Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Na blogu Dana Lynche vyšel zajímavý článek o projektu Libre.fm. Libre.fm je svobodná alternativa k Last.fm, kterou vyvíjí Matt Lee z FSF. Projekt staví na zásadách svobodného softwaru a svobodné kultury a v první fázi bude poskytovat funkce hudebních profilů a věcí s tím spojených (bude implementovat Audioscrobbler API, nad kterým je postaveno i Last.fm). Později by se měl stát z Libre.fm i prostor k publikování hudby (pod svobodnou Creative Commons Attribution-ShareAlike licencí).
Tiskni
Sdílej:
Tomu fandím a zkusím to. Zvláště pak tomu prostoru pro publikaci a propagaci svobodné hudby.
pro tebe tezko
trefa do cerneho, tohle presne me napadlo - neni uspech last.fm tak trochu taky o te hudbe?
Když má člověk náladu, třeba na té jamendo věci se dá semtam něco najít.
Spíš by mě za co bude stát tahle libre.fm věc, zdá se mi, že přibližně za nic.
Ano, vesměs ano, ale neududu to raději upřes'novat nahlas.
Ano, tak Tryad a třeba Pornophonique jsou profláklí, ale tím Jamendo téměř končí...
Už se těším na svobodnou alternativu ke svobodné alternativě svobodné alternativy.