je dost obskurní).Aktivní režim je obskurní. Pasivní režim je taky obskurní. A volba mezi textovým a binárním přenosem je ještě obskurnější. Jediné, co pro nás ještě může FTP udělat dobrého je umřít. Souhlasím s SFTP/HTTP/Webdav, přidal bych ještě rsync. Bittorrent na druhou stranu vidím stále jako teoretické řešení, které se v praxi neukazuje příliš použitelné.
Jediné, co pro nás ještě může FTP udělat dobrého je umřít.Tak na toto čakám dlhšie ako na smrť technológie shockwave flash.
Bittorrent na druhou stranu vidím stále jako teoretické řešení, které se v praxi neukazuje příliš použitelné.
Když stahuji zdrojáky jádra nebo nějaké aplikace, tak to většinou neřeším, protože je to pár MB. Ale v případě ISO obrazů distribucí používám už řadu let v podstatě jen torrent – je to rychlé, stahuji z nejbližších zdrojů a autor/distributor nemusí provozovat vlastní servery1 a líbí se mi na tom, že to funguje organicky/samo – např. když si soused stáhne stejnou distribuci, tak já budu stahovat od něj, aniž by někdo musel explicitně nastavovat nějaké zrcadlo a mě směrovat na ten správný odkaz.
[1] to, co se ušetří za infrastrukturu se může věnovat na vývoj – je to sice drobný příspěvek, ale aspoň něco
Tam už by se ten torrent vyplatil – ideálně mít nějakou kombinaci torrentu a verzovacího systému – abys prvotní stažení udělal přes torrent1 a přírůstky by sis dotáhnul přes verzovací systém. Nebo mít nějaký P2P verzovací systém s DHT, abys mohl dělat pull od nejbližších sousedů a ne jen z centra (a aby se to organizovalo samo).
[1] např. každý měsíc by vycházely torrenty a lidi by to mezi sebou sdíleli
git bundle
nebo git pack-objects
. A výsledné soubory pak synchronizovat.
a hlavně BitTorrent, který umožňuje efektivně distribuovat data – nemusí je všichni stahovat z jednoho centra, ale stahují od nejbližších sousedů.Jenom to ne. Píše se rok 2017 a ne 2002, každý druhý provider to blokuje, každá druhá podniková či školní síť torentový provoz po zásluze odměnuje nuceným klidem a i kdyby ne, tak od sousedů nikdy nic nestáhneš, protože soused bude mít posílání samozřejmě zakázané. Fakt výborný nápad nad něčím takovým mrtvým ještě dnes přemýšlet... To už raději ten WebDAV, který aspoň obvykle funguje.
widle stahujou aktualizaceTady se bavíme o šíření aktualizací a la torrent, tj. části stažené aktualizace si ode mne může stáhnout někdo jiný (ode mne je to tedy upload). Upload (nahrávání) je opak downloadu (stahování), víte?
nemusí je všichni stahovat z jednoho centra, ale stahují od nejbližších sousedů.Opravdu tohle BitTorrent klienti resi? IMHO spis stahuji od nejrychlejsich, nikoliv od nejblizsich.
$ ftp ftp.kernel.org Connected to ftp.all.kernel.org. 220 Welcome to kernel.org Name (ftp.kernel.org:isir): anonymous 331 Please specify the password. Password: 230 Login successful. Remote system type is UNIX. Using binary mode to transfer files. ftp> deb Debugging on (debug=1). ftp> dir ---> PORT 192,168,7,2,231,153 200 PORT command successful. Consider using PASV. ---> LIST 150 Here comes the directory listing. drwxr-xr-x 9 ftp ftp 4096 Dec 01 2011 pub 226 Directory send OK. ftp> nlist ---> PORT 192,168,7,2,137,232 200 PORT command successful. Consider using PASV. ---> NLST 150 Here comes the directory listing. pub 226 Directory send OK. ftp> bye ---> QUIT 221 Goodbye.To je naozaj strojovo použiteľné. A pokiaľ chceš argumentovať preklepom že sa jednalo o MLS*, tak tie niesú povinné:
$ telnet ftp.kernel.org 21 Trying 199.204.44.194... Connected to ftp.all.kernel.org. Escape character is '^]'. 220 Welcome to kernel.org user anonymous 331 Please specify the password. pass spam@abu.se 230 Login successful. mlst 500 Unknown command. mlsd 500 Unknown command. quit 221 Goodbye. Connection closed by foreign host.FTP som z tohoto dôvodu neznášal už v minulom tisícročí. A tých dôvodov bolo viac.
Ale stejně tak jsem neměl v ruce klienta, který by tohle kouzlo s FTP uměl.Úplně obyčejné
ftp
z BSD (které je součástí prakticky všech Linuxových distribucí) to dovede, jen to o něm většina lidí nejspíš neví. Hledejte příkaz proxy
.
V roce 1998 byl kernel.org přístupný také pomocí NFS a SMB/CIFS