Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání verze 5.1 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a poznámkách k vydání. Novinky v Calcu, Impressu a Writeru také na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
IBM Lotus Notes!To je maso, co? Dodnes jsem nepochopil, jak za tuhle příšernost může někdo platit. Neuvěřitelný paskvil.
Pokud ale chcete aplikační platformu, která opravdu funguje ... nenajdete konkurence schopný produkt...Pobavilo. Hláška měsíce.
Pokud ale chcete aplikační platformu, která opravdu funguje ....
Jednou za čas potřebuju udělat obsah dokumentu - ze stylů nadpisů, dokument je složen z rozsáhlých tabulek obsahujících text, např. na 50 stránek, v buňkách jsou pak samostatně na řádku texty, ze kterých chci udělat nadpisy: přiřadit úrovně Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3, Nadpis 4 atd. - obsah má pak třeba tři stránky, nebo taky osm.
Jenže zapomenu, z čeho mi tekly nervy posledně, a předposledně a předpředposledně. Ono si to totiž jaksi nepamatuje mnou vytvořené styly (Vlastní styly), které odvodím ze stylů (z výběru) Nadpis 1, Nadpis 2, ... v tom smyslu, že je po vypnutí editoru a opětovném otevření souboru nedokáže použít. V osnově jsou vidět, a když jsem předtím ten obsah vložil, tak jde aktualizovat, když by došlo k posunu těch nadpisů, a to je všechno. Znovu a znovu s tím sbírám ty samé zkušenosti, když si myslím, že postupuju logicky, když např. z Nadpisu 1, který má 1) bezpatkové písmo - jiná velikost, než má zbytek dokumentu, 2) odsazení shora a zdola, 3) případně kurzivní řez písma, chci udělat 1) patkové písmo - stejné písmo a stejná velikost jako ve zbytku dokumentu, 2) nulové odsazení, 3) tučný řez písma, a toto používat. Štěteček formátu, který by podle mě měl přenášet i tu vlastnost textu, jako je úroveň nadpisu (vlastně vůbec to, že je to nadpis - tedy styl nadpisu). V takových chvílích uvažuju, že použiju ten Office 2013, co je na stejném počítači, rozsekám dokument do oddílů, protože taky potřebuju, aby třeba stránky 4 začánala číslem 2, aby tam nebyl v záhlaví ten text, co bude v celém dokumentu až od stránky 6, a představuju si, že by to, když bych věnoval něco času přečtení postupu, docela dobře fungovalo. Musel bych si ale napsat, kde na které kartě toho ribonu je co, protože to je to podstatné něco, co mě odrazuje, jelikož s tím na složitější úrovni nedělám každý den. Cítím se zmaten a nejistý, protože radši používám LibreOffice.
A tak nejlepší, co mě tak v současnosti může čekat, pokud rozsáhlý dokument neprojedu a styly nepřiřadím najednou, je naděje, že to, co potřebuju zase nějak zprovozním. Jenže když ten odvozený styl vytvářím, tak to asi nedělám vždycky stejně, a z toho povstane problém. Program vždy dělá to, co má, ale já jej (rozhrané, které je intuitivní a vede k takovým výsledkům)tak docela nechápu, abych při tom skřípal zuby. Když si totiž myslím, že jsem vytvořil styl "Nadpis 1 - upravený", a ona se z něj neudělá položka obsahu, tak nevím, co dělat dál - když se to z pohledu neznalého uživatele po..., tak nevím, pokud se mi k tomu povede něčím, co se chová jen jako (s)prostý text, přepsat základní ("vestavěný") styl, jak takto upravený styl dostat do stavu, jak byl na začátku. Je to pak rozhodování mezi tím, jestli začít práci znovu, nebo se to snažit nějak dorazit. Proto vlastní styly, pokud včas zjistím, že to nědělá, co má, radši ne. A příště bych měl vyzkoušet jiný postup - použít ty základní styly Nadpis 1, ..., a pak vybrat celou tabulku a: nastavit všemu jednu velikost písma, jeden typ písma, odsazení shora a zdola 0, a ono to třeba je to nejjednodušší. Jakékoli vícepráce (třeba ruční rušení kurzívy u některých úrovní stylů nadpisů, pokud by to nešlo taky udělat naráz) jsou prkotinou proti zaseknutí se na hodiny na něčem takovém, jako je vytváření takto jednoduchécho vzhledu a používání takto jednoduchých funkcí.