Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Projekt KOffice mění jméno na Calligra Suite, což má vystihovat, že jde o více než jen kancelářský balík. Současně se mění jména některý aplikací, KWord na Words, KSpread na Tables, KPresenter na Stage, Kivio na Flow a KPlato na Plan. Chystaná verze 2.3 vyjde během dvou týdnů ještě s pojmenováním KOffice, řada 2.4 už ponese nové jméno. Zároveň proběhne i přechod ze Subversion na Git.
Tiskni
Sdílej:
Udělal jsem to v tables.
V čem?
No tables přece! Ten editor.
Ten neznám, ale vypadá to jak z kspread.
No jó, ten jsem používal taky, ale pak mi zmizel a nahradil se tímhle tables.
Sorry ale z marketingového pohledu je ta změna názvu dost kontraproduktivní.Na druhou stranu, protože si už generace uživatelů zafixovaly, že KOffice se nedá používat...
Používáte někdo KOffice/Calligra (i třeba jen na čtení)? Má vůbec smysl vyvíjet nějaké další office-like aplikace, když je po cestě tolik různých „klacků“?
Nebo se mýlím a Calligra má jiný koncept než všechny ostatní office aplikace?
Používáte někdo KOffice/Calligra (i třeba jen na čtení)?Snaha byla, ale software je to v podstatě nepoužitelný.
It's more than a renaming, they split. However, when the dust cleared only the KWord developers went with the other group, the rest of the KOffice projects joined what's now Calligra. As far as I can tell the KWord guys wanted to focus on competing with MS Office and OpenOffice for the desktop, while the Calligra Words guys wanted to focus more on mobile. With enough different agendas going on in the same project they had conflict and eventually split. That's at least as far as I've caught the story.