Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Lightworks je opensource nelineární video editor. Všechno nasvědčuje tomu, že 30.4. letošního roku bude k dispozici také pro Linux.
Tiskni
Sdílej:
cinerella je taková ... divnádá se použít, ale člověk si na to musí zvyknout
kino jsem dřív hodně používal ....No v to máte pravdu, já jsem nedávno připojil k Suse DV kameru, natáhnu kino a ? NIC. Kino napsalo, že se modul není natažený, koukám a je tam a v pohodě. Chvíli jsem to zkoušel, pak jsem to omylem pustil z root konsole a najednou kamera ožila, ale bez ovládání. Nakonec to dopadlo tak, že jsem rebootnul do Widlí, připojil kameru. Pustím Pinnacle a jede to, takže pohoda. Ale jak jsem pak četl není problém v Linuxu, ale v kernelu, protože na IEE1394 se nějak sere.
Prosím nepíšte tu o programoch ako Openshot, .... je to tak na domáce žuvanie a dokáže to konkurovať nejakému slabučkému Windows Makeru, či ako sa ten šunt volá.Maker je omezená hračka, tomu OpenShot konkurovat nemusí. Ale OpenShot může konkurovat SE edicím přibalovaných k hw ( Ulead, Pinacle apod. ), rozhranním ale zatím ne. LW ve free verzi je tak k seznámení s GUI.