Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Linux Journal zveřejnil výsledky letošní čtenářské ankety Readers' Choice Awards 2012. Letos bylo v anketě 53 kategorií: 1. Linuxová distribuce: Ubuntu a odvozené distribuce, 2. Linuxová distribuce pro netbooky a slabší hardware: Ubuntu Netbook Remix a odvozené distribuce, 3. Mobilní linuxový operační systém: Android, 4. Desktopové prostředí: KDE, 5. Webový prohlížeč: Firefox, 6. Poštovní klient: Thunderbird, 7. Klient pro rychlé zasílaní zpráv (IM): Pidgin, 8. IRC klient: Pidgin, 9. Mikroblogovací klient: Gwibber, 10. Kancelářský balík: LibreOffice, 11. Program z kancelářských balíků: OOWriter, 12. Grafický editor: GIMP, 13. Nástroj pro zpracování fotografií: digiKam, 14. Zvukový editor: Audacity, 15. Hudební přehrávač: VLC, 16. Video přehrávač: VLC, 17. Nástroj pro synchronizaci záložek: Firefox Sync, 18. Nástroj pro online spolupráci: Google Docs, 19. Cloudové úložiště: Dropbox, 20. Aplikace pro děti: Tux Paint, 21. Nejlepší hra: ostatní, v pořadí druhá byla World of Goo, 22. SQL databáze: MySQL, 23. NoSQL databáze: MongoDB, 24. Zálohovací software: rsync, 25. Virtualizační řešení: VirtualBox, 26. Monitorovací software: Nagios, 27. Systém pro správu verzí: Git, 28. Programovací jazyk: Python, 29. Skriptovací jazyk: Python, 30. Vývojové prostředí: Eclipse, 31. Nástroj pro konfigurační management: Puppet, 32. Platforma pro vývoj bohatých internetových aplikací: HTML5, 33. Správce balíků: apt, 34. Čtečka RSS: Gmail RSS reader, 35. Šifrování souborů: GnuPG, 36. Java JRE: Openjdk, 37. Java App Server: tomcat, 38. Žurnálový souborový system: ext4, 39. Správce souborů: Nautilus, 40. Systém pro správu obsahu: WordPress, 41. Linuxový webhosting: ostatní, druhý byl Amazon, 42. Prodejce notebooků podporující Linux: Dell, 43. Prodejce PC podporující Linux: Dell, 44. Prodejce linuxových serverů: IBM, 45. Kniha o Linuxu: Linux in a Nutshell, 46. Sloupek v Linux Journal: Hack and /, 47. Grafická čipová sada: NVIDIA, 48. Výrobce smartphonů: Samsung, 49. Výrobce linuxových tabletů: Samsung, 50. Linuxová hračka, gadget: Raspberry Pi, 51. Nový open-source projekt: Raspberry Pi, 52. Nová komerční aplikace: Steam pro Linux, 53. Produkt roku: Raspberry Pi.
Tiskni
Sdílej:
Eeeeh, Pidgin jako irc klient?! Uz aby byl ten konec sveta a zacali jsme od zacatku.