Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Server Phoronix otestoval aktuální vydání nativní implementace ZFS na linuxu a zde jsou výsledky : Benchmarks Of The New ZFS On Linux. Testování probíhalo na Fedoře 18, Lenovo ThinkPad W510 a Intel SSD.
Tiskni
Sdílej:
ZFS je vyspělý produkční FS, o btrfs zatím slyším jen, když se z toho něco ztratí.Myslím, že je na čase si vykopat z uší a začít komunikovat s lidmi co ho skutečně používají. Oracle k ZFS přišlo díky akvizici fy. SUN (rok 2010), kdežto Btrfs se vyvíjí již od r.2007. Tou dobou už bylo součástí hlavní vývojové větve linuxového jádra - od verze 2.6.29 vydané počátkem r. 2009. ZFS je možná pěkný souborový systém, ale vzhledem k okolnostem bych ho spíš považoval za mrtvě narozené dítě, neboť jeho možnosti budou zanedlouho v rámci linuxu překonané.
Btrfs is not a production quality file system at this point. With Red Hat Enterprise Linux 6 it is at a tech preview stage and as such is only being built for Intel 64 and AMD64.
jeho možnosti budou možná překonané, ale "BETA" možnosti nikoho firemního nezajímají..
Navyse, vykon xfs je priblizne na urovni ext4. Ono, xfs nebude v rhel 7 predvolenym systemom suborov len tak zo srandy...
Ako som prave zistil zbeznym googlenim, bohuzial to zrejme este nie je uplne verejna informacia. Kazdopadne, hocikto s pristupom k RHEL 7 Alpha 3 si to moze overit sam...
U hokus-pokus driveru pro Linux bych skoro cekal, ze bez naladeni vyzere ZFS vsechnu pamet a spadne.v aktualni verzi uz to nejak vylepsili, ale kdyz sem to poprve zkousel bez omezeni ARC tak to skoncilo tak ze ZFS vesele sebralo celou pamet (a v klidu bezelo), a sitovka potom zacala dropovat pakety protoze nemela jak rychle naalokovat misto...
Optimalizace ZFSonLinux nebude asi ještě nic mocVzhledem, ze jsem mohl sledovat, jak se to sere i po nekolika letech lidem na FreeBSD, zejmena pokud mate malo pameti (4-8GB a tak), tak od toho necekam na Linuxu zazraky.
Lenovo ThinkPad W510 a Intel SSD.
Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
Už na první přednášce na install festu před 100 lety, co jsem o ZFS slyšel, přednášející říkal základní pravidlo ZFS: "Je to pomalé? Přidej disk!". A kokoti v Phoronixu to testují na NTB.
Ak budu obe sady pneumatik mat priblizne rovnake naklady na nasadenie, na zaklade coho zacne mnozstvo majitelov osobnych automobilov nad podobnou moznostou uvazovat, tak sa skutocne nejedna o zly napad.
Aj nad tym som uvazoval, ale to sa imo da este zaratat do nakladov na nasadenie. Ako viac problematicke by som videl asi skor to, ze pneumatiky z formule 1 nebudu "road legal".