Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdarma ke stažení je elektronická kniha věnovaná makrům v kancelářském balíku OpenOffice.org, kterou napsal spolupracovník magazínu OpenOffice.cz Július Pastierik.
Na 270 stranách se kromě jiného dozvíte, jak se makra nahrávají, seznámíte se s příkazy jazyka StarOffice Basic, naučíte se pracovat s dialogovými okny a mnoho dalšího. Všechny části jsou provázeny ukázkami praktickými ukázkami maker, jejichž námětem jsou často typografické úpravy textu.
Kniha Makrá v OpenOffice.org vznikla na základě článků o programovaní maker, které byly zveřejněny v letech 2005 – 2009 na portálu Inet.sk. Kniha je zveřejněná pod licencí Creative Commons BY-ND (uveďte autora, nezasahujte do díla).
Kniha byla vytvořena pro internetový deník Inet.sk za podpory Liberix, o. p. s., který spravuje webový magazín OpenOffice.cz pro české a slovenské uživatele. Právě na stránkách OpenOffice.cz naleznete mnoho konkrétních doplňků pro kancelářský balík, které jsou v knize popisovány.
Liberix podpořil autora knihy částkou 100 eur. Pokud také vy považujete knihu za přínosnou, připojte se k nám. Dary označené slovem "pastierik" předáme autorovi.
Tiskni
Sdílej:
vždyť je to nějakym cizym jazykem :(Asi se Vam tam vloudily chybicky. Spravne by melo byt: "Vždyť je to nějakým cizím jazykem", nebo ve verzi bez diakritiky "Vzdyt je to nejakym cizim jazykem". Skladbu vety nijak nehodnotim, cesky umim asi jako temer kazdy rodily cech
Co říkáte na knihu? Autora i mě zajímá nějaká odezva.Na první pohled to vypadá více, než dobře. Škoda, vědět o ní pár měsíců zpět, možná bych u psaní maker nemusel tolik nadávat. I když on ten Basic a UNO je nasírací věc i tak