Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání verze 5.1 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a poznámkách k vydání. Novinky v Calcu, Impressu a Writeru také na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
IBM Lotus Notes!To je maso, co? Dodnes jsem nepochopil, jak za tuhle příšernost může někdo platit. Neuvěřitelný paskvil.
Pokud ale chcete aplikační platformu, která opravdu funguje ... nenajdete konkurence schopný produkt...Pobavilo. Hláška měsíce.
Pokud ale chcete aplikační platformu, která opravdu funguje ....
Jednou za čas potřebuju udělat obsah dokumentu - ze stylů nadpisů, dokument je složen z rozsáhlých tabulek obsahujících text, např. na 50 stránek, v buňkách jsou pak samostatně na řádku texty, ze kterých chci udělat nadpisy: přiřadit úrovně Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3, Nadpis 4 atd. - obsah má pak třeba tři stránky, nebo taky osm.
Jenže zapomenu, z čeho mi tekly nervy posledně, a předposledně a předpředposledně. Ono si to totiž jaksi nepamatuje mnou vytvořené styly (Vlastní styly), které odvodím ze stylů (z výběru) Nadpis 1, Nadpis 2, ... v tom smyslu, že je po vypnutí editoru a opětovném otevření souboru nedokáže použít. V osnově jsou vidět, a když jsem předtím ten obsah vložil, tak jde aktualizovat, když by došlo k posunu těch nadpisů, a to je všechno. Znovu a znovu s tím sbírám ty samé zkušenosti, když si myslím, že postupuju logicky, když např. z Nadpisu 1, který má 1) bezpatkové písmo - jiná velikost, než má zbytek dokumentu, 2) odsazení shora a zdola, 3) případně kurzivní řez písma, chci udělat 1) patkové písmo - stejné písmo a stejná velikost jako ve zbytku dokumentu, 2) nulové odsazení, 3) tučný řez písma, a toto používat. Štěteček formátu, který by podle mě měl přenášet i tu vlastnost textu, jako je úroveň nadpisu (vlastně vůbec to, že je to nadpis - tedy styl nadpisu). V takových chvílích uvažuju, že použiju ten Office 2013, co je na stejném počítači, rozsekám dokument do oddílů, protože taky potřebuju, aby třeba stránky 4 začánala číslem 2, aby tam nebyl v záhlaví ten text, co bude v celém dokumentu až od stránky 6, a představuju si, že by to, když bych věnoval něco času přečtení postupu, docela dobře fungovalo. Musel bych si ale napsat, kde na které kartě toho ribonu je co, protože to je to podstatné něco, co mě odrazuje, jelikož s tím na složitější úrovni nedělám každý den. Cítím se zmaten a nejistý, protože radši používám LibreOffice.
A tak nejlepší, co mě tak v současnosti může čekat, pokud rozsáhlý dokument neprojedu a styly nepřiřadím najednou, je naděje, že to, co potřebuju zase nějak zprovozním. Jenže když ten odvozený styl vytvářím, tak to asi nedělám vždycky stejně, a z toho povstane problém. Program vždy dělá to, co má, ale já jej (rozhrané, které je intuitivní a vede k takovým výsledkům)tak docela nechápu, abych při tom skřípal zuby. Když si totiž myslím, že jsem vytvořil styl "Nadpis 1 - upravený", a ona se z něj neudělá položka obsahu, tak nevím, co dělat dál - když se to z pohledu neznalého uživatele po..., tak nevím, pokud se mi k tomu povede něčím, co se chová jen jako (s)prostý text, přepsat základní ("vestavěný") styl, jak takto upravený styl dostat do stavu, jak byl na začátku. Je to pak rozhodování mezi tím, jestli začít práci znovu, nebo se to snažit nějak dorazit. Proto vlastní styly, pokud včas zjistím, že to nědělá, co má, radši ne. A příště bych měl vyzkoušet jiný postup - použít ty základní styly Nadpis 1, ..., a pak vybrat celou tabulku a: nastavit všemu jednu velikost písma, jeden typ písma, odsazení shora a zdola 0, a ono to třeba je to nejjednodušší. Jakékoli vícepráce (třeba ruční rušení kurzívy u některých úrovní stylů nadpisů, pokud by to nešlo taky udělat naráz) jsou prkotinou proti zaseknutí se na hodiny na něčem takovém, jako je vytváření takto jednoduchécho vzhledu a používání takto jednoduchých funkcí.