Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Společnost Embedstudio spustila na Indiegogo kampaň na podporu svého jednodeskového počítače (SBC) Lemon Pi v ceně 35 dolarů. Které ovoce bude následovat po Raspberry, Banana, Orange a Lemon?
Tiskni
Sdílej:
presne pro tebe tu je banana pi r1, da se koupit i s krabickouTo vypadá i docela dobře.
Čo tak niečo takéto? Je to deravé, priehľadné a u mňa na stole vyzerá veľmi cool ;) A ehm konektor na sata je blbo umiestnený takže kábel trčí z boku čo mi je jedno lebo mi z toho trčí aj USART, aj veľké IDE a ešte mi tu trčia ďalšie blbosti ako RTC ;)
Pod vplyvom tepla z disku. Doska ani pri plnej záťaži nejak moc tepla nevyžaruje. IR teplomerom nameriam sotva 25°C na CPU / GPU.
TL;DR:
- Ethernet v procesoru, tj. ne přes pomalé sdílené USB
Dokud to nemá 802.3af (anebo RMII vytažené na interní konektor), tak je to dost nahovno. Ale furt lepší než malina...
Které ovoce bude následovat po Raspberry, Banana, Orange a Lemon?Ovoce nevím, ale Potato ideálně s linux klonem PotatOS, by bylo vtipný
Pac na co by tam bylo? To se hodi k routeru, ale na tohle?
Na spoustu věcí se PoE hodí. Internetové rádio, ovládání vrat ke garáži, meteostanice, rozhraní pro senzory, ovládání kotle a já nevím na co všechno ještě lidi Malinu a jí podobné používají.
Kdyz k tomu das disk, stejne ho potrebujes PORADNE napajet.
Na což ti 802.3af stačí úplně vpohodě. A když nestačí, tak ti stačí 802.3at.
Navic, vetsina lidi si k tomu pripojuje nejaky dalsi HW skrze ten systemovy konektor, cili predpoklada se, ze tam nejaky zdroj bude.
No to's napsal pěknou hovadinu.
POE je uplna kravina, ktera by jenom zvetsovala uz tak velkou desku.
POE kravina není - narozdíl od spousty blbostí, které na těchhle mini-PC jsou. Kdo třeba potřebuje kompozitní výstup nebo LVDS konektor? Kolik lidí ve skutečnosti použije třeba kameru k Malině? 0.001%?
Navic tusim, ze poe se da resit externe, ne?
Jo, další hnusnej balast a konektory, které zvyšují pravděpodobnost, že se něco posere. Děkuji, opravdu nechci.
Jasně, a k hračce za 1000 Kč si koupíš za 5000+ POE switch. Jo, to dává pro cílovou skupinu fakt úžasnej smysl.Na což ti 802.3af stačí úplně vpohodě. A když nestačí, tak ti stačí 802.3at.
Pro PoE se využívá v zásadě dvou možných řešení: 1. Napájení po volných nevyužitých párech v datovém kabelu (režim B). Napájecí páry jsou 4,5 a 7,8. 2. Napájení „fantómovým“ napětím mezi dvojicí aktivních párů vodičů, po kterých se současně přenášejí i data (režim A). Napájecí (a datové) páry jsou zde 1,2 a 3,6. ZdrojPrvní řešení je primitivní, a k realizaci stačí jenom stabilizovaný zdroj na vstupu, protože když to budu chtít napájet 5V a připojím to přes 10m kabel, musím počítat se ztrátami na vedení při vyšším odběru. Takže to bude potřeba napájet vyšším napětím než je 5V. A i-když se jedná pouze o zdroj, asi bych si jej stejně raději postavil mimo hlavní desku. Druhé řešení už není tak primitivní a potřebu k funkci transformátor a hromadu dalších součástek. Pokud by výrobce zvolil první variantu budou nadávat ti, co mají HW podporující druhou variantu a naopak. Takže by museli implementovat nejlépe obě a už asi chápeš co je na tom velkého a nákladného. Tak proto je pro výrobce asi jednoduší tuhle skupinu lidí odkázat na externí řešení.
especially including Imagination PowerVR SGX544 GPU open source driver and graph acceleration on Linux with GPU provider company Imaginaion official supporting
Imagination Technologies do not provide a FOSS driver nor any documentation for their products.
Hmm?