Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jaký je rozdíl mezi SIGTERM a SIGKILL (Wikipedie) a proč nepoužívat SIGKILL? Odpověď v nejnovějším komiksu turnoff.us.
Tiskni
Sdílej:
kill -PLEASERIP 1234
kill
, pak přes ps
a grep
kontrolovat, jak to dopadlo, a pak ve velké části případů stejně pouštět kill -9
. Něco jiného by bylo, kdyby to celé uměl kill
udělat sám.
Proč by to kontrolovali přes ps
a grep
? Stačí ten kill
pouštět opakovaně a on ti řekne, že proces už neexistuje (šance, že by se mezi tím stejné ID přidělilo jinému procesu, je dostatečně malá, že s tím dokážu žít). A až tě to přestane bavit, tak akorát dopíšeš -9
.
killall jméno
a na jiný PID neuteče.
Spíš se bude spouštět znova a znova – akorát nebudeš muset opisovat čísla, ale výsledek je stejný. Procesy většinou spouští nějaký správce, který se jmenuje jinak a killall
ho tudíž neukončí.
kill -9
jedinou situací, kdy po sobě program nezvládne uklidit.
SIGKILL
nebo jiné situaci, kdy aplikace nedostane čas se ukončit, větší problém než po SIGTERM
chyba, a použití SIGKILL
tu chybu jenom projeví.
Jasně, ty pracovní procesy by tu sdílenou paměť mohly uklidit, když jim zmizí rodič, ale neřekl bych, že jim to přísluší.Nepřísluší. Úklid po ukončených procesech zpravidla přísluší operačnímu systému, zvlášt pokud se jedná o omezené prostředky a zvlášť pokud je po sobě proces neumí uklidit při novém spuštění. Ale chápu, že svět není ideální, jen se snažím hledat chyby, tam kde se skutečně nacházejí.
Úklid po ukončených procesech zpravidla přísluší operačnímu systémuJo, to by určitě bylo hezké, ale podle všeho tohle rozhraní takhle navržené nebylo
Mno ono to, že se ta věc není schopná ani korektně vypnout (jseš v podstatě omezen na experimentování s hodnotami toho timeoutu tak, aby to "většinou" proběhlo správně, jinak to stejně odstřelí systemd natvrdo) taky není nic moc.To už je ovšem trochu jiné téma.
Prosímtě, korektně vypnout znamená to, že se to korektně vypne.Což taky udělá, když se tomu dá čas. Když si zadáte "dokonči stávající požadavky a pak se vypni", tak se nemůžete divit, když se Apache před vypnutím pokusí dokončit stávající požadavky. Dostáváte přesně to, o co jste si řekl. Jasně, dokončit požadavky může trvat dlouho, zejména když máte klienty na mobilním internetu, kterým vypadlo připojení. Jestli vám to vadí, neměl jste si o to říkat.
A co ty semafory a sajrajt v paměti, co po tom zbydou?Nic - pokud Apache po tom timeoutu ukončíte normálně pomocí SIGTERM, přestane čekat na dokončení všeho a ukončí se během několika vteřin. Platí pro aktuální verze v Debianu Wheezy i Jessie. Jasně, jestli systemd neumí nic jiného, než (1) udělej ExecStop, (2) pošli KillSignal a (3) po timeoutu pošli SIGKILL, tak je to dost na prd. Ale za to už Apache nemůže, protože metoda pro korektní vypnutí (graceful-stop, chvíli počkat, stop, po pár vteřinách je čistě vypnuto) existuje.
Tobě fakt přijde normální, že ta věc 20+ let má bug způsobující, že se v případě nějakého netriviálního vytížení není schopná ukončit ani po třeba 10 minutách a nikoho z vývojárů to nezajímá a nikdo to neřeší?Viz výše. Pokud si řeknete o pomalé ukončení a ukončuje se to pomalu, není to bug.
Jasně, jestli systemd neumí nic jiného, než (1) udělej ExecStop, (2) pošli KillSignal a (3) po timeoutu pošli SIGKILL, tak je to dost na prd.Ve skutečnosti se podle dokumentace timeout aplikuje dvakrát. Jednou před KillSignal a jednou před SIGKILL. Jediné, co dělá ten trik se SIGCONT je, že se na (nastavitelný) timeout čeká dvakrát a nepošle se SIGTERM, tudíž se nedá službě šance na čisté okamžité ukončení. Další věc je, že člověk může v systemd pro ukončení spustit libovolnou sérii příkazů a kterýkoli z těch příkazů může být skriptem, tudíž v tomto případě systemd nepřináší žádné nové omezení.
člověk může v systemd pro ukončení spustit libovolnou sérii příkazů a kterýkoli z těch příkazů může být skriptem, tudíž v tomto případě systemd nepřináší žádné nové omezení.No, hlavně nepřináší žádné zlepšení. Dobastlené skripty tak, aby to "většinou vyšlo", až máme z dob normálního initu.
On ten odkazovaný service soubor je taky přes 2 roky starý, takže možná jenom nereflektuje to, co systemd tenkrát neuměl a dneska umí?Může to tak být. Nebo mohl být i před těmi dvěma lety kopírovaný od jinud nebo tvořený na základě starých znalostí. Jinak souhlasím s tím, že jediné řešení je skutečně Apache nechat udělat graceful-stop a namísto překvapení mu na to vymezit čas a následně udělat stop. Ale to už nezávisí na systemd versus initscripts.
Což taky udělá, když se tomu dá čas. Když si zadáte "dokonči stávající požadavky a pak se vypni", tak se nemůžete divit, když se Apache před vypnutím pokusí dokončit stávající požadavky. Dostáváte přesně to, o co jste si řekl. Jasně, dokončit požadavky může trvat dlouho, zejména když máte klienty na mobilním internetu, kterým vypadlo připojení. Jestli vám to vadí, neměl jste si o to říkat.
Ani to nemusí být mobilní klienti. Ten požadavek může být třeba stahování několikagygabajtového souboru a může trvat hodiny.
Je správné mít několik úrovní ukončování:
a) splň požadavky klientů a korektně se ukonči
b) kašli na klienty a korektně se ukonči
c) ukonči se teď hned (na to stačí kill -9
)
apachectl restart
" se u vytížených serverů občas (ne moc často) stalo, že server neběžel. IIRC byl problém v tom, že "stop" se za určitých okolností tvářil, že úspěšně proběhl, přestože některý proces ještě chvíli žil, takže "start" pak selhal.
IIRC byl problém v tom, že "stop" se za určitých okolností tvářil, že úspěšně proběhl, přestože některý proces ještě chvíli žil, takže "start" pak selhal.Nevím, jak kdysi, ale pro aktuální apachectl v Debianu restart neznamená stop a start. Ale jestli to tak dřív bylo, tak si dovedu představit, že k něčemu takovému mohlo dojít. To mě netrápí - když chci Apache restartovat, tak mu pošlu SIGTERM a až to jde, runit už si ho nastartuje.