Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ve středu 26. 8. se bude v hotelu Barceló v Praze konat konference o datových schránkách.
Tiskni
Sdílej:
To už jsem se nedávno chystal zajít na podobnou akci pořádanou Hospodářskou komorou (účast zdarma), ale také mi do toho něco vlezloMohla tu být reportáž (třeba) ode mě
Kdyby zase někdy něco bylo, tak dej vědětJo, pokud si toho všimnu a nezapomenu na to
(btw - marně přemýšlím, kdy po mě na konferenci chtěli peníze. Asi krize.. )
Z osobní zkušenosti musím bohužel konstatovat, že jediní alespoň trochu kompetentní lidé jsou v 602.
No, webová stránka, co chodí jenom pod wine, a jen v 32bitovym prohlížeči? Technicky to nemaji vyloženě zvládnutý...
Určeno pro: majitele, jednatele firem; výkonné ředitele; statutární zástupce firem; zástupce státního a veřejného sektoru; odbornou veřejnost; média.se sotva bude líbit, že na svých iPhonech či Applech si DS moc neužijí, o bezpečnosti ani nemluvě
Myslím, že se na této konferenci někdo "sofistikovaný" vyjádří o tom, jak je ten systém skvělý, kvalitní, multiplatformní a hlavně bezpečný...Na druhou stranu, v určitých ohledech je to pořád ještě dobré, mohlo to být mnohem horší - třeba tak, že by byla jedna aplikace, fungující jen po Windows, jen v jejich 32bitové verzi a jen pod administrátorským účtem (a ještě by se to třeba v nepredikovatelných intervalech rozbíjelo, jako to dělá Business 24 od České spořitelny), komunikace by byla binární a formát tajný. Takhle to opravdu dopadlo ještě docela dobře.
A to stojí za 2 tisíce, slyšet něco takového... Ačkoliv do Divadla Komedie jsou vstupenky levnější...Raději si zajdu na dobré komiky než na špatné. Obávám se, že trio Zajíček-Hajnal-Stiegler by mě uvedlo spíše do deprese než do záchvatů smíchu. I když - kdo ví...
Tahle firma už asi něco do ISDS dodávala (jako subdodavatel samozřejmě)Vždyť jo, serverovou část na webové platformně(někdy si říkám, jestli by nebylo lepší kdyby místo toho radši použili netsend z Widlí) za X stovek milionů zajišťuje E-invent s.r.o. a klientskou část (jestli zase na webové platformně můžeme jen hádat, ale dle profilu společnosti bych na nic jiného nehádal) pro Ministerstvo spravedlnosti, všechny soudy a státní zastupitelství za dalších X milionů zase CCA Group.
klientskou část (jestli zase na webové platformně můžeme jen hádat, ale dle profilu společnosti bych na nic jiného nehádal) pro Ministerstvo spravedlnosti, všechny soudy a státní zastupitelství za dalších X milionů zase CCA GroupA tedy jak to vypadá, od tohoto resortu možná dostane další zakázku, která s tím souvisí. Má to být odebráno krajským soudům a bude to dělat ministerstvo. Protože na řádnou soutěž nebude čas, dostane to rovnou konkrétní firma. Dost bych se divil, kdyby to byla jiná, než právě tato.
CCA Group a.s. má jako první největší praktické zkušenosti z této oblasti a to především díky realizaci rozsáhlého projektu pro Ministerstvo spravedlnosti, kde vytváří společné řešení pro přístup k datovým schránkám z prostředí informačních systémů ministerstva, všech soudů a státních zastupitelství. Toto řešení klade vysoké nároky na spolehlivost, bezpečnost a dostupnost. Projekt datových schránek v resortu Ministerstva spravedlnosti je jedním z největších současných projektů v oblasti datových schránek.