Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
The Document Foundation vydala LibreOffice 3.4.3, který přináší množství oprav, a to jak jednotlivých aplikací (Writer, Calc, Impress, ...), tak samotného jádra tohoto kancelářského balíku. Vývojáři však sami upozorňují, že větev 3.4.x stále obsahuje řadu chyb, z nichž jedna je hodnocena jako velmi kritická. Ty by měly být opraveny ve verzi 3.4.4, jejíž vydání je naplánováno na začátek října.
Tiskni
Sdílej:
podle všecho stačilo smazat nastavení původních OOo.
protože to není filosofie Archlinuxu, hrabat se v uživatelově nastavení??
Nicméně, jak se zdá, problém s LO máš snad jen ty... a z jednoho nevydařeného update jsi udělal kategorickou záležitost.
pkg_info
, takze pri mass update sa vzdy k nej viem vratit.
vela distribuciu podobnou filozofiou spravi skor bordel v systeme ako poriadok. a pri tom staci, aby si bol package maintainer troska viac precizny.
Jenže Go-OO se spojilo s LibreOffice.... takže ?
chtěl bych se zeptat jestli je v LibreOffice (popřípadě jiném kancelářském balíku, který má tabulkový editor) možné spouštět výpočty přes GPU?zatim dikybohu ne.
Ona věc se má tak, ve firmě už před nějakou dobou začali používat na zpracování dat MS Excel a VBA makra. Protože už je toho tolik tak není moc ekonomické převádet data nějakam do databáze a vytvořit program který by je zpracovával.to je prave ten moment, kdy se ma prejit na databazi.
Bohužel běh těch náročnějších Maker trvá i 30 min,...pomaly visual basic opravdu nezachrani ani GPU
Furt se o tom počítání přes GPU a technologiích jako OpenCL mluví, jak je to rychlý a super, ale zatím jsem si nikdy nevšiml, že by mi nějaká aplikace počítala úlohu přes GPU.potiz je v tom, ze GPU jsou vhodne jen pro urcite typy uloh, typicky, kdyz mas moc dat (radove desetitisice ale spis statisice/miliony zaznamu) a chces nad kazdym zaznamem provest jednu a tu samou operaci. V momente, kdyz zacnes vic resit vztahy mezi daty, nejake podminky, cykly, atd. tak s pocitanim na GPU skoncis v pasti...
to je prave ten moment, kdy se ma prejit na databazi.U nás bych to tak neviděl. On by to byl boj s větrnými mlýny, přeučovat některé kolegy na jiný systém